Перейти к основному содержанию

Ринок новобудов продовжить своє оновлення

пн, 03/04/2019 - 11:18

Розуміючи невідворотність подорожчання житла, забудовники починають активно конкурувати комплексними проектами та додатковими перевагами розвиненої інфраструктури

 Головна прикмета 2018 р. на ринку житлової забудови Києва та області — скорочення обсягів будів­ництва. Схоже, що рекордний 2017 р. “відстрілявся” за себе та за свого “сусіда”. Після 6%-вого приросту будівництва нового житла позаторік, коли на баланс Києва й області було прийнято 3,6 млн кв.м, відбулося різке падіння на рівні 40%. За даними консалтингової компанії NAI Ukraine, торік в столиці та області було збудовано 2,1 млн кв.м житла. Зокрема, обсяг новобудов у Києві за цей час зменшився на 53% (до 822 тис.кв.м), у Київській області — на 29% (1,3 млн кв.м). Якщо поглянути на статистику введення житла в експлуатацію за останнє десятиліття, то столичний регіон торік спрацював на рівні 2010 р. (див. “Прийняття в експлуатацію…”).

Однак ці показники аж ніяк не свідчать про наявність кризових явищ на ринку новобудов. Експерти пояснюють це стабілізацією попиту та пропозиції. Незважаючи на низхідний тренд, столичний регіон значно випереджає європейські агломерації за показниками вводу житла в експлуатацію. Минулого року, за підрахунками експертів NAI Ukraine, Київ та область разом вивели на ринок 42,3 тис. квартир (1,9 млн кв.м корисної площі), тоді як Варшава та її воєводство — майже 25,5 тис. квартир (1,5 млн кв.м), а Берлін та його агломерація — майже 13,7 тис. квартир (0,9 млн кв.м). “Однак вартість українського житла значно нижча за європейські показники та складає €737 за 1 кв.м, — підкреслює Ірина Трунова, керівник департаменту оцінки і консалтингу NAI Ukraine. — Квадратний метр у Польщі коштує €1,3 тис., в Німеччині — €3,2 тис.”.

Детальніше цінову динаміку в столичному регіоні розберемо згодом, натомість розглянемо райони, де найжвавіше кипіло будівництво. В українській столиці такими стали Голосіївський район, на який припало 33% нового житла, та Подільський — 28%. За ними парою йдуть Солом’янський (15%) та Дарницький (10%). Решта районів значно відстають від лідерів (див. “Структура пропозиції нових…”).

n41“За межею Києва найбільшу частку в структурі вводу житла, 42%, має Києво-Святошинський район, переважно Софіївська та Петропавловська Борщагівки, — розповідає пані Трунова. — А в передмісті найактивніше забудовувалися Бровари (6,5% в структурі вводу в експлуатацію житла в найбільших містах Київської області), Ірпінь (6,2%), Буча (3,5%) та Бориспіль (3,4%)”.

За даними NAI Ukraine, станом на кінець 2018 р. житлова пропозиція в Києві зросла до близько 107 тис. квартир у 223 новобудовах. У структурі нової пропозиції традиційно залишаються одно- та двокімнатні квартири з частками 34% та 35% відповідно (див. “Структура пропозиції…”). При цьому найбільшу частку в портфелі київських забудовників склав прогресивний комфорт-клас (41%), потіснивши економ-клас (23%). Тоді як на початку минулого року частка житла економ-класу складала майже 26%. “Ми спостерігаємо тенденцію до планомірного зменшення кількості економ-об’єктів у базі актуальних пропозицій, — зазначає Юрій Мавродієв, незалежний експерт з будівництва та девелопменту. — Однак якщо у попередні роки частку житла економ-класу “з’їдала” пропозиція верхніх цінових сегментів (бізнес- та еліт-), то зараз на перший план вийшов комфорт-клас”.

