Перейти к основному содержанию

Корпоративні інвестиційні фонди — шлях МСБ до фінансування

пн, 10/26/2020 - 14:10

Сергій Позняк, власник заставного сервісу Cronvest

Проблематика існуючої банківської системи давно відома. І обумовлена вона чіткими факторами, що утворилися всередині як окремо банківської, так і фінансової системи взагалі.

Зокрема, це низький ступінь довіри до банківських установ у зв’язку з втраченими громадянами, за різними даними, від $50 млрд до $80 млрд тільки на депозитах під час “банкопаду”. Не кажучи вже про кошти компаній, що навіки згинули на розрахункових та кореспондентських рахунках компаній.

Більш ніж 50% непрацюючих кредитів та повна відсутність відповідальності за це роблять цю структуру надконсервативною та неспроможною забезпечити потреби бізнесу ані у фінансуванні, ані у надійних та безпечних інструментах розміщення коштів.

Необхідність альтернативи фінансовій системі, ринку капіталів та відповідальності інвестиційних керуючих більш ніж актуальна, без неї нас чекає нова хвиля фінансової кризи та загроза банківської паніки.

Розміщення та інвестиції для внутрішнього інвестора при таких умовах стають річчю з неприпустимими ризиками. Фінансові компанії з дуже слабким рівнем регуляції НБУ та без можливості залучати кошти сьогодні є інструментом більш сучасним, але, на жаль, повністю позбавленим повноважень. А інвестиційні фонди не мають можливості використовувати механізми кредитування повною мірою та змушені обмежуватись прямими інвестиціями з прийняттям на себе усіх ризиків, які супроводжують венчурне інвестування.

Тому про гідне фінансування малих і середніх підприємців не йдеться. МСБ-структури надто індивідуальні для отримання фінансування від банків, що здебільшого мають чіткі програми, відступати від яких дуже складно. А малі бізнеси — це завжди оригінальні життєві цикли компаній, процеси, які щоразу потребують творчого підходу до створення адаптивних графіків фінансування, інвестицій та партнерства. А втім, МСБ генерує 55% ВВП України і створює більше половини робочих місць. Проте умови ведення цього бізнесу дають змогу та й бажання отримати фінансування лише 29% малих та середніх підприємців. Тобто 71% перспективних, високорентабельних бізнесів стратегічного сегменту економіки залишаються недорозвиненими, не створюючи додаткових цінностей, робочих місць, не наповнюючи бюджет.

Cronvest

Чи може держава в поточному матеріальному становищі дозволяти собі таке? Відповідь очевидна.

Але не все так погано. Перспективи розвитку фондового ринку у нас є. І саме вони зможуть надати нашому внутрішньому інвестору стійкі інструменти та гарантії безпеки розміщення коштів. А починаються вони з корпоративних інвестиційних венчурних фондів (КІФ).

Нині ми маємо не найгірше законодавство у розрізі оподаткування дивідендів КІФ. Воно складає 10,5% разом із військовим збором для фізичних осіб та всього 5% — для юридичних осіб. Та, на жаль, ці інститути спільного інвестування не мають можливості здійснювати фінансування у вигляді зовнішнього кредитування, тільки інвестиції. І тут потрібно подумати. Наприклад, у групі компаній “Фінстрім”, яка включає в себе КІФ “Фінстрім”, ТОВ “Фінстрім” та ФК “К2000”, існує програма, де фонд володіє фінансовою компанією та фінансує її, а ФК, своєю чергою, маючи ліцензію, надає кредити для МСБ.

Тож тут ми бачимо дуже стійку модель з багатьма точками контролю.

По-перше, така конструкція підпадає під контроль одразу двох регуляторів: НБУ та Національної комісії з цінних паперів. Крім того, маючи додаткові важелі контролю у вигляді КУА (компанії з управління активами), наглядової ради та самих акціонерів, що юридично та фактично володіють усіма активами фонду, система набуває ще більшої надійності. Особливої уваги вартує фінансування та інвестиції саме в МСБ. Це дуже диверсифіковане розміщення фінансів (невеликий, до 300 тис. розмір кредитів) в проєкти з високою (30-40%) рентабельністю та короткими фінансово-господарськими циклами. Тобто дуже надійний, рентабельний, підконтрольний самим інвесторам financial toolskit, такий необхідний для переведення заощаджень з-під “матрасів” та тіні через рахунки небанківських фінансових установ в економіку.

Таким чином, впровадження цих інструментів спонукає інвесторів охочіше інвестувати в МСБ. Маючи дохідність на рівні 18% річних у гривні, пільгове оподаткування та гарантоване повернення інвестицій, ми отримаємо впевнений потік коштів у сегмент МСБ та суттєве (мінімум на 1%) зростання ВВП й економічної активності в Україні.

Автор: Сергій Позняк

Читайте також

Кошти у європейських банках також потребують юридичного захисту

вт, 12/08/2020 - 12:54
Володимир Місечко, адвокат та керуючий партнер Misechko&Partners law firm Головний пріоритет українських підприємців — надійне збереження коштів. Чому європейські банки більш надійні? Будь-який рахунок фізичної особи у банку країни ЄС застрахований на €100 тис., юридичної особи — також на цю суму, хоча у деяких країнах можливі певні обмеження. Натомість в Україні гарантована сума складає лише 200 тис.грн (еквівалент EUR6 тис.) і поширюється виключно на фізичних осіб.

Депозитний туризм: тримати заощадження у європейських банках — реально як ніколи

вт, 12/08/2020 - 09:50
Через істотне падіння ставок останнім часом банківський депозит став далеко не найкращим варіантом зберігання заощаджень. Значна частина вільного ресурсу населення перекочувала на ринок нерухомості.

Рефінанс від НБУ: монетарна терапія

пт, 12/04/2020 - 09:06
Дай голодному рибу – і ти нагодуєш його на один день. Дай йому вудку, навчи його ловити рибу - і ти нагодуєш його на все життя.

Ландшафт для МСБ

пн, 11/02/2020 - 12:56
Українським МСБ опікуються міжнародні кредитори та уряд. Чи достатньо підприємцям такої підтримки?

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.