Перейти к основному содержанию

Повітряні млини: чому не варто воювати з ВДЕ

чт, 06/04/2020 - 14:26

Олег Грамотенко, генеральний директор та власник “Тесла Енерго”

Всі споживають електроенергію і всі розуміють, що протягом доби споживання коливається: вночі менше, а вдень — більше.

І для того щоб закласти камінь модернізації у фундамент всієї енергосистеми України, зовсім не потрібно зупиняти відновлювані джерела енергії (ВДЕ), а саме такі чутки зараз поширюються, натомість слід впроваджувати системи накопичення електрики та високоманеврені станції. Адже майбутнє — за цим!

Раніше поля теж орали кіньми, а потім з’явилась техніка. Для наших дідів це було нечувано та навіть страшно (нове і незвідане завжди лякає), але коли спробували, то з полегшенням видихнули.

З технічного боку нашій енергетичній системі нині нічого не загрожує. НЕК “Укренерго” балансує систему в штатному режимі. Тож, давайте подивимось, чи такий вже страшний той вовк (в обличчі ВДЕ), як його малюють ЗМІ.

Частка джерел в електроенергетичній системі України:

  • ВДЕ — 6%
  • АЕС — 50%
  • ТЕС — 32%
  • ГЕС — 12%

Дивно, що для того, аби ніби балансувати 6% ВДЕ, потрібно чомусь аж 32% ТЕС! Чудернацька математика, але це факт.

Якщо ж брати просто факти, то вони такі: за підсумками травня, ВЕС перевищили виробіток електроенергії на 11,2%, а СЕС недовиробили 16,4%, АЕС недовиробили 5,6%. ТЕС збільшили виробіток на 26%, ГЕС залишили його незмінним.

Зараз багато йдеться навколо меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлювальної енергетики в Україні з Кабінетом міністрів. Все б нічого, та є декілька нюансів. Для вітчизняних інвесторів дуже важливим є прописати в меморандумі термін введення в експлуатацію сонячних електростанцій — квітень 2021 р., а не до 01 липня цього року.

Більшість станцій знаходяться на етапі будівництва, деякі чекають рішення уряду щодо початку будівництва. В середньому сума в девелопмент українських інвесторів дорівнює від €7500 до €10 тис. за 1 МВт. Загалом очікується (по багатьох проєктах вже йде фінансування) близько €2,4 млрд прямих інвестицій в країну.

Якщо не перенести цей термін, то про всі ці проєкти доведеться забути, зафіксувати збитки, а потім власники підуть в суди за компенсацією від місцевих ОТГ, які отримували податки в місцевий бюджет від цих проєктів, плюс компенсацію за техдокументацію. Сумарно близько €5000 за 1 МВт. Тобто по всій країні позови до місцевих ОТГ складуть приблизно €15 млн, або 435 млн грн.

Недоотриманий прибуток бюджету по всіх податках, за різними оцінками, складе близько 10 млрд грн. І це за умови, що інвестори профінансують всі проєкти з pre-PPA. Нагадую, 2019 р. ВДЕ, що виробили 5,5 ГВт, виплатили до бюджету 19,77 млрд грн.

Наші народні обранці борються не стільки з ВДЕ, скільки з ДТЕК і його основним бенефіціаром, забуваючи, що його частина в ВДЕ всього 18%. Це факт.

Та краще думати про глобальні світові тренди. Зараз уряду потрібно створювати стратегії, конкурентні правила гри на ринку. Це призведе до залучення більшої кількості місцевих та глобальних компаній і тоді нинішнім бенефіціарам доведеться або змінюватися, або зникнути.

Сподіваємось на мудре рішення влади — зокрема, що уряд продовжить термін введення в експлуатацію проєктів сонячних електростанцій до квітня 2021 р.

Автор: Олег Грамотенко

Читайте також

Служу державі: Як бізнес може допомогти зростити унікальний сегмент справжньої української еліти

вт, 11/24/2020 - 08:00
Володимир Чеповий, шеф-редактор журналу БІЗНЕС, співзасновник платформи БІЗНЕС100

Втрата якості: нею обернеться податок на дорогу нерухомість

чт, 11/12/2020 - 14:15
Андрій Рижиков, СЕО і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution Днями голова комітету податкової, митної та фінансової політики Верховної Ради Данило Гетманцев представив зміни до Податкового кодексу України, які нібито удосконалять систему оподаткування.

Чужий серед своїх: як боротися з шахрайством в компанії

чт, 11/05/2020 - 13:57
Катерина Сафроненко, менеджер відділу управління ризиками, форензик KPMG в Україні

Складна простота: що очікує бізнес від Ради реформ і Офісу простих рішень

пт, 10/30/2020 - 14:30
Станіслав Таршин, засновник групи компаній "ГрадОлія", член Української ради бізнесу, співінвестор БІЗНЕС100

"Єдина школа": приклад об’єднання влади, бізнесу та освіти

пт, 10/30/2020 - 11:30
Олексій Луганський, співзасновник TATL Technology, керівник  проекту "Єдина Школа"

Корпоративні інвестиційні фонди — шлях МСБ до фінансування

пн, 10/26/2020 - 14:10
Сергій Позняк, власник заставного сервісу Cronvest Проблематика існуючої банківської системи давно відома. І обумовлена вона чіткими факторами, що утворилися всередині як окремо банківської, так і фінансової системи взагалі. Зокрема, це низький ступінь довіри до банківських установ у зв’язку з втраченими громадянами, за різними даними, від $50 млрд до $80 млрд тільки на депозитах під час “банкопаду”. Не кажучи вже про кошти компаній, що навіки згинули на розрахункових та кореспондентських рахунках компаній.