Перейти к основному содержанию

Підняти вітрила! Український турбізнес виходить з кризового шторму

вт, 07/28/2020 - 01:09

Які напрямки виїзного туризму вже запрацювали, і чому внутрішній туризм не показує очікуваного раніше підйому.

Зараз з мінімальними вимогами українцям дозволено подорожувати у 25 країн. Найбільш туристичні з них — Туреччина, Єгипет, Чорногорія, Албанія та Болгарія. Хоча експерти спостерігають ажіотаж і навколо одеської Затоки. Бізнес подорожей почав набирати оберти, проте, як прогнозують спеціалісти, труднощі його ще не залишили і залишать не скоро.

БІЗНЕС розбирався, які напрямки виїзного туризму вже запрацювали на повну і чому внутрішній туризм не показує очікуваного раніше підйому.

Берег турецький

Українська галузь виїзного туризму тільки починає підніматися з колін. За даними Української асоціації туристичних агенцій, у липні до Єгипту поїхали 22% туристів від кількості того ж місяця минулого року, у Туреччину – 70%.

Зона шенгену наразі повністю закрита для українських туристів. Із дальньомагістральних напрямів діють тільки Мальдіви, що відчинили свої двері з 15 липня.

Невелика кількість клієнтів пояснюється тим, що турагенти мотивували своїх туристів брати путівки по ранньому бронюванню, бо це було вигідно для обох сторін. Тобто люди взяли відпустки, але через закриті кордони полетіти не вийшло. Їх путівки зараз заморожені, а клієнти чекають нагоди, коли матимуть вільний час для подорожі.

Також багато хто ще боїться летіти через непередбачуваність карантинних процедур на кордонах. "До Єгипту з 1 липня полетіли перші туристи без будь-яких обмежень. А з 3 липня у нас вже Єгипет вимагав тестування пасажирів на Covid-19. Зараз вже у більшості аеропортів є стаціонарні пункти, де можна здати тест. Але, коли ви обираєте країну для відпочинку по критерію, що ніяких обмежень не буде, а потім кажуть вибачте, але по прильоті вам треба пройти тест або обсервацію — це людей звісно лякає", — зауважує Олена Кравцова, власниця туристичної фірми "Breeze UA".

egypt copy

Хургада (Єгипет). Бухта Шарм Ель Араб. Фото Олександри Сєдунової

Тому, якщо ви плануєте самостійну подорож обов’язково перевіряйте вимоги кожної країни на сайті МЗС. Там є інтерактивна карта, де вказана потрібна інформація по кожній країні, яка досить оперативно обновляється.

Свої корективи в туристичну статистику вносить економічна криза та викликане нею падіння добробуту українців. "Зменшення доходів напевно вплине на кількість клієнтів туристичних компаній. Але ми поки не можемо розділити, що більше впливає і в якій пропорції впливає.   Закриті кордони, необхідність тестуватися, страх заразитися або негативна економічна ситуація", — пояснює Павло Григораш, виконавчий директор Української асоціації туристичних агенцій.

В таких умовах туроператори навіть не ведуть мову про прибутки — лише про самоокупність. До витрат, які пов’язані з трьох місячним простоєм, треба додати кошти витрачені на евакуацію своїх клієнтів евакуація з країн, де їх застав раптово введений карантин. Причому, на відміну від західних туроператорів, українські не отримали жодних дотацій від держави.

З добрих новин, — жоден з українських операторів не збанкрутував, лише деякі невеликі туристичні агенції пішли з ринку. За словами Олени Шаповалової, власниці Pan Ukraine, туроператори продовжують працювати в режимі оптимізації витрат. Майже всі вони скоротили персонал до 70%, частина співробітників працює віддалено, туроператори відмовилися від більшої частини орендованих площ.

velo

Олюденіз (Туреччина). Пляж Кідрак. Фото Олександри Сєдунової

"Туризм – це низькомаржинальний сегмент. Заробіток від  1% до 1,5%. Якщо обороту немає, то бізнес одразу впадає в величезну стагнацію. І витягувати його потрібно буде дуже довго", — розповідає Шаповалова.

