Перейти к основному содержанию

Технології заради здоров’я

ср, 06/26/2019 - 12:18

Виробничі лінії, технології, дослідницькі центри флагманів української “фарми” вже відповідають найкращим світовим стандартам

На Заході компанії-оригінатори вкладають мільярди доларів у створення нових медичних препаратів. Українська фармацевтична галузь наразі випускає генерики, які відтворюють продукт оригінаторів за відповідними характеристиками. Формулу ніхто не дарує — її треба розробляти своїми силами. Це спонукає українські компанії до впровадження інновацій.

Світові тренди

Аналітики прогнозують стабільне зростання світового ринку фармацевтики і зміну його парадигми — драйверами стають інноваційні препарати, а не генерики, як це було нещодавно. Основними напрямками в створенні новітніх препаратів залишаються продукти для лікування онкології, ВІЛ, діабету, рідкісних захворювань.

Фактор лідерства компаній — виробників генериків вже не настільки актуальний, тому зароджується хвиля виходу в тренди нових розробок фарм­препаратів, особливо біосимілярів.

На світовому фармринку зараз активно впроваджуються ІТ і технологічні девайси. Цей сегмент приваблює величезні гроші та принципово нові технології виробництва.

Найбільше очікування цього ринку — Amazon, який отримав ліцензію на торгівлю лікарськими засобами. Це неабиякий виклик для ритейлу. І поки Amazon ще перебуває в роздумах, чи виходити на цей ринок з усією серйозністю, IHerb вже своє слово сказав тисячами торгових позицій. До речі, зараз компанія уклала договір з “Новою Поштою” і декларує 40 тис. замовлень на місяць в Україну.

Якщо вірити доповіді, що була оприлюднена перед відкриттям цьогорічної виставки Pharmapack, маленькі компанії (так звані Small and Medium Sized Enterprises) наразі визнані найпрогресивнішими в Європі. Саме вони зумовлюють темпи впровадження інновацій в галузі, оскільки розробляють найбільше спеціалізованих зручних для споживачів технологій.

Інновації покликані знизити загальне навантаження на системи охорони здоров’я — вони допомагають пацієнтам самостійно проводити фармакотерапію (наприклад, інтелектуальні програми для контролю дозування та часу прийому ліків). Приплив інвестицій спостерігається в розробку медичних пристроїв типу автоінжекторів.

Українське відставання

Світового рівня розвитку фармацевтичних інновацій Україні досягти поки несила. За словами голови Асоціації виробників інноваційних лікарських препаратів Віталія Гордієнка, в нашій країні грошова частка інноваційних препаратів становить приблизно 9%. У натуральному вираженні  — ще менше. 91% препаратів на українському ринку — генерики, і це практично все імпорт. Так, українські виробники називають оригінальними препаратами те, що вони запатентували в Україні. Але ці препарати відносяться радше до традиційних, ніж інноваційних. “На жаль, у нас з інноваціями поки погано. В Європі 42% ВВП створює R&D-індустрія. Серед усіх галузей R&D найвищий відсоток прибутку має фармацевтика — близько 15%. В Україні таких цифр немає в жодній галузі”, — констатує пан Гордієнко.

Як зазначає провідний науковий співробітник відділу фізики біологічних систем Інституту фізики НАН України Семен Єсилевський, в Україні немає жодного серйозного замовника нових біомедичних розробок. “Державним лікарням не до того — вони заледве дають собі раду з рутиною. А приватні закуповують уже готові технології за кордоном, — зазначає він. — Держава також не замовляє нові розробки, бо дешевше купити готові. Нібито ще є великі фармацевтичні підприємства, але вони віддають перевагу давно відомим лікам і навіть не думають про якісь серйозні інновації чи інвестиції у дослідження”.

Світло є

Але не все так песимістично. В Україні йдуть інноваційні процеси в фармацевтичній галузі, зокрема в переоснащенні виробництв і випуску препаратів за новітніми технологіями. Так, компанія “Фармак” налагодила виробництво інсулінів за технологією компанії Eli Lilly and Company (США). Це перші американські фармтехнології в Україні.

