Перейти к основному содержанию

Втрата якості: нею обернеться податок на дорогу нерухомість

чт, 11/12/2020 - 14:15

Андрій Рижиков, СЕО і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution

Днями голова комітету податкової, митної та фінансової політики Верховної Ради Данило Гетманцев представив зміни до Податкового кодексу України, які нібито удосконалять систему оподаткування.

Звичайно, мою особливу увагу привернув податок на нерухомість. Так, якщо зараз він розраховується з обліку метражу, то в майбутньому буде прив'язаний до вартості нерухомості. І, начебто, дуже добрий намір, щоб "багаті" платили більше, але як завжди є нюанси. Зупинитися я хочу на новостворених об'єктах нерухомості.

Останнім часом складається відчуття, що наповнити бюджет України вирішили за рахунок навколобудівної теми – що не новий законопроект, так про те, як державі заробити на нерухомості.

Ми дуже довго боролися проти пайової участі, яка фактично була податком на інвестиції. Не встигли ввести хоча б один об'єкт за нульовою ставкою (тому що до кінця року діє 2% і 4% на житлову та комерційну нерухомість), як світить новий податок.

Зараз є якийсь прогнозований фікс, прив'язаний до площі нерухомості, який визначається місцевою владою.

Виходячи із нового законопроекту, ставка податку для житлової та нежитлової нерухомості також буде встановлюватися органами місцевого самоврядування, але вже в залежності від розташування і складати не більше 0,2% і 0,3% від оціночної вартості об'єкта за 1 кв. м відповідно.

Оцінка буде проводитися один раз в п'ять або 10 років, в залежності від того, знаходиться об'єкт в населеному пункті або за його межами. Для новозбудованих об'єктів цей відсоток буде братися від оціночної вартості на дату введення в експлуатацію.

До чого це призведе? Припустимо, в одній локації будується два об'єкти одного призначення, але різної якості. Один забудовник хоче побудувати дорогий об'єкт з прекрасною обробкою, крутим фасадом, ефектним лобі, сертифікований за «зеленими» технологіями і так далі.

Другий забудовник використовує звичайні матеріали, стандартний проект і не буде гнатися за вау-ефектом. Що вийде у результаті? Перший, який спочатку вкладе в об'єкт на 20-30% більше, буде змушений щорічно платити на ці ж 20-30% відсотків більше, ніж сусід по локації.

І в майбутньому є два варіанти розвитку подій: або всі почнуть економити, і ми тоді точно не побачимо нові знакові проекти, або, як найчастіше і буває, за це заплатить кінцевий споживач. Чи допоможе це підвищити наповнення бюджету? Дуже сумніваюся. Краще б розбиралися, куди існуючий розчиняється.

Автор: Андрій Рижиков

Читайте також

Дмитро Леонов - "Актуальні драйвери, або Прогнозовані перспективи інвестиційного бізнесу"

вт, 04/06/2021 - 17:50
Головуючий Ради Української асоціації інвестиційного бізнесу

Світлана Рекрут - "Підняття суми гарантій за вкладами можливе після врегулювання питання боргів ФГВФО"

вт, 04/06/2021 - 15:08
Директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Час для інвестицій у великі проєкти

вс, 04/04/2021 - 08:45
Ігор Ліскі, голова наглядової ради групи компаній Ефективні інвестиції (EFI Group)

Сергій Погребной - "З початком пандемії COVID-19 вибухово зросла кількість кібератак"

пт, 04/02/2021 - 15:20
Партнер АТ Sayenko Kharenko, голова опікунської ради АПКБУ, віце-президент ASIS Ukraine

Роман Родін - "Криптовалюта в Україні: які проблеми з регуляцією маємо?"

вт, 03/30/2021 - 10:25
Директор з юридичних питань технологічного холдингу TECHIIA

В’ячеслав Черняховський - "Майбутнє страхування залежить від загального розвитку економіки країни"

пт, 03/26/2021 - 11:55
Генеральний директор асоціації “Страховий бізнес”