Перейти к основному содержанию

Прибуло нівроку

вт, 12/24/2019 - 10:45

Банки отримали рекордний прибуток на тлі зростання інших показників

Як не крути, головним показником, що характеризує підсумки діяльності банківського сектору за певний період, є фінансовий результат. Якщо керуватися таким правилом, то поточний рік можна вважати напрочуд вдалим.

Рекордний прибуток

“Новий рекорд банківського сектору України. За 10 місяців 2019 р. платоспроможні банки отримали 52 млрд грн чистого прибутку, що у 3,5 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року (14,8 млрд грн)”, — ідеться у повідомленні Нацбанку. Там зазначили, зокрема, що доходи банків цьогоріч зросли на 23% — до 201 млрд грн, тоді як витрати збільшились лише на 0,4% — до 149 млрд грн.

Регулятор озвучив чотири основні причини зростання банківського прибутку:

  • збільшення чистих процентних доходів банків на 17% — до 66,1 млрд грн;
  • збільшення чистих комісійних доходів банків на 12% — до 36 млрд грн;
  • позитивний результат від переоцінки та від операцій купівлі-продажу — 13,9 млрд грн;
  • невеликий обсяг відрахувань банками до резервів під активні операції — 9,3 млрд грн проти 21,4 млрд грн минулого року.

Нагадаємо: вітчизняний банківський сектор вийшов “у плюс” ще минулого року.

1hjuyjhdfgds4nЦьому передували чотири збиткових роки, впродовж яких вітчизняні банки сумарно накопичили понад 305 млрд грн збитків.

Більше половини загальносистемного прибутку забезпечив позитивний фінансовий результат лише однієї, але найбільшої фінустанови країни — ПриватБанку. За 10 місяців поточного року він задекларував 28 млрд грн прибутку, що вдвічі перевищує фінансовий результат діяльності банку 2018 р. На чому ж заробляє націоналізована фінустанова? За словами Анни Самаріної, фінансового директора ПриватБанку, лише приріст кредитного портфеля фінустанови за січень — вересень склав майже 15%. Зростали також процентні та комісійні доходи. До речі, у ПриватБанку чистий комісійний дохід лише трохи менший за чистий процентний дохід: 13,3 млрд грн проти 14,7 млрд грн.

Проте є думка, що прибутки банківської системи значною мірою є штучними. “Не варто забувати, що держава докапіталізувала дохідними ОВДП усі держбанки. Тільки у ПриватБанку державних паперів на 160 млрд грн. Якщо ми приберемо з результату банківського сектору ці обсяги, ці відсотки від держпаперів, картина виглядатиме зовсім інакше”, — зазначає Тамаш Хак-Ковач, голова правління ОТП Банку. Банкір також вказує на те, що прибуток усього банківського сектору сконцентрований переважно у шести-семи банках. На момент підготовки статті свіжа статистика по банках за 10 місяців опублікована ще не була. Але підсумкові дані за три квартали засвідчують доволі скромні прибутки інших гравців ринку в порівнянні з ПриватБанком. Так, друге місце посів Райффайзен Банк Аваль, який заробив 3,5 млрд грн прибутку, тобто майже у 8 разів менше, ніж ПриватБанк.

Прибуток інших фінустанов ще менший. До того ж на ринку досі залишаються з десяток збиткових гравців. Найбільші збитки за підсумками трьох кварталів 2019 р. “заробив” Укрсоцбанк (–619 млн грн), який вже припинив існування через приєднання до Альфа-Банку.

До речі, дивує збитковість таких банків, як Правекс Банк, підконтрольний італійській Intesa Sanpaolo, та Банк Кредит Дніпро, що контролюється Віктором Пінчуком.

Активісти

З початку року загальні активи банківського сектору зросли на 2,8% і на 1 листопада складали майже 1,4 трлн грн. За підсумками трьох кварталів лідером за приростом активів став націоналізований Укргазбанк, який з початку року збільшив цей показник на 22,15 млрд грн (+27%). За держбанком слідують фінустанова з угорським капіталом ОТП Банк (+7,6 млрд грн, або +23%) та державний ПриватБанк (+6,3 млрд грн, або +2,3%). Універсал Банк бізнесмена Сергія Тігіпка в абсолютному вимірі наростив активи до 5,2 млрд грн, але у відносному — це 61%, тобто чи не найбільший темп приросту в системі! Альфа-Банк збільшив активи на 5,1 млрд грн, (+8,4%), але тут варто врахувати, що в середині жовтня було завершено процедуру приєднання до цієї фінустанови Укрсоцбанку.