2006 р. “Фармак” у партнерстві з європейськими виробниками налагодила випуск рентгеноконтрастного препарату “Магнегіта”, який був успішно виведений на європейський ринок. Це перший досвід повного циклу впровадження продукту — від розробки за стандартами ICH до виробництва за вимогами EU GMP — за контрактом для європейського ринку. Як зазначає виконавчий директор ПАТ “Фармак” Володимир Костюк, тільки цього року компанія планує інвестувати 1,045 млрд грн у нові розробки. А загалом у розвиток і пошук інноваційних рішень підприємство реінвестує 95% прибутку.

Компанія “Дарниця” першою на вітчизняному фармринку розпочала виробництво інфузійних розчинів у поліпропіленових флаконах з євроковпачком із використанням сучасної технології Blow-Fill-Seal (установка крапельниці з таким флаконом не потребує голки-“воздушки”). Інноваційна упаковка має низку переваг перед аналогами в скляних ємностях або ПВХ-пакетах: вона захищає розчин від контакту з оточуючим повітрям при введенні пацієнту, продукт зручно транспортувати та зберігати, оскільки він має високу механічну міцність та менший розмір. До речі, використану упаковку можна переробляти. В проект протягом двох років було інвестовано €20 млн.

За даними медичних експертів, кров в Україні в 60 разів частіше, порівняно з показниками в країнах ЄС, є непридатною для використання. Тому сировина для препаратів на основі крові потребує ретельного дослідження на найсучаснішому обладнанні. Цим займається українська компанія “Біофарма”, що спеціалізується на розробці і виробництві інноваційних препаратів з донорської крові людини, рекомбінантних препаратів, препаратів на основі споротворних бактерій. Цього року “Біофарма” побудувала в Білій Церкві перший на пострадянському просторі завод з фракціонування плазми крові, інвестувавши $55 млн. “Завдяки першій черзі ми зможемо переробляти 250 т крові. Друга черга на цьому ж заводі додасть ще 250 т. Цього вистачить, щоб закрити потребу в імуноглобуліні в Україні, а також у Білорусі, Казахстані, Вірменії, Грузії, Узбекистані, Таджикистані”, — повідомив президент компанії Костянтин Єфименко.

 

Андрій Зінченко

Читайте також

Виростити «єдинорогів»: Партнерство бізнесу та освіти розвиває культуру стартапів

пн, 11/09/2020 - 12:39
Партнери освітньо-стипендійної програми CIG R&D LAB — керівники «Львівської політехніки», компаній Tech StartUp School та Chernovetskyi Investment Group — про те, чим їх вразили проєкти-переможці, в чому синергія вишів та бізнесу та перспективи співпраці.

Експортні варіанти: хто і як просуває "Made in Ukraine"

вт, 09/29/2020 - 12:00
БІЗНЕС розібрався, хто в Україні займається лобіюванням інтересів експортерів-виробників, та яких успіхів та невдач вони досягли.

Операція “Локалізація”: пошуки золотої середини

вт, 09/22/2020 - 09:11
Підприємці готові до локалізації, а от замовники їхньої продукції побоюються зниження конкуренції

Коронна фаза: COVID-19 ставить політиків і бізнес перед надскладним вибором

пт, 09/18/2020 - 22:48
Людство сьогодні вирішує, що важливіше: рятувати економіку чи планету

Тютюновий бунт: вітчизняна тютюнова галузь з легкої руки влади тріщить по швах

пт, 09/04/2020 - 10:22
Боротьба держави за податки з виробників сигарет не дає відчутного ефекту, а лише підриває галузь

Сяйво чистого розуму: інформаційно-просвітницький проєкт АТ “Фармак” — “Екошкола”

вт, 09/01/2020 - 15:53
Журнал БІЗНЕС представляє першого учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення"   Виклик Допомогти в реалізації стратегії сталого розвитку держави, створивши освітню програму по усвідомленому використанню природних ресурсів і сталого розвитку шкіл.