Трохи краще ситуація з туристичними агенціями. "Якщо туристи бачать, що турагент професіонал і розбирається у всіх тонкощах, тоді вони йому довіряють і в принципі заробити вдається. Звісно не порівняти з минулим роком ніяк, але певний прибуток є", — зазначає Кравцова з "Breeze UA".

Тим часом ціни на тури в середньому залишилися на минулорічному рівні. Проте, коли відкривається новий напрям, туроператори трохи занижують ціну, щоб запустити перший рейс. Далі вона вирівнюються, виходячи з минулого року.

Іноді бувають гарячі тури у країни, які туроператори хочуть «розкрутити». Ціни на них будуть нижчими. Наприклад, зараз такою країною є Албанія. Головним чином на ціну путівки впливають власники готелів та авіакомпанії, які чутливі до попиту. Тому дуже вигідно було брати тури в Туреччину до 24 липня, зараз тарифи йдуть в гору, бо до цієї країни дозволили летіти росіянам. Таким чином, якщо спочатку відпочинок в Туреччині можна було купити за 250 євро, то зараз ціни в районі 400 євро.

Рідний край

На День Конституції при в'їзді в Одесу витягнулася 20-кілометрова автомобільна черга. Але вона не повинна вводити потенційних туристів в оману, кажуть експерти. Наразі ситуація з внутрішнім туризмом дуже неоднорідна і неоднозначна. Якщо порівнювати з минулим роком, в деякі регіони потік відпочиваючих значно збільшився, а в інші — навпаки просів. Топовим напрямом є Одесса та її околиці.  Якщо місяць назад в селищі Затока було пусто, то зараз воно повністю забито туристами. Теж саме — в самій Одесі.

"По Бердянську, коли в минулому році було 1,5 млн туристів, то в цьому році ситуація гірша, бо погане залізнодорожне сполучення. Там зараз наповненість 60-70% від минулого року. Погана ситуація у Західній Україні. Там проблеми із наслідками паводків і з карантином. У цілому туристичного буму немає, це я вам можу точно сказати", — зазначає Володимир Царук, директор Центру розвитку туризму.

lebedevka2

Лебедівка. Грязьовий лиман. Фото Олександри Сєдунової

За його словами, наразі відпочивати в українські регіони поїхали ті люди, у кого є гроші. Вони бронюють добрі готелі, пансіонати та окремі котеджі. Тобто преміум сегмент зараз практично весь зайнятий. Середній сегмент заповнений приблизно наполовину, до того ж зараз таких туристів будуть відтягувати інші доступні країни, де відпочинок більш якісний, проте може обійтись в ті ж гроші. Практично не поїхав відпочивати бюджетний сегмент.

Експерти підкреслюють: якщо і була якась надія на бум внутрішнього туризму, то вона зруйнувалася з відкриттям кордонів Туреччини та Єгипту. Щоб зрозуміти, як українці полюбляють витрачати там гроші, варто подивитися на туристичний трафік за минулий рік, Єгипет відвідало 1,2 млн українських туристів, Туреччину – 1,5 млн. Для порівняння: за даними Держстату, всього тураператори та турагенти обслужили більше 5,5 млн виїзних туристів.

Чому внутрішній турбізнес не в змозі створити конкурентний сервіс — питання дискусійне.

"Мої туристи були в українських готелях. Чесно кажучи, питання є по кожному з таких закладів. По Україні можна назвати лише готелів 10, куди можна поїхати і туристам сподобається. Саме тим туристам, які були за кордоном і розуміють, що таке хороший сервіс. Ми всі сподівались, що наші готелі це теж зрозуміють, але цього не сталося. Що цікаво, ті готелі, які працюють над сервісом завжди забиті відвідувачами, а  що не працюють – ні, навіть з більш низькими цінами. Ми були в різних регіонах, спілкуватися з готельєрами, не кажу за всіх, але  більшість  мають відношення  "і так піде", — розповідає пані Кравцова.

Kravtsova

 

Олена Кравцова, "Breeze UA"

 

Проте Олександр Джиджора, директор з продажу авіакомпанії Sky Up, бачить промінь надії. "Власники бізнесу по різному дивляться на свою справу. Дехто хоче заробити негайно і отримати максимальний прибуток. А хтось хоче розвинути довгостроковий бізнес, який буде приносити позитивні емоції людям. На моє щастя все більше других, більше якісних готелів, що надають якісний сервіс. Вони основують свій бізнес не на швидких грошах, а на такому сервісі, який захочеться спробувати ще раз і порадити своїм друзям", — зазаначає він.

