Перейти к основному содержанию

Бюро кратне: БЕБ і економічна контррозвідка

вт, 09/29/2020 - 13:23

Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС

Учора податковий комітет парламенту розглянув правки до другого читання законопроєкту №3087-д «Про Бюро економічної безпеки України» (БЕБ).

У публічну площину вилилися дискусії навколо усунення дублювання функцій щодо розслідування злочинів у сфері господарської діяльності. А саме, щодо існування у СБУ окремого підрозділу контррозвідувального захисту економіки. Зокрема, з гострою критикою залишення у спецслужби функції контррозвідувального захисту економіки виступив заступник голови комітету Ярослав Железняк.

Він вважає, що функцію контррозвідувального захисту економіки треба прибрати з передбачених відповідним законом функцій спецслужби.

Справді, ідеологія законопроекту про БЕБ передбачала створення єдиного органу з розслідування господарських злочинів.

Тут буде доречним підкреслити, що на шостий рік війни варто раз і назавжди розібратися, що контррозвідувальний захист і досудове розслідування – це різні за змістом види діяльності безпекових органів.

Так, підставою досудового розслідування є вчинення злочину (рейдерство, несплата податків, фіктивне підприємництво, контрабанда). Після цього відповідний правоохоронний орган починає розслідування з метою притягнення винних до відповідальності.

Контррозвідувальний захист – це постійна та цілеспрямована діяльність із захисту національних інтересів від зовнішніх та внутрішніх загроз. Ніяких правопорушень ще немає, але держава (її контррозвідка) вже захищає, наприклад, мости через Дніпро та атомні електростанції від диверсій (захист критично важливої інфраструктури).

Зрив держоборонзамовлення – це також як правило не тільки невиконання умов договорів, а ще й підривна діяльність Росії, яка працює через підкуп, шпигунство, шантаж, корупцію, дискредитацію, тощо. Україна кишить агентами Мордору та є критично вразлива до дій п‘ятої колони.

Контррозвідувальний захист – це не про схеми збагачення Медведчука на російському газі. Це – про Медведчука як імовірного агента впливу ворожих спецслужб. Розслідувати вже вчинений злочин або факт завдання збитків (авіакатастрофу чи викуп українських телеканалів, або пулу боргів найвпливовіших українських бізнесменів) – це як лікувати ВІЧ-інфекцію. Нескінчено і дорого. Це, радше, свідчить про втрачені можливості із захисту національних інтересів.

Контррозвідка не забуває справу Стуса, харківські угоди і наради (голосування) Турчинова про беззбройну здачу Крима навіть попри закінчення термінів давності. Контррозвідка сама вербує "вагнеревців" і створює фіктивні підприємства, навіть, якщо караул Железняка "устал" і не вчитується у закон.

Резюме таке:

1. В рамках розгляду закону про БЕБ варто залишитися в рамках предмету: розслідування економічних злочинів. Спеціальну підслідність СБУ "злочинів проти основ нацбезпеки" розглядати не на часі. Для всіх бажаючих такого роду законотворчості Мінюст може підготувати спецкамери в СІЗО.

2. З підслідності СБУ (ст 216 КПК) справді варто прибрати суто економічний злочин – так звану «товарну контрабанду» (ст. 201 ККУ Контрабанда та ст. 201-1 ККУ Контрабанда лісу).

3. При розгляді питання про ліквідацію «контррозвідувального захисту економіки» слід враховувати наявність тисяч «правильно контужених» війною контррозвідників, які можуть побачити в цьому елементи державної зради… І я їх радо підтримаю, будучи сам частково таким контуженим.

Автор: Володимир Полевий

Читайте також

Навести лад у некомерційних закупівлях: за крок до стратегії

пн, 07/19/2021 - 17:32
Антон Шрамко, заступник директора, керівник напрямку консалтингу з закупівель та ланцюга постачань, KPMG в Україні

В Україні держава – великий споживач промислових товарів

пт, 06/25/2021 - 15:20
Денис Морозов, перший заступник Генерального директора ІНТЕРПАЙП

Корпоративне рефінансування – чому ставки 10-15% у гривні для бізнесу стають реальністю?

ср, 06/09/2021 - 10:10
Адріан Козловський, заступник директора відділу інвестицій та ринків капіталу, KPMG в Україні

Довіряй, але перевіряй: як перевірка контрагента може врятувати бізнес

ср, 05/26/2021 - 13:22
Тетяна Андріанова, СЕО Nota Group, голова комітету корпоративної безпеки групи компаній «Октава», член правління Асоціації професіоналів корпоративної безпеки України

Гранти підтримають бізнес під час пандемії

ср, 05/12/2021 - 10:53
Світлана Олєйнікова, керуючий партнер групи компаній Synergy Universe / Synergy Development Consulting, про грантові програми для бізнесу під час пандемії

Як Україні подолати історичне рейдерство Росії та прорватись у краще Майбутнє

вс, 04/18/2021 - 17:24
Такої відкритої психологічної напруги з боку Росії, та у відповідь, - такої спокійної і впевненої сили підтримки з боку США, Україна ще не отримувала. Історичний момент – скористатися «вікном можливостей» та перехопити ініціативу.