Перейти к основному содержанию

Intelligent banking: складні фінансові кейси з унікальними пропозиціями

чт, 03/25/2021 - 17:10

У березні виповнився рік, як посаду голови правління Укрексімбанку обійняв Євген Мецгер.

Новий топ-менеджер приділяє чимало часу, щоб особисто презентувати ринку оновлений експортно-імпортний банк, який, спираючись на десятиліттями напрацьовану експертизу, змінює операційну модель для кращої взаємодії з профільною клієнтурою.

Про стратегію 

— Держбанки загалом визначилися зі своєю нішею на ринку. “Ощад” і “Приват” взяли приціл на масовий сегмент, “Укргаз” — прийняв ухил в екопроєкти. Яка стратегія Укрексімбанку, хто ваш клієнт і які пріоритетні напрями бізнесу?

— Вже протягом першого року трансформації ми зробили чимало, щоб незабаром стати безперечним корпоративним банком #1 в країні. Укрексімбанк один з небагатьох може видавати корпоративні кредити обсягом понад $50 млн, що дозволяє здійснювати великі угоди з фінансування інфраструктурних проєктів та надавати підтримку стратегічним галузям.  Пріоритетом є обслуговування великих компаній, підприємств середньої капіталізації, муніципалітетів та держсектору. При цьому ми прагнемо мати власну бізнес-спеціалізацію і готові запропонувати нестандартні підходи. Тому ми фактично створюємо нішу Intelligent banking, де і збираємося “панувати”, концентрую­чись на складноструктурованих угодах, ексклюзивних сервісах та комплексних рішеннях з гнучким застосуванням різних фінансових компонентів.
Цільовими клієнтами Укрексімбанку є державні підприємства та приватні корпорації, експортери або виробники, задіяні в експортних ланцюгах або проєктах з енерго­ефективності. Також це компанії, що імпортують обладнання та технології для збільшення експортних потужностей або займаються імпортом критичної продукції зі значним оборотом розрахунків за міжнародними торговельними операціями. Крім того, Укрексімбанк продовжить брати участь у розвитку інфраструктури і працюватиме як агент уряду за адмініструванням державних програм. 

— Чи можуть розраховувати на увагу банку бюджетні організації та невеликий бізнес?

— За напрямом МСБ пріоритетним сегментом є середній бізнес. Оскільки “Укрексім” не має широкої мережі відділень, для мікро- та малого бізнесу ми створюємо зручні та вигідні за ціною онлайн-сервіси. Основні продукти для середнього бізнесу — спеціалізовані послуги клієнтам зовнішньоекономічної сфери (проєкти з Експортно-кредитним агентством, прямий ділінг, документарні операції), інвестиційне кредитування, програми з МФО, державні та місцеві програми підтримки. З муніципалітетами та комунальними підприємствами працюватимемо за напрямами інвестиційного фінансування, лізингу транспорту, залучення ресурсів, зокрема кредитів нерезидентів та бюджетних коштів, а також муніципальних облігацій на первинному ринку. 

Про підтримку експорту

— На адресу банку лунала критика щодо сприяння імпорту, зокрема, фінансування придбання білоруської техніки. Чи існують вже програми для україн­ських виробників, які виходять на зовнішні ринки?

— Участь у міжурядовій програмі компенсацій — лише один з численних інструментів нашого спеціалізованого портфоліо, разом із проєктами МФО та унікальними продуктами торговельного фінансування. Тому дивно критикувати інструмент, який дає можливість підвищити конкурентоздатність внаслідок зниження ризиків та здешевлення фінансових ресурсів, у тому числі у поєднанні з іншими механізмами. Так само як і власні партнерські програми з виробниками та дистриб’юторами або державні програми здешевлення кредитів і компенсації вартості придбання вітчизняної техніки й обладнання, де ми перебуваємо серед лідерів. 
Для підтримки клієнтів-експортерів Укрексімбанк активно використовує весь наявний інструментарій та багаторічні зв’язки з іноземними партнерами. Стимулювання експорту дає кращі результати через комбінування зусиль — банківські інструменти, методологічна допомога експортерам, сприяння у виставковій діяльності, “промоушн” і страхування експорту. На початковому етапі йдеться про відносно прості інструменти, як-от кредитування вітчизняних виробників під страхове покриття. У співпраці з ЕКА у нас вже є перші в країні практичні кейси, спрямовані на підтримку МСБ, а десятки нових заявок з усієї країни перебувають у роботі.

“Для підтримки експортерів укрексімбанк використовує весь наявний інструментарій”

— Наскільки популярні альтернативні види фінансування у портфелі Укрексімбанку?

