Перейти к основному содержанию

Бізнесмени та експерти – владі: Не проїдайте те, що вдається детінізувати

ср, 09/23/2020 - 14:10

Про це та інші актуальні теми говорили на щорічному Форумі "Діалог громадянського суспільства, бізнесу і влади", який відбувся 22 вересня.

За команду громадянського суспільства грали представники експертних та аналітичних економічних інститутів, за команду бізнеса – делегати бізнес-асоціацій АППУ, БІЗНЕС100, ВАР, УАІПЕ, УАВ, АПАУ, РАУ, WUBC, АСУ тощо. Владу представляли депутати парламентської коаліції, міністр економіки, заступниця керівника ОПУ.  Захід організували Українська Рада Бізнесу (УРБ), БІЗНЕС100 та СІРЕ Україна.

Топовими темами Форуму стали:

  • державна підтримка економіки: кому, скільки і за чий кошт?
  • Економічна стратегія України: від проектів до проблем впровадження
  • податок на виведений капітал: коли і в якій формі?
  • Бюро економічної безпеки: коли?
    запровадження РРО та кешбеку;
  • розмір мінімальної зарплати в Україні: хто платить за бенкет?

Найцікавішою частиною першої сесії «Бачення інституційних (судова, правоохоронні органи, БЕБ) та економічних реформ партії “Слуга народу”й пріоритети українського бізнесу та громадянського суспільства» була дискусія представників різних гілок влади про те чиїм коштом буде стимулюватися українська економіка.
 

Так, міністр розвитку економіки Ігор Петрашко підкреслив, що «держава не повинна створювати високий попит на кредитні кошти» (через випуск ОВДП з високою ставкою), а банки мають знизити кредитні ставки, навіть якщо вони будуть нижче інфліції. Заступниця керівника ОПУ Юлія Ковалів резонно зауважила, що банки не можуть кредитувати собі у збиток, а тому ключове питання, хто покриє банкам різницю у відсоткових ставках.

Дмитро Наталуха – голова парламентського комітету з питань економічного розвитку, зазначив, що навіть всередині фракції партії «Слуга народа» точаться гострі дебати щодо доцільності додаткової гривневої емісії, а це є необхідний крок для того, щоб споживачі почали більше витрачати і стимулювати економіку. На що І.Петрашко відповів, що фінансовий сектор має близько 200 млрд коштів, які він не поспішає використовувати для кредитування. Також міністр підкреслив, що Україна має потенціал до збільшення державного боргу, який наразі складає 60% ВВП.

Загалом міністр був доволі оптимістичний, заявивши, що вже наступного року «Уряд передбачає зростання ВВП до 4,6% і відновлення економіки за рахунок таких стимуляційних кроків як: продовження і вдосконалення програми «5-7-9», впровадження державних портфельних гарантій, розширення державної підтримки аграрного сектору, зокрема, на агрострахування і зрошення, програм стимулювання машинобудування, надання більшого доступу до ресурсів саме для компаній, які працюють в Україні».

Учасники панелі зі сторони бізнесу підкреслили, що компенсатори втрат бюджету знаходяться буквально «під ногами»:
- скорочення витрат на державні органи

  • Приватизація і скорочення витрат на державні підприємства
  • Детінізація економіки
  • Контрабанда

Організатори Форуму проілюстрували втрати, яких зазнає бюджет від різних схем ухилення та уникнення оподаткування у вигляді діаграми:

*За розрахунками Інституту соціально-економічної трансформації

У чому усі представники влади були солідарні – так це у визначенні пріоритетних галузей для державної підтримки. І представники ВРУ і КМУ і ОПУ називали такими: аеробудування, суднобудування, переробну промисловість, яка працює на експорт. Також учасники Форуму почули одностайну позицію влади щодо прийняття закону про Бюро еокномічної безпеки ще цу цьому році.

Уже в другій панелі Форуму «Податкова та соціальна політика» заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов продовжив тезу про компенсатори на прикладі аграрного сектору. «Не менше 40% сільськогосподарських земель обробляється у тіні. В Україні близько 2,5 млн т соняшника надходить на переробку і продається на експорт буквально з повітря», - підкреслив Соколов.

Далі уся увага була сфокусована на виступі та коментарях ДаніілаГетьманцева – керівника податкового комітету ВРУ. Він, зокрема, погодився, що «регулювати лише 40% економіки (нетіньової) – це як обігрівати космос», повторив власну тезу, що докладе усіх зусиль, щоб в Україні через РРО було запроваджено облік у роздрібній торгівлі.

Після цього форумчани віддали належний час на заслуховування традиційних застережень представників малого бізнесу, які з жахом сприймають будь-яку можливість прямого контакту з представниками податкової, навіть якщо йдеться про безпечний віддалений доступ.

Далі, на запитання про резонність збільшення податкового навантаження на оплату праці, пан Данило зазначив, що його особистою метою і обіцянкою є зменшення оподаткування доходів, і що комітет вважає завищеною мінімальну зарплату у 6500 грн (бачення Уряду), а зваженою — цифру у межах 5800-6000 грн.

Також Гетьманцев підкреслив, що розмови про податок на виведений капітал уже перейшли в практичну площину. Цей податок буде запроваджено для підприємств з оборотами до 200 млн дол, а запровадження розпочнеться з тих бізнесів, які почали працювати через цифровий додаток «Дія City».

Дискусія завершилася загальною підтримкою подальшої імплементації так званих «ТОП-10 пріоритетів бізнесу», де найбільшими провалами залишаються напрями зниження навантаження на оплату праці, реформа трудового законодавства у напрямку лібералізації та демонополізація ринків тепло- та енергопостачання.

Також, редакція БІЗНЕСу сподівається, що представники влади почули заклик від представників експертних організацій, який дуже влучно фіналізувавО.Гетьман: «Не проїдайте те, що вдається детінізувати та фіскалізувати».

Володимир Полевий

Автор: Володимир Полевий

Читайте також

55% підприємств МСБ у ЄС можуть закритися протягом року через нову хвилю COVID-19 ‒ McKinsey

чт, 10/22/2020 - 16:38
МВФ закликає уряди країн ЄС подвоїти державну підтримку малих та середніх підприємств.

Видавництво Vivat почало друк ще 15 тис примірників "Справи Василя Стуса"

чт, 10/22/2020 - 13:26
5% від продажів нового накаладу Vivat перерахує на проект "Історична правда" Вахтанга Кіпіані

Ціна автогазу зросла до 12,45 грн/л

ср, 10/21/2020 - 16:12
Великі роздрібні мережі 21 жовтня підвищили вартість скрапленого газу в межах 5-30 коп./л.

Правління НБУ позбавило Катерину Рожкову повноважень

ср, 10/21/2020 - 13:00
Правління позбавило Рожкову контролю над шістьма ключовими для нагляду за банківським ринком департаментами та передала їй три підрозділи, які не відіграють суттєвого значення

Розробники представили Зеленському результати доклінічної фази дослідження української вакцини проти COVID-19

вт, 10/20/2020 - 17:27
Розробка дозволяє припустити, що майбутній препарат допоможе боротися і з новими видами коронавірусних інфекцій, які постійно мутують. 

Ціни на житлову нерухомість в липні-вересні 2020 року зросли на 10% - Держстат

вт, 10/20/2020 - 17:23
Найбільше зростання цін на первинному ринку житла в III кварталі спостерігається на однокімнатні квартири.