Що стосується столичного попиту, то, як зазначає Анна Лаєвська, комерційний директор будівельної компанії “Інтергал-Буд”, 70% угод, що укладаються на ринку економ- і комфорт-класу, припадає на житло вартістю переважно $30-70 тис. за квартиру. “Затребувані як однокімнатні, так і дво-, і трикімнатні квартири в залежності від локації та цільової аудиторії комплексу”, — говорить пані Лаєвська.

Для порівняння: 1 кв.м “економу” продається на 3-4 тис.грн дешевше за 1 кв.м “комфорту”, і, як зазначають експерти, щомісяця “економного” житла в столиці стає все менше. А однокімнатних економ-квартир у готових новобудовах практично немає в наявності.

Подорожчання квадрата

Не дивно, що найвищі темпи подорожчання 1 кв.м житла спостерігалися саме в сегментах “економ” та “комфорт”. За даними порталу lun.ua, в Києві середня ціна на житло економ-класу в гривнях за минулий рік зросла на 3,5%, до 17,8 тис.грн/кв.м на кінець року, комфорт-класу — на 4,5%, до 20,7 тис.грн/кв.м. “Натомість ціни на житло бізнес- та еліт-класу знижувались, оскільки раніше вартість цих сегментів житла була переоцінена і конкуренція різко зросла, — пояснює Анна Лаєвська. — Наразі ціни на бізнес-клас у Печерському районі столиці починаються з $1,1-1,2 тис. за 1 кв.м, що є рекордно низьким показником”.

n42Надалі конкуренція зростатиме: найближчим часом пропозиція в сегменті бізнес-класу поповниться десятками нових об’єктів. За даними порталу lun.ua, лише в столиці їх зводиться близько 80. БІЗНЕС сформував Топ-10 найочікуваніших ЖК бізнес-класу, що зараз будує столиця.

Основне підвищення цін відбулося в серпні-вересні минулого року, так ринок зреагував на різке зростання курсів валют, що розпочалося в середині серпня. В останні два місяці 2018 р. вартість 1 кв.м стабілізувалася й навіть дещо знизилася, а от від початку 2019 р. — знову почала зростати. Так, за січень 1 кв.м житла економ-класу подорожчав майже на 4% порівняно з показником грудня 2018 р. (до 18,5 тис.грн), комфорт-класу — на 1% (до 21,0 тис.грн).

Однак повернемося до минулорічних цінових трендів. Найбільше подорожчання нового житла окрім елітних районів столиці (Подільський, Печерський, Шевченківський) спостерігалося в Святошинському (+12,4% на рік) та Голосіївському (+11,0%) районах. Водночас за рік на 4,5% подешевшало житло в Оболонському, на 2,3% — у Солом’янському, на 2,2% — у Дарницькому районах (див. “Середня ціна на новобудови по районах Києва…”).

Якщо поглянути на картину “віддаленості заміського “квадрата” від столиці, то можна помітити, що вартість такого житла теж зростала і темпи цього зростання були рівномірними — 1 кв.м заміських квартир подорожчав на 1 тис.грн. Так, ціна 1 кв.м у найближчому до Києва житлі, на відстані до 5 км, збільшилась з 13,0 тис.грн до 14,0 тис.грн. Житло, що віддалене на 5-10 км, подорожчало з 12,0 тис.грн до 13,0 тис грн. за 1 кв.м. А вартість квартир, побудованих на відстані 10-20 км від столиці, підвищилась з 11,5 тис.грн до 12,5 тис.грн за 1 кв.м.

При цьому найбільше подорожчання 1 кв.м у новобудовах спостерігалося в Броварах (14,1%), Гостомелі (12,2%), Обухові (10,6%), Ірпені (8,7%) та Вишневому (7,4%).

