Перейти к основному содержанию

Акциз на "енергетики" - це наче акциз на каву

пн, 12/28/2020 - 20:06

Геннадій Кузнєцов, голова правління Ліги виробників харчових продуктів

У законодавстві іноді навіть помилково написане слово може створити кризову ситуацію для значного сегменту ринку харчових продуктів. Наприклад, у 2007 році «завдяки» Закону України «Про дитяче харчування» під забороною опинився крохмаль, який часто використовується як інгредієнт цих продуктів. І тільки через 4 (!) роки така, м'яко кажучи, дивна заборона була ліквідована.

Як бачимо, навіть дрібні законодавчі помилки часом виправляються важко і довго. Тому краще їх не робити. Ринок безалкогольних енергетичних напоїв може слугувати наочною демонстрацією тернистого шляху, що завершився в західних країнах перемогою здорового глузду і науки над необґрунтованими законодавчими обмеженнями, але в Україні триває і донині.

Кава і безалкогольні енергетичні напої як предмет нападок чи прискіпливої уваги

Сьогодні нікому не спадає на думку законодавчо обмежувати споживання кави. Однак так було не завжди: у часи, коли кава була новим продуктом у Європі, її активно забороняли. Ефіопська православна церква ввела заборону на каву в XII столітті. Європейське духовенство боролося з ним за часів османської експансії. В ісламському світі султан Мурад IV зашивав любителів кави в мішки і скидав зі скелі у води Босфору.

У наші дні під прицілом законодавців опинилися безалкогольні енергетики. Однак виробникам вдалося вибудувати відповідальну і послідовну «лінію оборони», доносячи до законодавців дані наукових досліджень, працюючи над інформуванням покупців, формуючи адекватну культуру споживання.

Турбота про суспільне здоров’я і наукові докази

Основними інгредієнтами безалкогольних енергетичних напоїв є кофеїн, таурин і вітаміни – природні компоненти харчових продуктів. Головна вимога регуляторів – до кофеїну, точніше, до його кількості в напої. Стурбовані потенційною небезпекою для громадського здоров'я, деякі країни ЄС на початку 2000-х вводили заборони і обмеження на продаж енергетиків. Такі дії стали предметом досліджень і рішень органів влади ЄС. У 2009 році з ініціативи Європейської Комісії Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA) провело дослідження і опублікувало звіт про безпеку використання компонентів безалкогольних енергетиків: вони не становлять загрози за розумного споживання.

У 2011 році EFSA оприлюднило дослідження про науково доведений зв'язок між вживанням кофеїну і поліпшенням розумових здібностей людини, зокрема –підвищенням уваги. Саме ця властивість у наш час ефективності за будь-яку ціну може зіграти злий жарт. На жаль, трапляються випадки зловживання енергетиками з метою бути продуктивнішими.

Остаточним етапом у відновленні справедливості щодо безпеки безалкогольних енергетиків стала публікація звіту Комітету EFSA з дієтичних продуктів, харчування та алергій 2015-го року. У ньому стверджується, що:

  • разові дози кофеїну до 200 мг не викликають побоювань з безпеки навіть за споживання менш ніж за 2 години до інтенсивного фізичного навантаження при нормальних умовах навколишнього середовища;
  • інші компоненти енергетичних напоїв у типових для них концентраціях (близько 300-320, 4000 і 2400 мг / л кофеїну, таурину і D-глюкуроніл-γ-лактону відповідно), а також алкоголь у дозах аж до 0,65 г / кг маси тіла не впливають на безпеку під час уживання разових доз кофеїну до 200 мг;
  • регулярне споживання кофеїну до 400 мг на день не викликає побоювань щодо безпеки дорослих;
  • регулярне споживання кофеїну до 200 мг на день вагітним і годуючим жінкам не викликає побоювань ні для їхнього здоров'я, ні для здоров'я дітей.

Законодавство ЄС, України та інших країн світу

У низці рішень, ухвалених Європейським судом у «справах про енергетики», установлено, що, хоча держави-члени ЄС і мають «певну свободу вибору» під час визначення рівня захисту громадського здоров'я в умовах наукової невизначеності, обмеження щодо продажу енергетичних напоїв повинні бути підкріплені «правдоподібними і демонструватися науковими побоюваннями». Якщо наукових доказів немає, то заборони де-факто діють як обмеження доступу до національного ринку і вважаються необгрунтованими торговими бар'єрами. Відповідно, у жодній з європейських країн не існує заборони на безалкогольні енергетичні напої.

Попри цей досвід і доказову базу про безпеку енергетичних напоїв, в Україні все ще з'являються законодавчі ініціативи, спрямовані на обмеження вільної торгівлі або введення додаткового податку на цю категорію харчових продуктів.

Одна з останніх – законопроект №10117 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сприяння здоровому способу життя дітей і підлітків» від 01/03/2019, який після отримання висновку Головного науково-експертного управління парламенту був відкликаний. Зокрема законодавцям нагадали про взяте Україною зобов'язання перед СОТ, у якому значиться: «Члени СОТ зобов'язані забезпечити, щоб будь-який санітарний або фітосанітарний захід застосовувався тільки в обсязі, необхідному для захисту життя чи здоров'я людини, тварин або рослин і базувався на наукових принципах».

