Перейти к основному содержанию

Позитивні сигнали від канадського бізнесу

ср, 07/10/2019 - 16:22

У Києві, в конференц-залі готелю Holiday Inn Kyiv, 10 липня відбулась follow-up зустріч співінвесторів БІЗНЕС100, присвячена результатам нещодавнього візиту президента, українських урядовців та представників українського бізнесу до Канади.

Співінвестори БІЗНЕС 100 Юрій Кривошея, Юрій Филюк та В`ячеслав Лисенко привідкрили деталі того, що відбувалось за лаштунками Ukraine House Toronto 2019, Ukraine Reform Conference та презентацій проектів CUTIS.

За словами президента та керуючого партнера Українсько-Канадського спільного товариства «Торонто-Київ» Юрія Кривошеї, рівень представництва на зустрічах був надзвичайно високим, а «клімат» переговорів — значно позитивнішим, ніж під час Бізнес-форуму в 2016 та CUTIS Investment Roadshow у 2017 роках.

«Хочу сказати, що міністр закордонних справ Канади, Христя Фріланд, доклала колосальних зусиль для успіху конференції. Завдяки її участі та включеності у підготовку, приїхали представники 37 країн та 10 організацій рівня НАТО, Європейського інвестиційного банку, Світового банку, Європейської комісії, ЄБРР тощо. Кожна країна, не маючи жодних формальних зобов’язань, підтвердила свою підтримку Україні. Більшість напряму казали: «Все в ваших руках, а ми будемо підтримувати», — розповів він.

Учасників та гостей на заходах було значно більше, ніж очікували організатори. І ця тенденція тривала до останнього дня. Всі намагались провести якнаймога більше зустрічей та завести нові знайомства, посилити існуючі зв'язки, щоб пішов рух проєктів.

IMG 1495

«У мене такий процес пішов — за результатами зустрічей веду активні переписки, в тому числі з новими партнерами. Багато зацікавленості до того, що відбувається тут. Є вже певні зобов'язання щодо співпраці. Те саме і у Юри Филюка, з яким ми часто разом на закритих зустрічах були. Нас навіть почали називати «два бородатих Юри з України», — поділився Юрій Кривошея.

На зустрічах із солідними міжнародними організаціями, темою яких було, в тому числі, отримання фінансових ресурсів, змінився тон перемовин — рух став двостороннім. «Раніше канадські інвестори були консервативними та стриманими. Вони казали:

«Зараз ні, вибачте, давайте після виборів. Пришліть презентацію, ми подивимось». Тепер нам кажуть: «В нас змінилось керівництво в організації, тому через позитивні зміни в Україні ми готові серйозно розглядати ваш ринок». Навіть величезні організації — я поки не можу розкривати деталі — розповідали про вектори співпраці з Україною, пропонували, як вибудувати спілкування в розрізі того, як вони можуть подивитись на Україну. Вони включаються і підказують, як краще сформулювати, щоб зацікавити інвесторів. Це надихає», — розповів Кривошея.

Така зміна стала результатом успішних кейсів входження великих канадських інвесторів, в тому числі Brookfield та Fairfax Financial Holdings.

Читайте також: 

Олена Кошарна: Україна є останнім нерозвіданим ринком для інвесторів

Зеленський ініціює створення інвестфонду для спільних українсько-канадських проєктів

Юрія Филюка, імпакт-інвестора та керівника проєкту Promprylad.Renovation, вразив рівень усвідомлення важливості діалогу між державними структурами, бізнесом та громадянським суспільством, який є в Канаді. «Запам'яталась одна із тез, що розвиток сучасної України залежить від важливих і взаємопов'язаних речей: інновацій, інвестицій, міжнародної безпеки, розвитку громадянського суспільства та децентралізації. Рівень складності викликів перед Україною такий, що жодну задачу не можна вирішити без урахування інших компонентів — тільки комплексно», — розповів він.

«Було дійсно багато цікавих зустрічей в розрізі нашого проекту — ми будуємо інноваційну екосистему, хаб в Івано-Франківську. Нас цікавили схожі проекти в Канаді. За допомогою Юрія Кривошеї ми мали зустріч з СЕО найбільшого подібного проекту — MaRS. Це великий інноваційний хаб з дуже потужним науково-дослідним комплексом. Взагалі ця зустріч мала бути між СЕО та президентом, але було скорочено час перебування в Канаді, тому зустрічались ми», — каже Юрій Филюк.

IMG 1502

На зустрічі СЕО MaRS повідомив, що їх найбільше цікавлять, по-перше, інноваційні ідеї з України, а, по-друге, партнерство на базі науки, R&D. «Ми запропонували їм відкрити представництво в Україні, і нам сказали, що це добра ідея. Адже в країні все ще є науковий потенціал», — сказав Филюк.

Розповідаючи про враження від того, що відбувалось у Канаді, Юрій Филюк зазначив, що канадська сторона була активним і зацікавленим учасником всіх заходів та зустрічей. «Враження позитивні. Є відчуття різниці, коли просто виявляють ввічливість, а коли є реальна, жива реакція», — каже він. «Варто пам'ятати тільки, що рідко з першої зустрічі якісь контракти бувають — це тривалий процес. Це камінчик за камінчиком будується».

Засновник компанії «Укр-Китай Коммуникейшин» В`ячеслав Лисенко зізнався, що він був у Канаді «за компанію», оскільки його бізнес сфокусований передусім на Китай. Проте він розповів багато деталей щодо відмінностей у підходах нової та старої влади під час переговорів, про більшу відкритість чинного президента. «Президент жив у звичайному стандарті поруч. Вранці ми зустріли його в тренажерному залі готелю — працював на тренажерах точно так само, як і ми», — розповів бізнесмен.

Цікава деталь — президент вирішив разом з дружиною піти пішки вулицями Торонто замість лімузину, що спричинило шок в охорони та в кортежу. «Президент і дружина гуляють, а кортеж повзе за ними», — розповів В`ячеслав Лисенко.

Відповідаючи на запитання співінвесторів БІЗНЕС100, Юрій Филюк додав, що його вразило ставлення канадців до репутації. «Репутація — це все. Це капітал, який не відновлюється. В Канаді це особливо сильно відчуваєш», — поділився він.

Юрій Кривошея це підтвердив. «Для нашого середовища це не надто важливо зараз, але в довготерміновій перспективі будувати репутацію правильно. Це буде ставати все важливіше», — резюмував він.

IMG 1547

Учасники зустрічі подякували колегам за цікаві деталі та обговорення того, що відбувалось у Ukraine House Toronto, Ukraine Reform Conference та під час презентацій проектів CUTIS.

IMG 1590

Формат зустрічі сподобався, тому один зі співінвесторів БІЗНЕС100, засновник компанії MTI Володимир Цой запропонував частіше проводити такі follow-up зустрічі, оскільки, за його словами, в них створюється «середовище, де люди самі хочуть говорити» і ділитися новинами і враженнями, які цікаві іншим підприємцям.

Андрій Морозовський

Читайте також

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Прискорювачі росту: малих аграріїв почали підживлювати з декількох джерел

пт, 10/23/2020 - 14:14
Малі та середні сільгоспвиробники нині можуть отримувати фінансування за підтримки держави, банків та навіть великих українських агрохолдингів