Вгору ціни штовхали не лише попит, а й зростаюча собівартість будівництва. За оцінками спеціалістів групи “Ковальська”, внаслідок подорожчання матеріалів і розцінок на будівельні роботи 2018 р. собівартість будів­ництва підвищилась на 20-25% порівняно з показником 2017 р. “Середня заробітна плата зросла на 25-30%, а основні будівельні матеріали подорожчали на 20-25%”, — пояснює Сергій Пилипенко, генеральний директор промислово-будівельної групи “Ковальська”. При цьому він підкреслює, що ціни на житло зростали значно меншими темпами, аніж його собівартість, тому ця різниця частково покривалася за рахунок прибутку компанії.

Експерти відзначають також, що за останній рік спостерігалося повсюдне подорожчання земельних ділянок (на 5-10%), архітектурних проектів (від 15%), робіт, що пов’язані з підключенням до інженерних мереж (8-10%). Окрім цього на 20% збільшились маркетингові затрати, що стимулюють продажі житла.

Як пояснив БІЗНЕСу Гліб Шемовнєв, прес-секретар корпорації “Укрбуд”, більшості забудовників, які утримували ціни на мінімальному рівні, стало важко покривати зростаючі витрати виключно внутрішніми ресурсами. Тому таким компаніям довелося вирівняти ціни. “Однак у корпорації “Укрбуд” якоїсь комплексної хвилі підвищення цін не відбулося, — говорить пан Шемовнєв. — Переважно протягом року подорожчання квадратного метра були плановими — по мірі наближення будівельного процесу до завершення”.

Цінові ймовірності

Поточного року варто очікувати подальшого підвищення собівартості будівництва, що підштовхуватиме вартість житла вгору. В цілому, забудовники прогнозують, що собівартість будівництва збільшиться на 15-20%. Через гостру нестачу кваліфікованої робочої сили і відтік будівельників за кордон багато компаній вже розглядають можливість суттєвого підвищення оплати праці. За словами експерта Вікторії Берещак, 2019 р. зарплати будівельників можуть зрости на 30% і більше.

n43Затрати забудовників зростатимуть ще й завдяки підвищеному споживацькому попиту на комфортне житло. “Щоб клієнт за нас “голосував”, ми додатково інвестуємо в об’єкти інфраструктури й створення комфортного середовища”, — розповідає Гліб Мурованський, генеральний директор компанії KAN Development. Він зазначає, що торік компанія побудувала школу в складі ЖК комфорт-класу, а цьогоріч почала будувати дитячий садок. “Це передбачає, що для створення комфортного середовища потрібно вкладати значні додаткові кошти, але ми бачимо, що люди звертають увагу на такі деталі”, — резюмує пан Мурованський, зазначаючи при цьому, що для компанії найближчим часом найцікавішими будуть саме проекти комфорт-класу. KAN Development 2018 р. реалізувала близько 500 тис.кв.м житлової нерухомості, що приблизно на 100 тис.кв.м більше порівняно з показником 2017 р.

“Чи буде можливість компенсувати дане підвищення, залежатиме від купівельної активності на ринку, — говорить, у свою чергу, пан Пилипенко. — Останні кілька місяців ринок показує дуже позитивну динаміку, тому є всі підстави для зростання ціни на нерухомість”.

Не варто розраховувати, що в забудовників з’явиться бажання пограти у благодійність і вони знижуватимуть ціни при підвищенні собівартості. Найскромніші оцінки темпів приросту ціни на 1 кв.м житлової нерухомості знаходяться в межах показника інфляції на поточний рік. При цьому експерти та гравці ринку погоджуються, що цінова ситуація залежатиме від економічної стабільності в країні. Враховуючи, що 2019 р. — це рік президентських та парламентських виборів, дуже важливо, як знакові політичні події вплинуть на економіку, курс гривні та рівень доходів населення. “Робити точні прогнози в умовах такої невизначеності доволі важко, але варто чекати зростання цін — щонайменше на рівні минулого року”, — зауважує Гліб Шемовнєв.