2hjuyjhdfgds4nВодночас активи деяких банків поточного року скорочувалися. У лідерах за цим показником переважно державні банки та фінустанови з російським капіталом. Найсуттєвіше активи зменшилися в державних Укрексімбанку (–18,4 млрд грн, або –11%) та Ощадбанку (–9,6 млрд грн, або –4,4%). Промінвестбанк, що належить російському ВЕБ, цілеспрямовано швидкими темпами згортає бізнес в Україні, тож він “схуд” на 5,7 млрд грн (–41%). Активи російського Сбербанку, який не втрачає надії продатися, також скоротилися на 3,1 млрд грн (–10%). І, нарешті, активи згаданого вище Укрсоцбанку, що вже зник з банківської мапи, зменшились на 5 млрд грн, або на 32%.

Фактори зростання

Зростання активів обумовлено головним чином активним кредитуванням населення. За даними НБУ, портфель гривневих кредитів українцям у жовтні збільшився на 1,8%, а з початку року — аж на 21,5% (до 164,5 млрд грн).

Паралельно “старий” портфель валютних позик продовжує “згортатися”. Зменшення з початку року склало 15,4% — до $1,85 млрд. Це переважно проблемні іпотечні кредити, видані більше 10 років тому.

На тлі буму кредитування фізичних осіб бізнес банки кредитують не так активно. За даними НБУ, портфель гривневих кредитів корпоративному сектору в жовтні збільшився лише на 0,1%, а з початку року взагалі зафіксовано зменшення на 4,5% — до 454,4 млрд грн. Схожа невтішна динаміка спостерігалася й з валютними кредитами. Портфель позик юридичним особам у жовтні збільшився на 1%, але з початку року скоротився на 4,8% — до $13,7 млрд.

Настрої населення

Цікаві тенденції статистика фіксує й на депозитному ринку. Незважаючи на значне укріплення національної валюти впродовж поточного року, населення надає перевагу саме валютним вкладам. І це при тому, що відсоткові ставки за доларовими депозитами знижувались швидше, аніж за вкладами у гривні. На початок грудня Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD), що відображає фактичні середньозважені ставки, для річного гривневого депозиту становив 15,85%, для аналогічного вкладу в доларах США — лише 3% річних. Тобто різниця в номінальній дохідності складає майже 12 в.п. на користь національної валюти. Різниця у реальній дохідності з урахуванням ревальвації гривні — ще більша. Але вкладники надають перевагу саме валюті! Наприклад, в Укргазбанку запевняють, що стрибки курсу, навпаки, спонукають населення нести валюту на депозити. “Зміцнення гривні сприяє зміні структури депозитного портфеля — громадяни стали активніше розміщувати вклади у валюті”, — повідомляють у прес-службі Укргазбанку. За даними НБУ, обсяг гривневих депозитів населення в жовтні збільшився на 1,7%, а з початку року — на 10%, до 295 млрд грн. Тоді як зростання валютних вкладів становило, відповідно, 2,4% та 10,8% — до $9,35 млрд (еквівалент 225 млрд грн).

3hjuyjhdfgds4nНа аналіз динаміки депозитних портфелів у гривневому еквіваленті впливає курсовий фактор. Ідеться про те, що через падіння курсу долара автоматично зменшується гривневий еквівалент валютної складової депозитного портфеля. Як наслідок, створюється хибне враження відтоку коштів. Наприклад, якщо подивитися динаміку лідера ринку ПриватБанку, який залучив від населення майже 174 млрд грн, то формальна статистика НБУ фіксує відтік з початку року майже у 2%. “Відтік сформувався через курсову різницю — зміцнення гривні до долара. Без урахування зміни курсу валюти в нас, навпаки, є приріст коштів населення з початку року — на 6,2 млрд грн в еквіваленті”, — запевняють у ПриватБанку. На жаль, перевірити цю інформацію немає змоги, адже НБУ не надає дані по валютах. Але закономірність наступна: чим більша частка валютних депозитів, тим більше банк номінально втрачає через укріплення гривні.

У будь-якому випадку позитивним є факт помірного зростання депозитів населення в банківській системі. Це свідчення підвищення довіри з боку населення. Ба більше, останнім часом у депозитів з’явилася приваблива альтернатива — ОВДП.

Вподобання бізнесу

4hjuyjhdfgds4nОбсяги коштів юридичних осіб у банках поточного року також зростають. Причому приріст валютних ресурсів значно переважає. Так, за даними НБУ, обсяг гривневих коштів корпоративного сектору в банківській системі у жовтні збільшився на 0,5%, а з початку року — на 3,7%, до 281,9 млрд грн. Натомість портфель валютних вкладів збільшився, відповідно, на 1,4% та 30,7% — до $6,44 млрд (еквівалент 155 млрд грн).

Традиційно кошти компаній є предметом великого перерозподілу: вони мобільніші за депозити фізосіб та перетікають між банками в залежності від більшої кількості факторів. Згідно зі статистикою НБУ за підсумками трьох кварталів поточного року найбільше пощастило державному Укргазбанку: фінустанові вдалося наростити портфель коштів компаній на 18,7 млрд грн (+42,5%). Це найбільший приріст серед банків. Наприклад, державний Ощадбанк, що посів друге місце за темпами приросту, збільшив портфель на 4,5 млрд грн (+10,9%), Сітібанк — на 3,32 млрд грн (+14,9%), Райффайзен Банк Аваль — на 3,3 млрд грн (+9,6%), ОТП Банк — на 3,1 млрд грн (+20,8%).