У вересні 2020 року на розгляд Верховною Радою України був поданий законопроект 3044а-1, яким було запропоновано розширити перелік об'єктів оподаткування акцизом, доповнивши його енергетичними напоями, які містять у складі кофеїн (або його замінники, що стимулюють центральну нервову систему) в кількості, що перевищує 200 мг / л. З огляду на відсутність наукових і економічних обґрунтувань для застосування подібних заходів до безалкогольних енергетичних напоїв, а також їхню невідповідність чинному законодавству України, «Ліга виробників харчових продуктів» направила офіційне звернення до профільного комітету ВРУ про перегляд Законопроекту і виключення з його тексту відповідних положень.

Загальновідомо, що акцизний збір – це непрямий податок на споживання і його основна мета – зменшити споживання товарів, які шкодять здоров'ю громадян або навколишньому середовищу, не відповідають суспільним інтересам чи порушують уявлення про справедливість. Однак енергетичні напої не підпадають під жодну вказану характеристику. Жодних медичних чи інших обґрунтувань негативного впливу енергетичних напоїв на здоров'я, якщо вони споживаються в рекомендованих дозах, не існує. Склад енергетичних напоїв і кофеїну, зокрема, давно вивчений у всіх країнах світу. Безпека цього продукту не викликає сумнівів, а тому енергетики вільно продаються в, приблизно, 170 країнах світу. Ба більше, включення енергетичних напоїв у перелік підакцизних товарів створює нерівні умови конкуренції для операторів ринку енергетичних напоїв з виробниками інших безалкогольних напоїв, що містять кофеїн.

Слід підкреслити, що в Україні саме виробники енергетичних напоїв спрямовують зусилля на надання додаткової інформації споживачам з метою забезпечити можливість усвідомленого вибору під час здійснення покупок.

Маркування енергетиків

У законодавстві більшості розвинених країн світу встановлені вимоги до маркування напоїв, вміст кофеїну з будь-якого джерела в яких перевищує 150 міліграмів на 1 літр або близьке до цього значення. Такі напої повинні мати напис «Високий вміст кофеїну. Не рекомендується для дітей, вагітних жінок і жінок у період лактації», або подібне формулювання.

В Україні вимога включати в маркування такий напис уперше з’явилася в наказі Держстандарту у 2012 році. Причому слід звернути увагу, що ініціаторами процесу виступили представники виробників енергетичних напоїв. А в серпні 2019 року набув чинності Закон України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», у якому також установлена вимога попереджати про високий вміст кофеїну в напоях і недоцільність їх споживання вагітними жінками і жінками в період лактації. Ця вимога повністю відповідає нормам Регламенту Європейського Союзу №1169 від 2011.

Розумне споживання енергетиків і освіта споживачів

Що замість законодавчих норм можна запропонувати для того, щоб такий відносно новий продукт люди споживали розумно? Адже помірність необхідна для всіх харчових продуктів: навіть випивши кілька літрів звичайної води за короткий проміжок часу, людина може отримати проблеми зі здоров'ям.

У цій справі головним є інформування споживачів про склад і властивості енергетичних напоїв, про розумні дози їх споживання.

В Україні такою просвітницькою діяльністю займаються виробники енергетиків. Ще у 2014 році з'явилася соціальна ініціатива «Споживай Розумно», яка на національному рівні, спільно з громадськими та волонтерськими організаціями, проводить заходи, спрямовані на інформування споживачів. Дотримуючись принципу розумного споживання, виробники енергетиків у межах інформаційних кампаній рекомендують:

  • не перевищувати безпечної добової норми кофеїну, що складає 400 мг на добу для дорослої людини;
  • не вживати енергетиків «баночка за баночкою», це загрожує різким підвищенням артеріального тиску та іншими негативними наслідками;
  • враховувати, що інші харчові продукти, такі як кава і чай, також містять кофеїн;
  • пам'ятати, що вживання енергетичних напоїв дітьми (так само, як і будь-яких інших харчових продуктів, що містять кофеїн) може привести до надмірного збудження.
Автор: Геннадій Кузнєцов

Читайте також

ESG-тренди: декарбонізація – новий імператив для бізнесу

вт, 10/12/2021 - 12:18
На світовому  ринку залучення інвестицій з’являється новий імператив – вимога до компаній врахувати ESG-фактори у своїй бізнес-стратегії та надавати публічну звітність щодо виконання зобов’язань. 

Жіноче лідерство як ключовий фактор продовольчої безпеки

пт, 08/13/2021 - 10:10
Анна Бабіч, менеджер з корпоративних комунікацій у Центральній та Східній Європі компанії Corteva Agriscience

Навести лад у некомерційних закупівлях: за крок до стратегії

пн, 07/19/2021 - 17:32
Антон Шрамко, заступник директора, керівник напрямку консалтингу з закупівель та ланцюга постачань, KPMG в Україні

В Україні держава – великий споживач промислових товарів

пт, 06/25/2021 - 15:20
Денис Морозов, перший заступник Генерального директора ІНТЕРПАЙП

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10
Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні

Довіряй, але перевіряй: як перевірка контрагента може врятувати бізнес

ср, 05/26/2021 - 13:22
Тетяна Андріанова, СЕО Nota Group, голова комітету корпоративної безпеки групи компаній «Октава», член правління Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України