Життя — на паузу, гроші — в банк
пн, 04/05/2021 - 11:16

Незважаючи на кризу, в 2020 р. населення та бізнес принесли до банків рекордну суму вкладів
За даними НБУ, минулого року портфель коштів клієнтів (фізичних та юридичних осіб) формально зріс на 25,6% — до 1,4 трлн грн. При цьому гривнева складова збільшилась на 30,3% — до 846,6 млрд грн, а валютна у доларовому еквіваленті майже не змінилась, залишившись на рівні $18,8 млрд.
Збільшення клієнтських коштів у банківській системі у кризовий рік можна пояснити хіба що загальним зниженням ділової активності та невизначеністю. Як фізичні особи, так і бізнесмени зайняли вичікувальну позицію. Перші акумулювали у банках кошти, що заощадили через скасування подорожей та інших розваг. Другі заморозили бізнес-проєкти до кращих часів. Теоретично збільшення коштів бізнесу у банківській системі може бути також наслідком детінізації економіки.
Кошти “фізиків”
Попри пандемію та стрімке падіння депозитних ставок, вкладники не тільки не забирали кошти з банків, як це було під час минулих криз, а навпаки, активно несли свої заощадження до банків. Відмінною рисою останнього періоду стало те, що “фізики” все більше коштів акумулюють у вигляді залишків на поточних рахунках, нехтуючи строковими депозитами.
Зокрема, номінальний обсяг коштів фізичних осіб у банках 2020 р. збільшився на 23,5% — до 682 млрд грн. При цьому гривневі кошти зросли на 26,3% — до 397 млрд грн. Обсяг валютних коштів у доларовому еквіваленті майже не змінився і складав трохи більше $10 млрд.
Найбільший приріст гривневих коштів населення продемонстрували державні ПриватБанк (+35,6 млрд грн) та Ощадбанк (+15,6 млрд грн). Третю позицію зайняв Універсал Банк Сергія Тігіпка, збільшивши портфель удвічі — до 14,8 млрд грн! Слід пам’ятати, що на базі Універсал Банку працює віртуальний monobank, який пропонує дуже привабливі відсоткові ставки як за вкладами у гривні, так і за валютними депозитами. Найімовірніше, депозитний успіх Універсал Банку значною мірою забезпечений саме популярністю monobank.
Водночас на ринку є фінустанови, що відчули відтік вкладів. У лідерах за цим показником Ідея Банк (-348 млн грн) та Сбербанк (-309 млн грн). Міжнародний інвестиційний банк Петра Порошенка також зазнав відтік у розмірі 208 млн грн. Негативне сальдо у 102 млн грн продемонстрував і Банк Кредит Дніпро, який торік придбав відомий бізнесмен Олександр Ярославський у іншого крупного підприємця Віктора Пінчука.
Щодо динаміки валютних коштів, то слід враховувати відчутну зміну курсу впродовж минулого року. Тож порівнювати гривневі еквіваленти вкрай некоректно. У 2019-2020 рр. мали місце істотні коливання. Наприклад, за 2020 р. гривня девальвувала з 23,69 грн/USD до 28,27 грн/USD. Не маючи інших інструментів, задля аналізу припускаємо, що всі валютні кошти номіновано у доларах США, і перераховуємо їх за офіційним курсом. Ми усвідомлюємо, що через наявність у депозитному портфелі певної частки вкладів у євро, який торік також значно зріс відносно долара США, результат підрахунку буде приблизним. Але все ж таки набагато точнішим та репрезентативнішим, ніж у випадку оперування гривневим еквівалентом.
Розглянемо приклад. Якщо просто порахувати різницю між гривневим еквівалентом коштів фізичних осіб Укрексімбанку на початок та кінець року, то отримаємо приріст у понад 3 млрд грн. При цьому виглядає так, що левову частку приросту забезпечила саме валютна складова портфеля. Проте більш поглиблений аналіз за наведеною вище методикою покаже геть протилежну картину: гривневий приріст у 726,5 млн грн та валютний відтік у майже $28 млн. Перерахувавши валютні втрати у гривню, отримаємо майже 800 млн грн “мінусу”. Тобто банк, маючи номінальний приріст у понад 3 млрд грн, реально фіксував невеликий відтік коштів!
Беззаперечним лідером за залученням валютних коштів 2020 р. став Універсал Банк, який наростив відповідний портфель майже на 80% — до $259 млн. Значне збільшення обсягу валюти на рахунках клієнтів у великих банків із західним капіталом. У цій компанії, зокрема, ПУМБ Ріната Ахметова, А-Банк братів Суркісів та Альфа-Банк — фінустанова з приватним російським капіталом.
Натомість державні банки у повному складі серед лідерів за відтоком валютних коштів населення. Найбільших втрат зазнали Ощадбанк (-$133 млн), ПриватБанк (-$105 млн), Укргазбанк (-$91 млн). Найменше серед держбанків валюти громадян втратив Укрексімбанк — близько $28 млн. Цікаво, що приблизно стільки ж втратив і ТАСКОМБАНК, ще одна фінустанова Сергія Тігіпка.
Кошти бізнесу
Загальний приріст коштів юридичних осіб та небанківських фінансових установ за підсумками 2020 р. склав 30%, близько 681,2 млрд грн. Обсяги коштів, залучених від “фізиків” та юросіб, приблизно однакові. Гривнева складова підросла на 30%, до 448,6 млрд грн. Приріст валютної частки — скромні 2,5%, до $8,2 млрд.
Серед лідерів за приростом гривневих коштів бізнесу — держбанки, великі банки з іноземними та національними власниками.
Втім, значний відтік протягом 2020 р. відчув Сітібанк: -2,7 млрд грн.
Валютні кошти бізнесу найбільш активно приростали також у великих банках усіх груп. Замкнув десятку Банк Восток.
Що стосується найбільших втрат валюти з рахунків юридичних осіб, тут серед лідерів — держбанки: Ощадбанк — близько $1,2 млрд, Укргазбанк — $117 млн, Сітібанк — $61 млн.
Фондування від НБУ
На початок 2021 р. заборгованість з рефінансування від НБУ мали 38 банків на загальну суму 61,9 млрд грн. У березні минулого року НБУ ввів довгострокове рефінансування підопічних на термін до п’яти років на додачу до стандартних короткострокових інструментів рефінансування. За версією НБУ, головна мета запуску механізму довгострокового рефінансування — підтримка банківського кредитування у гривні.
Однак Нацбанк припускає, що новий інструмент одночасно може виступати додатковою гарантією підтримки достатньої ліквідності в банківській системі.
Перший аукціон з розміщення довгострокового “рефінансу” відбувся на початку травня 2020 р. Відтоді НБУ провів дев’ять тендерів з рефінансування на строк від одного до п’яти років на загальну суму близько 57 млрд грн.
Ресурс від НБУ приваблює банкірів, перш за все, своєю дешевизною. Довгі гроші видаються під облікову ставку всього у 6% річних. Наприклад, у межах останнього аукціону 12 лютого банки позичили під таку ставку 9,3 млрд грн строком на п’ять років. На відкритому ринку фондування на таких умовах не залучити! Проте є ризик того, що отримані на аукціонах кошти банки спрямують не на здешевлення кредитів для бізнесу, а для покупки ОВДП, які відрізняються привабливою дохідністю. Таким чином, маємо завуальований механізм емісії грошей для наповнення бюджету. Тоді як реальне фінансування економіки все ще лишається замороженим.
Автор: Дмитро Гриньков