Однак експерти очікують зростання попиту на житло, яке буде пов’язане з розвит­ком банківських іпотечних програм та покращенням умов кредитування житла. В “Укр­буді” зазначають, що впродовж січня попит на житло зберігався на рівні показника аналогічного періоду минулого року. “Можна очікувати, що найближчим часом попит буде підвищуватися, адже в періоди невизначеності нерухомість завжди була одним з найнадійніших способів збереження коштів”, — зазначає пан Шемовнєв.

Траєкторії для росту

Враховуючи інвестиційну привабливість новобудов та очікуване зростання попиту з боку “кінцевого споживача”, столичні компанії мають намір нарощувати будівництво. Ігор Кушнір, голова правління — президент компанії “Київміськбуд” в одному з інтерв’ю зазначив, що за результатами 2018 р. компанія здала в експлуатацію все заплановане — понад 300 тис.кв.м. Торік

в активній розробці “Київміськ­буду” було 13 нових об’єктів, сім з них — у продажу. На поточний рік у компанії великий заділ — 2 млн кв.м, у розробці кілька десятків нових майданчиків. Цьогоріч “Київ­міськбуд” планує запустити чотири нових об’єкти й здати приблизно 400 тис.кв.м. У свою чергу, компанія “Інтергал-Буд” на 2019 р. планує здати 447,5 тис.кв.м житла.

Для підприємств корпорації “Укрбуд”, які працюють у Києві, минулий рік теж був доволі успішним — загальна кількість угод у столиці зросла майже на 19% порівняно з показником 2017 р. “Навіть якщо не враховувати збільшення обсягів продажу нежитлових приміщень та паркомісць, показники продажу виключно квартир теж достойні, — розповідає Гліб Шемовнєв. — Їх було продано на 11% більше, ніж за попередній рік".

Зараз корпорація “Укрбуд” розглядає можливість реалізації десяти нових проектів у Києві, частину з них буде розпочато вже цього року. “Переважно це будуть будинки комфорт- та бізнес-класу з фокусом на цікаву архітектуру, комплексний благоустрій території, двори без машин та розвинену власну комерційну інфраструктуру”, — говорить пан Шемовнєв.

Дохідні метри

Окремим проектом в кейсі “Укрбуду” є вихід в нову для компанії нішу — будівництво дохідних будинків. “Такий будинок буде розміщено в центральній частині столиці, у ньому будуть повністю оздоб­лені та облаштовані квартири, де покупець зможе або жити сам, користуючись послугами готельного сервісу, або віддати житло в управління, отримуючи стабільний прибуток як рантьє”, — окреслює плани пан Шемовнєв.

Перші дохідні будинки з’являться також і в передмісті Києва. Нещодавно компанія AVM Development Group, яка наразі зводить три житлові комплекси в Києво-Святошинському районі (сумарно на 150 тис.кв.м житла), заявила про намір реалізувати пілотний проект дохідного будинку в складі ЖК Vlasna. Цей проект передбачає будівницт­во 7-поверхового будинку на 50 квартир площею 34-96 кв.м. Завершення будівництва заплановано на II квартал 2020 р.

При цьому забудовник заклав комбіновану модель реалізації дохідного будинку: до 70% квартир виставлять на продаж, а решту планують здавати в оренду самостійно. Окупність пілотного проекту дохідного будинку не перевищить п’яти-семи років.

“Ми очікуємо, що дохідність з однієї квартири для майбутнього її власника складе 12-14% на рік”, — розповідає Владислав Кононов, керуючий партнер AVM Development Group. Він також зазначає, що в найближчих планах запуск п’яти-шести дохідних будинків, адже компанія фіксує підвищений попит на такий формат житла — 10-15% квартир інвестори купують для подальшої здачі в оренду.

Окрім нових проектів AVM Development Group на 2019 р. запланувала ввести в експлуатацію понад 30 тис.кв.м житла.