— Рівень використання таких продуктів залежить від обізнаності фінансового менеджменту компанії. Нерідко буває, що клієнт, особливо представник МСБ, звертається за оборотними або інвестиційними коштами, щоб придбати обладнання за кордоном. Ми пояснюємо, що у цьому разі йому вигідніше та зручніше використати акредитив, або пропонуємо інші відповідні інструменти залежно від кейсу. Поступово вони стають все більш звичними для бізнесу. Та сама гарантія як інститут з’явилась завдяки програмі “Доступні кредити 5-7-9%”. Зараз вона переросла у портфельні гарантії від Кабміну і так само, як страховка ЕКА, є способом забезпечення у випадку недостатності застави. 
Як бачимо, пройшов лише рік зі старту програми “5-7-9%”, а на ринку вже виник новий інструмент, який з гарантій Фонду розвитку підприємництва еволюціонував у портфельні гарантії, з’явилось страхове покриття ЕКА, якісно змінилась та розширилась сама програма доступних кредитів. Тому під час коронакризи ми разом із бізнесом зробили вагомий крок вперед. Все це сприятиме подальшому розвитку як класичного кредитування, так і документарних операцій, а їхні обсяги будуть дедалі збільшуватись.

Про плани на 2021 рік

— Банки помітно прискорили процеси діджиталізації. Чи плануєте розвивати дистанційні канали обслуговування?

— Укрексімбанк продовжить оптимізацію всіх операційних процесів та зробить ставку на діджиталізацію зі зменшенням фізичної присутності клієнтів у відділеннях. У системі інтернет-банкінгу для юридичних осіб ми вже реалізували низку дуже актуальних сервісів. Зокрема, можна дистанційно підписувати депозитний договір та перерахувати кошти, що особливо зручно для розміщення коротких траншів. Розширено управління корпоративними картковими рахунками, що звільняє від необхідності видавати готівку у різних валютах та водночас дозволяє вести чіткий контроль витрат. Новий модуль “Зовнішньоекономічна діяльність” містить набір актуальних функцій для експортерів та імпортерів. На черзі — заявки на кредитування та інші операції. 

— Які основні завдання банку на цей рік? 

— Якщо говорити про кількісні показники, то орієнтиром є збільшення кредитного портфеля на 15 млрд грн, насамперед за рахунок інвестиційного фінансування корпоративного бізнесу та муніципалітетів, підтримки проєктів місцевих громад. Продовжимо також оптимізацію балансу для зниження витрат і збільшення частки активів, які генерують дохід. Серед пріоритетів і здешевлення ресурсної бази. Ми маємо швидко реагувати на розвиток ринку та пристосовувати продуктову пропозицію під специфіку галузі. Тому ще один напрям розвит­ку — розробка нових продуктів експортоорієнтованого фінансування. 

— Наскільки успішно вам вдається скорочувати рівень проблемної заборгованості?

— У роботі з “проблемкою” діємо одночасно всім арсеналом заходів, допустимих у правовій площині, як шляхом домовленості, так і через примусове стягнення. У лютому ми зафіксували, що за неповний рік роботи новий менеджмент повернув понад 1 млрд грн NPL. Не кажучи вже про судові рішення на нашу користь у справах, які роками не могли зрушити з місця. Після цього відбулися подальші погашення, зокрема й знакових боржників. Є великі кейси реструктуризацій, як, наприклад, з девелопером столичного ТРК Gulliver компанією “Три О”, є й інші проєкти, про успішне завершення яких ми незабаром обов’язково відзвітуємо. 

Читайте також

Договір за новими умовами

ср, 04/07/2021 - 18:20
Як інвестиції у сталий розвиток стають елементом фінансової стратегії та роботи з ризиками

Життя переможе

вт, 04/06/2021 - 15:50
Сегмент страхування життя не уникнув трансформацій через пандемію, але багато у чому знайшов для себе користь

Антикризове убезпечення

вт, 04/06/2021 - 15:16
Цифра, медицина, транспорт та подорожі — чим жив страховий ринок у 2020 р. та які прогнози на 2021-й

Янко Ніколов - “Сьогодні ми активно працюємо над цифровими рішеннями для добровільного медичного страхування ”

пн, 04/05/2021 - 15:25
Голова правління страхової компанії Євроінс Україна

Мінфін поза чергою

пн, 04/05/2021 - 13:40
Банки позичили державі більше, ніж бізнесу. Держоблігації виявилися поза конкуренцією

Життя — на паузу, гроші — в банк

пн, 04/05/2021 - 11:16
Незважаючи на кризу, в 2020 р. населення та бізнес принесли до банків рекордну суму вкладів