Перейти к основному содержанию

Бюро кратне: БЕБ і економічна контррозвідка

вт, 09/29/2020 - 13:23

Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС

Учора податковий комітет парламенту розглянув правки до другого читання законопроєкту №3087-д «Про Бюро економічної безпеки України» (БЕБ).

У публічну площину вилилися дискусії навколо усунення дублювання функцій щодо розслідування злочинів у сфері господарської діяльності. А саме, щодо існування у СБУ окремого підрозділу контррозвідувального захисту економіки. Зокрема, з гострою критикою залишення у спецслужби функції контррозвідувального захисту економіки виступив заступник голови комітету Ярослав Железняк.

Він вважає, що функцію контррозвідувального захисту економіки треба прибрати з передбачених відповідним законом функцій спецслужби.

Справді, ідеологія законопроекту про БЕБ передбачала створення єдиного органу з розслідування господарських злочинів.

Тут буде доречним підкреслити, що на шостий рік війни варто раз і назавжди розібратися, що контррозвідувальний захист і досудове розслідування – це різні за змістом види діяльності безпекових органів.

Так, підставою досудового розслідування є вчинення злочину (рейдерство, несплата податків, фіктивне підприємництво, контрабанда). Після цього відповідний правоохоронний орган починає розслідування з метою притягнення винних до відповідальності.

Контррозвідувальний захист – це постійна та цілеспрямована діяльність із захисту національних інтересів від зовнішніх та внутрішніх загроз. Ніяких правопорушень ще немає, але держава (її контррозвідка) вже захищає, наприклад, мости через Дніпро та атомні електростанції від диверсій (захист критично важливої інфраструктури).

Зрив держоборонзамовлення – це також як правило не тільки невиконання умов договорів, а ще й підривна діяльність Росії, яка працює через підкуп, шпигунство, шантаж, корупцію, дискредитацію, тощо. Україна кишить агентами Мордору та є критично вразлива до дій п‘ятої колони.

Контррозвідувальний захист – це не про схеми збагачення Медведчука на російському газі. Це – про Медведчука як імовірного агента впливу ворожих спецслужб. Розслідувати вже вчинений злочин або факт завдання збитків (авіакатастрофу чи викуп українських телеканалів, або пулу боргів найвпливовіших українських бізнесменів) – це як лікувати ВІЧ-інфекцію. Нескінчено і дорого. Це, радше, свідчить про втрачені можливості із захисту національних інтересів.

Контррозвідка не забуває справу Стуса, харківські угоди і наради (голосування) Турчинова про беззбройну здачу Крима навіть попри закінчення термінів давності. Контррозвідка сама вербує "вагнеревців" і створює фіктивні підприємства, навіть, якщо караул Железняка "устал" і не вчитується у закон.

Резюме таке:

1. В рамках розгляду закону про БЕБ варто залишитися в рамках предмету: розслідування економічних злочинів. Спеціальну підслідність СБУ "злочинів проти основ нацбезпеки" розглядати не на часі. Для всіх бажаючих такого роду законотворчості Мінюст може підготувати спецкамери в СІЗО.

2. З підслідності СБУ (ст 216 КПК) справді варто прибрати суто економічний злочин – так звану «товарну контрабанду» (ст. 201 ККУ Контрабанда та ст. 201-1 ККУ Контрабанда лісу).

3. При розгляді питання про ліквідацію «контррозвідувального захисту економіки» слід враховувати наявність тисяч «правильно контужених» війною контррозвідників, які можуть побачити в цьому елементи державної зради… І я їх радо підтримаю, будучи сам частково таким контуженим.

Автор: Володимир Полевий

Читайте також

Буржуазно-націоналістична революція в Україні відбулася, панове!

вт, 10/20/2020 - 15:25
Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС Реформа децентралізації, а особливо її фіскальна частина, подарувала нам неочікувані результати: перерозподіл податків дав поштовх колаборації підприємців на місцевому рівні. Сухі цифри про майже 75% працівників, які задіяні в МСП, та про 60% товарів і послуг, що створюються МСП, нарешті отримали шанс матеріалізуватися в організаційні зміни у суспільстві.

ПУМБ один з перших прийняв рішення для підтримки МСБ

вт, 10/20/2020 - 14:03
Віктор Харковець, керівник з мікрокредитування департаменту малого бізнесу ПУМБ

Тандем на мільйон: Як партнерська програма Kernel трансформує аграрний ринок

пн, 10/19/2020 - 15:53
Сергій Вітер, керівник проєкту Open Agribusiness (Kernel) Україна сьогодні є одним із провідних постачальників сільськогосподарської продукції у світі. Ми маємо всі шанси ще більше розширити свою присутність на міжнародних ринках АПК, адже потенціал для зростання врожайності стратегічних експортних культур досить великий.

Ратификация Стамбульской конвенции потребует изменения законодательства Украины - эксперты

пн, 10/12/2020 - 13:59
В Украине достаточно законов, которые защищают права групп, подвергающихся насилию. Но для выполнения этих законов от власти требуется настойчивость и последовательность, считает управляющий̆ партнер компании "Правовые партнеры» Андрей Доманский.

Бюро кратне: БЕБ і економічна контррозвідка

вт, 09/29/2020 - 13:23
Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС

Пар і поради: доля ТЕС залежить від реалізації плану скорочення викидів

ср, 09/23/2020 - 12:19
Кшиштоф Роґульскі, директор консалтингової компанії Doradztwo Gospodarcze Krzysztof Rogulski Україна приєдналась до Енергетичного Співтовариства. Це також означає впровадження для великих теплових електростанцій і електроцентралей жорстких європейських нормативів щодо викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Інакше кажучи — впровадження масштабних та дорогих проєктів з екологічної модернізації.