Зміна формату

Що стосується переформатування, то варто зазначити, що на ринку відбувається поступове “укрупнення” гравців. Вже зараз близько 60% столичної пропозиції надходить від чотирьох найбільших гравців — “Київ­міськбуду”, “Укрбуду”, “Інтергал-Буду” та KAN Development. “Компанії, що не мають достатнього портфеля перспективних проектів на п’ять-сім років наперед, можуть покинути ринок, — пояснює Ольга Соловей, CEO URE Club (Український клуб нерухомості). — А великі девелопери все інтенсивніше переорієнтують свій бізнес на реалізацію масштабних проектів, мінімум на 150-200 тис. кв.м”.

Нові площі вони шукатимуть у промзонах. Обмеження зведення “свічок” в обжитих районах Києва (а цього вимагають оновлені ДБН) змушуватимуть забудовників перепрофільовувати величезні масиви територій, що зараз вважаються промисловими зонами.

А це потенційно тисячі гектарів, що дозволяють реалізовувати масштабні проекти на кшталт “місто в місті”.

Власне, ревіталізація занед­баних промислових територій стане головною тенденцією на ринку нерухомості в найближчій перспективі.

Жорсткість конкуренції

Водночас цього року не варто очікувати будівельного буму. Експерти та гравці ринку вважають, що обсяги вводу житла в експлуатацію збережуться на рівні показників 2018 р. Однак конкуренція значно посилиться. “Конкуренція дуже жорстка, — зізнається Гліб Мурованський. — Нам доводиться концентрувати увагу споживача на важливих речах — доносити, що вартість квадратного метру не має ключової переваги”. На перший план виходять комфорт та якість житла. “Зростаюча конкуренція змушує забудовників переглядати підхід до якості житла та інфраструктури і, відповідно, підвищувати клас об’єктів, що будуються”, — зазначає Анна Лаєвська.

Паралельно з підвищенням якості та подальшим насиченням новою пропозицією, щоб залишатися конкурентними, забудовники намагатимуться не “задирати” ціни на житло. А пропозиція зараз така: в продажу квартири в 202 будівлях комфорт-класу та в 76 — економ-класу, що будуються в Києві та області (дані порталу lun.ua). Згідно з цією пропозицією, БІЗНЕС сформував Топ-10 “комфортних” ЖК за оптимальним співвідношенням ціни та якості.

При цьому найжорсткішої конкуренції на столичному ринку новобудов варто очікувати між нещодавно зданим в експлуатацію житлом та житлом, яке ще зводиться. Наприклад, на етапі будівництва вартість 1 кв.м житла комфорт-класу зараз знаходиться в ціновому діапазоні 16-26 тис.грн, а в готових будівлях вона зростає до 20-28 тис.грн.

Однак не варто очікувати, що покупець повністю “перебіжить” на первинний ринок. “Вторинка” стає привабливішою саме завдяки значній пропозиції інвестиційних квартир в новобудовах, — вважає Ярослава Чапко, директор консалтингової компанії Residential Development Solutions. — Такі об’єкти цінніші для споживачів, адже мають нижчий рівень ризиків порівняно з житлом, що зводиться. Окрім того, в готові квартири можна одразу в’їхати чи почати робити ремонт”.

Піддаватимуть жару в конкурентний вогонь і новобудови в передмісті Києва. За словами експертів, процес субурбанізації — тенденція перерозподілу споживацького попиту з мегаполісів в їхні передмістя — триває в Україні вже понад 10 років. І навряд чи його буде згорнуто — це світова тенденція.

Проте однозначно сказати, що передмістя “забирає” всіх, хто має змогу стати власником нового житла, не можна. “Серед всього обсягу проданих квартир у Києві та області розподіл зараз приблизно такий: Київ — 60%, передмістя — 40%. При цьому рівень зростання продажів у передмісті поволі “забиратиме” покупців зі “спальних” масивів столиці”, — говорить Владислав Кононов, прогнозуючи, що за підсумками 2019 р. дане співвідношення збережеться.