Не так давно Президент Володимир Зеленський заявив про важливість розвитку українського туризму і анонсував презентацію регіональних проєктів, які можуть бути цікавими для інвесторів.

"Є декілька програм, які ми зараз розробляємо. Це різні "магніти" — так звані магніти привабливості в тому чи іншому регіоні нашої країни", — казав Зеленський. Проте ці плани збуджують певний скептицизм у спеціалістів.

 

"Ті магніти, про які каже Президент, це звісно непоганий піар хід, але вони всім давно відомі. Для них потрібні прокласти дороги, і щоб ці туристичні місця були в нормальному стані. Бо фортеці валяться, деякі замки потребують реконструкції, а до природних пам’яток не можна доїхати. Той же Дністровський каньйон, якщо ви були в Тернопільській області, ви мабуть побачили, що там доріг нема, а з’їзд, щоб поплавати на катері чи човні ще треба пошукати", — наголошує пан Царук.

zamok copy

Замок Шенборнів. Закарпаття. Фото Олександри Сєдунової

Проблеми внутрішнього туризму прямо пов’язані з туризмом в'їзним. Якщо українці не хочуть мандрувати Україною, то іноземці — тим більше. Ситуація з прийомом гостей напевно найгірша. Зараз іноземці в Україну прилітають практично тільки по роботі і на лікування. Попиту на традиційний туризм поки немає. Страждає навіть минулорічна перлина — місто Прип’ять, до якої завдяки серіалу  "Чорнобиль" в 2019 році завітало 70 тис іноземців Це 70-80% загального обсягу туристів у зону.

Хоча сфера туризму демонструє досить не певний старт, експерти прогнозують поступове її зростання. Українці полюблять подорожувати, про що свідчить мільйонний трафік до Туреччини та Єгипту і відкриття безвізового режиму.  Тому навіть за мінімальних послаблень люди поступово почнуть збирати валізи.

Проте, на відновлення туристичних показників минулих сезонів може піти кілька років. Тому, щоб вижити, туристичним бізнесам треба змінюватись.

"Виживуть ті хто адаптується, — резюмує Джиджора зі Sky Up. — Ті хто відчує потреби клієнтів і зможе переорінтуватися. Індустрія змінилася, тому треба чути людей і реалізувати їх потреби. Турагент повинен запропонувати клієнтові таке рішення, яке повністю задовольнить його очікування".

 

{advpoll id='71' view_result='0' width='0' position='center'}

Читайте також

План П: що пропонує Мінекономіки для підтримки промисловості

чт, 09/17/2020 - 10:11
Стратегія розвитку промислового комплексу на період до 2030 р. очима Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

Рік "риночку": Скільки протримається хиткий енергобаланс

ср, 09/16/2020 - 15:26
Головна причина дисбалансу на ринку енергії не вирішена

Підняти не можна втратити: що відбувається з українською промисловістю

вт, 09/15/2020 - 19:16
Які галузі тягнуть її додолу, як довго це триватиме та які державні ініціативи допоможуть у ситуації, що склалася

Паперова робота: "зелений" проект Житомирського картонного комбінату

чт, 09/10/2020 - 12:13
Виготовлення пакування лише з екологічно безпечної сировини. БІЗНЕС представляє чергового учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення" Виклик

Давно не іграшки: великий бізнес кіберспорту

пн, 09/07/2020 - 13:13
Олег Крот, керуючий партнер холдингу TECHIIA   Нині з 15 найбільших компаній, які організовують кіберспортивні турніри у всьому світі, три — українські, зокрема WePlay! Esports, яка входить в технологічний холдинг TECHIIA.

Дмитро Нікулін: “Літій-іонні батареї можуть вирішити існуючі проблеми стабільної роботи електромережі”

пн, 09/07/2020 - 12:41
Засновник компанії “Гутарьов та Партнери Україна” — про склади для електроенергії, водневу програму та стратегію виведення енергетики з кризи