Перейти к основному содержанию

Олена Кошарна: Україна є останнім нерозвіданим ринком для інвесторів

пт, 07/05/2019 - 17:38

У Торонто (Канада) цього тижня відбулася третя Міжнародна конференція з українських реформ. Міністри закордонних справ, парламентарі та приватний сектор зібралися разом, щоб поговорити про хід демократичних реформ та інвестиційні можливості в Україні.  Олена Кошарна, засновниця компанії Horizon Capital та співзасновниця БІЗНЕС100, відповіла на запитання Аманди Ланг, ведучої програми Bloomberg Markets на каналі BNN.

В Україні вже були впроваджені реформи, але країна віддана їх продовженню. Я знаю, що за останні кілька років Україна "злетіла" у рейтингу легкості ведення бізнесу. Що ще має зробити Україна?

— Я з Канади, тому звикла до верховенства права та захищених прав власності. Я живу в Україні вже 25 років, і я повинна сказати, що за останні п'ять років зроблено дійсно багато. Ми нарешті побачили структурні реформи, які не відбулися протягом перших 20 років мого перебування в Україні.

Очевидно, що має бути зроблено також: верховенство права, боротьба з корупцією, боротьба з контрабандою, захист права власності. Це потрібно, щоб отримати великих інвесторів, які мають мільярди доларів, яких потребує інфраструктура. Це те, що потрібно. Інвестори повинні спати вночі та знати, що їхні інвестиції у безпеці.

Однією з причин глобальної підтримки України є те, що існує певна напруженість з Росією, яка анексувала Крим. Є зближення України з НАТО, хоча я знаю, що зараз з цим дещо складніше. Підтримка, яку світ надає Україні, — чи відчувають її в Україні, чи вважають її достатньо, чи вважають, що світ робить те, що повинен, виходячи з того, що Росія все ще там і все ще знаходиться в Криму?

— Напруженість з Росією розпочалася через те, що українці очікували повороту на Захід. Протягом чотирьох років їм казали, що підписують угоду про вільну торгівлю та угоду про асоціацію з Європою. Коли цього не сталося, тоді ви побачили революцію гідності, ви побачили анексію Криму і конфлікт. І Захід дійсно прийшов на допомогу в той час, коли Україна мала 5 тис. доларів на казначейському рахунку, 5 мільярдів доларів валютних резервів.

Тепер Україна має макроекономічну стабільність та зростання в кінцевому підсумку, 3-відсоткове зростання. Зараз вона має понад 20 млрд дол.резервів. Насправді зараз актуальними є рушії зростання — те, що рухатиме економіку вперед. Я думаю, що міжнародна спільнота зробила доволібагато. Очевидно, що без Міжнародного валютного фонду, без двосторонніх партнерів, без такої підтримки, ми б не побачили, що Україна макроекономічно стабільна та готова до буму.

Ваша компанія має активи на сотні мільйонів доларів під управлінням. Ви, очевидно, зосереджені на регіоні (Україні, — ред.). Що ви говорите інвесторам, коли ті кажуть, що це ризиковано, але ви переконуєте, що це можливість?

— Ми маємо 850 млн доларів під управлінням, і ми щойно зібрали фонд на 200 мільйонів доларів. Інші казали, що в цей час я не зможу зібрати кошти для України. Ми орієнтувалися на 150, але зібрали капітал у 200 млн — все це пенсійні фонди, ендаументи тощо.

Інвестори шукають цінність. Вони дивляться на Україну і бачать останній рубіж (нерозвіданий ринок — ред.) в Європі, найбільшу країну на європейському континенті – більшу за Францію. І це фактично голий фундамент.

Вони бачать рубіж і бачать цінність. Якщо ви інвестор, то ми можете вкласти в компанії, в яких EBITDA (англ. Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization, — аналітичний показник, що дорівнює обсягу прибутку до вирахування витрат за відсотками, сплати податків та амортизаційних відрахувань) вище від 3 до 5 разів. Це якісні компанії, які отримують доступ до світових ринків —  чи то ІТ, чи виробництво, чи продовольство і агробізнес — там, де Україна сильна. Я маю на увазі, що це аграрна супердержава, вона потужніша за Бразилію. ІТ були вищими за показником глобального інноваційного індексу, ніж Індія. Це цікаво для інвесторів, особливо в при тих оцінах, на яких вони можуть заходити після 2014-2015 рр.

Враховуючи нестабільність в єврозоні, та перемогу нового президента в Україні, чи існує можливість більш тісного торговельного альянсу?

— Це вже відбулося. Угода про асоціацію діє. Ми бачимо, що Європа стала торговим партнером номер один для України. Угода про вільну торгівлю діє. Україна повернулася у бік до Заходу і продовжить це робити. І ми бачимо це, звичайно, за торговими показниками. 22 млрд дол, 40% зовнішньої торгівлі йде до Європейського Союзу. Такого ніколи раніше не було — торговим партнером номер один була Росія. Поворот відбувся і триватиме.

Що ви думаєте про нового хлопця (президента Володимира Зеленського)?

— Я обережно оптимістична. Думаю, він позитивно здивував людей тут (в Канаді). Це перший офіційний візит нового президента. І, очевидно, він вибрав Канаду, тому що тут є 1,4 мільйона канадців українського походження. Міністр закороднних справ Христя Фріланд чудово вітала гостя, як і прем'єр-міністр Трюдо. Він (Зеленський), звичайно, отримав дуже теплий прийом. Подивимось, як буде. Він сказав всі правильні речі щодо незалежності центрального банку, продовження співпраці з МВФ, двостороннього співробітництва. Він сказав все, що повинен був сказати. Тепер давайте подивимося, чи виконає він це все. Саме такий меседж передали йому лідери Канади. 

Переклад: Андрій Морозовський

 

 

Читайте також: 

СЕО Horizon Capital сказала, який бізнес приведе Україну до клубу розвинених країн

Зеленський ініціює створення інвестфонду для спільних українсько-канадських проєктів

  

Читайте також

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Прискорювачі росту: малих аграріїв почали підживлювати з декількох джерел

пт, 10/23/2020 - 14:14
Малі та середні сільгоспвиробники нині можуть отримувати фінансування за підтримки держави, банків та навіть великих українських агрохолдингів

Реальна віртуальність: онлайн-банкінг стає ще одним полем конкурентної боротьби

пт, 10/23/2020 - 10:20
Банкі наввипередки пропонують мобільні додатки для приватних підприємців. Деякі — навіть з повністю безкоштовним обслуговуванням