Серед недоліків нерухомості передмістя — недбале транспортне сполучення зі столицею. “Варто визнати, що забудова передмістя здійснюється нерівномірно, — розповідає пан Кононов, — відтак, колишні переваги ЖК інколи стають їхніми недоліками. Ні для кого не секрет, що мешканці міст-супутників, що працюють у Києві, щодня стають заручниками страшенних транспортних заторів зранку та увечері”. Окрім того, деякі міста-супутники, попри всі існуючі переваги, вже досить щільно забудовані, тому пропозиція буде перерозподілятися.

Починаючи з 2016 р. найперспективнішими, як для забудовників, так і для покупців, є нові ЖК у невеликих населених пунктах, що знаходяться між Києвом та містами-супутниками (таких як Чайки, Гатне, Чабани, Ходосівка). “Якщо порівнювати рівень попиту на квартири у “спальних” масивах Києва та у цих містечках, розташованих найближче до Києва, то значуща перевага заміських “квадратів” у тому, що ціна на них в середньому на 20-25% нижча, ніж у столичних “спальниках”, — зазначає пан Кононов. Він також додає, що серед очевидних переваг таких населених пунктів — відстань. Вони розташовані за 5-10 км від міської смуги, що дає змогу за якихось 5-15 хвилин дістатися до Києва. У цих містечках за безпосередньої участі забудовників створюється сучасна інфраструктура. А рівень комфортності забезпечується невисокою щільністю забудови (до 10 тис. осіб), низькою поверховістю (4-9 поверхів) та природними рекреаційними зонами.

Однак існує висока ймовірність, що вартість 1 кв.м у заміському житлі для кінцевого споживача зросте. У зв’язку з прийняттям нових ДБН, що обмежують висотність забудови виходячи зі щільності населення в населеному пункті, кількість нових проектів у передмісті Києва може зменшитися на 25%. “Нинішня рентабельність будівництва об’єктів економ- та комфорт-класів у передмісті столиці вже не перевищує 20-25%, й її подальше зниження стане проблемним для самого забудовника”, — говорить пан Кононов.

Тому у війні за покупця забудовникам доведеться конкурувати не стільки цінами, скільки концепціями і винаходити вигідні умови фінансування купівлі нового житла клієнтами.


 n44

Ігор Оверко, директор будівельної групи “Синергія”:

— За останні 20 років населення Києва зросло більш ніж утричі. Стихійне збільшення кількості жителів столиці вплинуло на формування так званих “спальних” районів з недостатньо розвиненою інфраструктурою, де здебільшого відсутні зелені зони, дитячі садочки та інші соціальні об’єкти. Найяскравішими прикладами “спальних” районів є Троєщина, Виноградар, Теремки тощо.

На противагу урбанізації виник інший процес — реурбанізація, тобто переселення з мегаполісів у приміську зону. Візьмемо, наприклад, передмістя Києва — м.Ірпінь, яке знаходиться в 10 хвилинах від станції метро “Академмістечко”. Середня ціна за 1 кв.м квартири від забудовника становить 13 тис.грн, водночас у столичному житловому масиві Виноградар, що в 35 хвилинах від станції метро “Сирець”, вартість 1 кв.м починається від 25 тис.грн, і це в аналогічному ЖК комфорт-класу. Враховуючи подібну цінову політику та вищезгадані недоліки районів мегаполісу, не дивно, що молоді сім’ї та молодь у цілому дедалі частіше обирають власне житло у передмістях.

Зараз існують об’єктивні фактори, які призводять до зростання цін на квадратні метри в ЖК Київського регіону. Слідом за подорожчанням енергоносіїв та паливно-мастильних матеріалів зросте й вартість будівельних матеріалів.