Рекордний приріст портфеля дозволив Укргазбанку вийти в лідери за цим показником.

Найближчі переслідувачі також державні: Ощадбанк, ПриватБанк та Укрексімбанк. До речі, два останні гравці скоротили портфелі коштів бізнесу: Укрексімбанк — на 4,5 млрд грн (–9,5%), ПриватБанк — на 2,8 млрд грн (–5,9%). Чи не найбільше коштів бізнесу з початку року втратив Міжнародний інвестиційний банк, підконтрольний екс-президенту України Петру Порошенку. За даними НБУ, за січень — вересень залишки коштів юридичних осіб у цій фінустанові зменшились з 5,8 млрд грн до 1,2 млрд грн.

Значних втрат зазнали також ПУМБ Ріната Ахметова (–1,6 млрд грн, або –6,8%), та Дойче Банк ДБУ (–1,3 млрд грн, або –43%).

Доволі показовими є банківські вподобання страхових компаній, які тримають у банках частину своїх резервних активів. За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обсяг активів страховиків, дозволений для представлення банківськими депозитами згідно зі ст.31 Закону “Про страхування”, наприкінці першого півріччя склав 14,4 млрд грн (33,8% загальної суми активів). При цьому обсяг депозитів у валюті на поточних рахунках зменшився на 32,8% — до еквіваленту 1,45 млрд грн.

Обсяг депозитів страховиків у держбанках трохи скоротився на користь банків з іноземним капіталом та банків з вітчизняним приватним капіталом. Отже, станом на середину року в державних банках страховики тримали 4,2 млрд грн, в іноземних — 4,9 млрд грн. І найменше — у приватних — 3,6 млрд грн.

Якщо говорити про конкретні фінустанови, то найбільший обсяг депозитів страхових компаній зосереджений в Укргазбанку (1,7 млрд грн). Далі йдуть Ощадбанк (1,2 млрд грн), Універсал Банк (1,1 млрд грн), Укрексімбанк (1,1 млрд грн) та Креді Агріколь Банк (0,9 млрд грн).

Замість резюме

Рекордний прибуток банків поточного року є результатом стабілізації банківської системи. Зокрема, якість кредитного портфеля поліпшилась, відповідно, значно зменшилися витрати на резерви. Маржа (різниця між вартістю залучення та розміщення ресурсів) залишається достатньо високою. Це зумовлено тим, що депозитні ставки знижуються швидше за кредитні. Тут слід відзначити роль високодохідного споживчого кредитування. Всі ці фактори й дозволяють банкам рекордно заробляти. Однак учасники ринку очікують зменшення маржі найближчими роками внаслідок падіння відсоткових ставок слідом за обліковою. Це означатиме скорочення маржі, з одного боку, але збільшення обсягів операцій — з іншого. Тобто банки замість маржі зможуть заробляти на зростанні оборотів. “Можливо, 2020 р. маржа ще протримається на колишньому рівні, але 2021 р. вже буде зовсім інша ситуація. Конкуренція на ринку повільно, але впевнено зростає”, — резюмує Тамаш Хак-Ковач. Українські банки очікують збільшення обсягів кредитування протягом наступних 12 місяців. Такі результати “Опитування про умови банківського кредитування” за ІV квартал 2019 р., проведеного Нацбанком. За даними опитування, 74% респондентів прогнозують збільшення портфеля корпоративних та роздрібних кредитів. “Такі очікування зберігаються вже близько трьох років. Баланс відповідей про зростання корпоративного портфеля досяг найвищого значення за всю історію спостережень — 53%”, — ідеться у дослідженні. Рекордним також був баланс відповідей щодо очікувань припливу депозитів як підприємств, так і домогосподарств (53% та 62% відповідно).

 

Дмитро Гриньков

Читайте також

Договір за новими умовами

ср, 04/07/2021 - 18:20
Як інвестиції у сталий розвиток стають елементом фінансової стратегії та роботи з ризиками

Життя переможе

вт, 04/06/2021 - 15:50
Сегмент страхування життя не уникнув трансформацій через пандемію, але багато у чому знайшов для себе користь

Антикризове убезпечення

вт, 04/06/2021 - 15:16
Цифра, медицина, транспорт та подорожі — чим жив страховий ринок у 2020 р. та які прогнози на 2021-й

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна

Мінфін поза чергою

пн, 04/05/2021 - 13:40
Банки позичили державі більше, ніж бізнесу. Держоблігації виявилися поза конкуренцією

Життя — на паузу, гроші — в банк

пн, 04/05/2021 - 11:16
Незважаючи на кризу, в 2020 р. населення та бізнес принесли до банків рекордну суму вкладів