На чому варто загострити увагу — так це на трудовій міграції на ринку. Стався великий відтік робочої сили за кордон, а тому зараз існує величезний дефіцит робочої сили, і забудовникам доводиться постійно й суттєво підвищувати зарплати. Наприклад, оплата праці каменяра за 2018 р. зросла на 50% і наразі прирівнюється до аналогічної зарплати у Польщі.

Вищезгадані процеси, у тому числі останні значні зміни до норм ДБН, суттєво впливають на собівартість будівництва, його прибутковість та в підсумку ведуть до подорожчання житла. Зараз ще досить рано говорити про відсоткове співвідношення зростання цін на нерухомість, однак можна з упевненістю сказати, що демпінгувати ніхто не буде, тому не варто очікувати спеціальних цінових пропозицій через коливання курсу валют або сезонність.


n45

Анна Лаєвська, комерційний директор будівельної компанії “Інтергал-Буд”:

— Торік компанія успішно завершила будівництво чотирьох житлових комплексів: “Яскравий” на Оболоні, “Деміївка” в Голосіївському районі, “Паркові озера” — в Дніпровському та “Відрадний” — у Солом’янському. Девелопер почав будівництво нових ЖК: “Лук’янівський каскад”, “Intergal City” (сучасний комплекс бізнес-класу в Печерському районі) й “Академ-Квартал” (комфортабельний і затишний комплекс у Святошинському районі). Наразі по всій Україні “Інтергал-Буд” зводить одночасно понад 1,1 млн кв.м нерухомості.

Існує низка об’єктивних чинників, що призведуть до збільшення цін на нерухомість 2019 р.: підвищення собівартості, нові державні будівельні норми (ДБН), зниження поверховості та щільності квадратних метрів, інтерес з боку іноземних інвесторів, збільшення кількості угод за рахунок розстрочок від забудовника та іпотечних програм з банками-партнерами.

Але, незважаючи на це, нерухомість залишається одним з найнадійніших і найвигідніших способів пасивного заробітку та інвестицій. Придбання житла на старті будівництва може вийти дешевше до 35%, аніж купівля квартири в зведеному будинку, тим більше вторинного житла. Головне у виборі об’єкта інвестування — це надійність компанії-забудовника.

Також ефективним варіантом є інвестиція у приміщення на перших поверхах житлових комплексів, що передбачені для об’єктів сфери послуг: кав’ярень, магазинів, салонів краси тощо.

Покупці зараз звертають увагу насамперед на історію забудовника, його надійність та інфраструктуру, яку він створює в своїх ЖК. Тому попитом користуються об’єкти із розвиненою інфраструктурою, зручні для комфортного проживання.

Компанія “Інтергал-Буд” будує комплекси за принципом “місто в місті”, створюючи власні дитячі садочки, сучасні паркінги, клініки, підписуючи угоди з великими мережевими супермаркетами.

Окрім того, компанія надає можливість придбати квартиру з ремонтом “під ключ”, що особливо важливо для молодих родин або тих, хто в очікуванні власного помешкання винаймає житло. Такою опцією користуються більш ніж 50% покупців житла в компанії “Інтергал-Буд”.


n46

Антон Мирончук, директор компанії “Орлан Інвест-Груп”

— Зараз найпопулярнішим сегментом будівництва є комфорт-клас. Все більше забудовників планують будівництво саме у цьому сегменті, адже розуміють, що зараз клієнти обирають помешкання з максимальним переліком переваг для майбутнього проживання. Саме тому тут найвищий рівень конкуренції. У реаліях сьогодення недостатньо просто збудувати будинок. Необхідно забезпечити максимальний рівень комфорту за прийнятну ціну. Закрита територія, охорона, відеонагляд, місця відпочинку для дітей та дорослих, продумане планування квартир та охайні під’їзди — ось що важливо для людей, коли вони надають перевагу ЖК комфорт-класу. Безперечно, цей сегмент ринку буде поповнюватись новими житловими комплексами, що посилить конкуренцію на ринку нерухомості.

Потенційні покупці готові купувати помешкання у ЖК комфорт-класу, що розташовані на околиці столиці, якщо ця квартира забезпечить їм більше зручностей та переваг, ніж те, що пропонують забудовники в Києві. При цьому цінова політика ідентична, а доволі часто така оселя за містом значно дешевша за квартиру економ-класу в столиці.

Наша компанія створює не просто житлові будинки, а максимально комфортні комплекси, продумані до найменших дрібниць. Багато забудовників вважають, що достатньо просто облаштувати територію за певними критеріями, ми ж упевнені, що кожна деталь повин­на мати своє ідеальне місце, все має бути гармонійно та зручно для кожного мешканця. З’явилась нова ідея — ми її тестуємо на собі, обговорюємо всією командою, щоб зрозуміти, наскільки актуальним і практичним буде наш проект для людей. Досконалості немає меж, тож, знаючи це, ми докладаємо максимум зусиль, щоб кожен, від малого до великого, відчував себе комфортно, затишно, гармонійно та безпечно не лише у власній квартирі, а й за її межами, у будь-якому куточку комплексу. Саме тому при будівництві ЖК для нас надважливі не лише якість та затишок осель, а й облаштування навколишньої території. У всіх наших міні-містечках (саме так можна назвати кожен наш комплекс) стильні ландшафти, чудові краєвиди та вдало продумана інфраструктура. Погодьтесь, правильно, коли комфорт та гармонія — одне ціле.


n47

Павло Подраний, директор з продажу DIM group:

 — Минулого року по всіх житлових комплексах DIM group найбільшим попитом користувалися одно- і двокімнатні квартири. Така ситуація пояснюється тим, що однокімнатні квартири купують переважно для інвестицій або для здачі в подальшу довгострокову оренду, а також для перепродажу на максимальній стадії готовності об’єкта. Двокімнатні ж квартири популярні завдяки доступності, тому такі квартири купують сім’ї з трьох-чотирьох людей, і їх найбільше цікавлять площі 60-80 кв.м.

Зараз інвестори стали вимогливішими, акцентують основну увагу на якості будівництва та на різних додаткових опціях у проектах. Ми впевнені, що торік DIM group вдалося підняти планку на ринку первинної нерухомості столиці.

Кожен наш комплекс, незалежно від класу, має стильну унікальну та сучасну вхідну групу з місцем для відпочинку і очікування, гостьовим санвузлом та ресепшен. У кожному проекті ми облаштовуємо місце для зберігання велосипедів та колясок, передбачене на першому поверсі житлового будинку. Будинки комфорт-класу стали ще привабливішими завдяки сучасній архітектурі та застосуванню вентильованих фасадів з керамогранітних плит. Ми також намагаємося зробити наші комплекси автономними, тому реалізуємо проекти котельні на даху будинку.

На початку 2019 р. рівень попиту порівняно з попередніми місяцями сильно не змінився. Така ситуація в цілому пов’язана з позитивними змінами на валютному ринку та відсутністю напруги в передвиборній гонці кандидатів. Але, звичайно, цього року багато що, у тому числі й ціна на квадратний метр, залежатиме від результатів виборів, які покажуть, в якому напрямку рухатиметься й розвиватиметься наша країна, а найголовніше — наскільки стабільним буде сам ринок нерухомості.

Читайте також

Ключ до успішного бізнесу

пн, 03/22/2021 - 11:33
Переваги карток «Ключ до рахунку» для ФОП від ПриватБанку, про які варто пам’ятати

Як Meest перетворює коронавірусні виклики на інноваційні рішення: інтерв’ю Ростислава Кісіля

пн, 02/22/2021 - 16:45
Ми поговорили про те як пандемія прискорила розвиток логістичної галузі і які інноваційні рішення були представлені на ринку

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.