Перейти к основному содержанию

НАЗК виявила низку корупційних ризиків у законопроєкті про локалізацію закупівель

вт, 08/18/2020 - 17:02

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу законопроєкту № 3739 та виявило низку корупціогенних факторів у ньому.

Про це йдеться у повідомленні на сайті НАЗК.

Зазначається, що за результатами антикорупційної експертизи, НАЗК засвідчило, що документ містить низку корупціогенних факторів:

  1. Проєкт закону передбачає застосування нецінового критерію в закупівлях машинобудування та преференції для певних виробників.
  2. Нечіткий механізм підтвердження відповідності ступеню локалізації, невизначеність прав та обов’язків суб’єктів, які мають намір підтвердити ступінь локалізації власного виробництва та порядок ухвалення рішень відповідальним органом влади створюють умови для вчинення корупційних правопорушень.
  3. Підтвердження відповідності предмета закупівлі ступеню локалізації є адміністративною послугою, порядок отримання якої має бути врегульовано на законодавчому рівні для мінімізації корупційних ризиків.

Крім того, НАЗК проаналізувало проєкт постанови Кабінету міністрів України «Деякі питання реалізації пілотного проєкту зі здійснення закупівель техніки галузі машинобудування з підтвердженим ступенем локалізації виробництва», яка визначає порядок впровадження пілотного проєкту із закупівель техніки галузі машинобудування з підтвердженим ступенем локалізації виробництва. Цей документ, згідно з висновком НАЗК, визначає низку особливостей процедури, які суперечать закону «Про публічні закупівлі».

Читайте також: Локальна помилка: висновок КШЕ щодо втрат України від локалізації може бути невірним

За висновками антикорупційної експертизи проєкт постанови КМУ містить такі корупціогенні фактори:

  1. Включення до Переліку техніки галузі машинобудування є головною умовою для участі в процедурах закупівлі техніки. За своїм змістом це включення є адміністративною послугою. Процес надання адміністративних послуг може регулюватися лише законами України, а не постановами Кабінету Міністрів.
  2. Проєкт постанови встановлює непрозорий та необґрунтований механізм підтвердження ступеня локалізації Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Цей механізм може бути джерелом корупційного ризику під час прийняття рішення.

«Проєкт закону та проєкт постанови в поточній редакції порушують принципи здійснення публічних закупівель та мають бути узгоджені з міжнародно-правовими зобов’язаннями України у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції», — сказано у повідомленні.

Також повідомляється, що НАЗК повідомило про результати експертизи відповідні комітети Верховної Ради та Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та надало рекомендації для обов’язкового доопрацювання проєктів документів.

Нагадаємо, проєкт закону № 3739 «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо створення передумов для сталого розвитку та модернізації вітчизняної промисловості» пропонує змінити процедуру публічних закупівель для певних груп продукції машинобудування за допомогою локалізації їхнього виробництва. За проєктом не менше 25 % складових певних продуктів галузі машинобудування мають бути вироблені лише в Україні.

Як раніше повідомляв БІЗНЕСу Олександр Мертенс, професор економіки та фінансів бізнес-школи «Міжнародного інституту бізнесу», професор кафедри фінансів НАУКМА, законопроєкт №3739 виглядає швидше як ретельно пролобійована зацікавленими виробниками (промисловими групами) спроба створити преференції окремим підприємствам, ніж як ініціатива для справжньої допомоги українській промисловості. У випадку прийняття цей законопроєкт несе в собі цілу низку небезпек для економіки України.

Читайте також

У топ-10 найбільш інноваційних компаній 2021 року увійшли Apple, Tesla, Huawei, IBM та Pfizer

пн, 04/19/2021 - 09:17
До загального рейтингу з 50 компаній увійшли також Facebook, Johnson&Johnson, Nike, Lenovo, Coca-Cola, IKEA, Adidas, Ebay, Pepsi, Moderna та Disney

Публічна заява бізнесу щодо необхідності законодавчого зниження комісій інтерчейнджу

пн, 04/12/2021 - 17:14
У відповідь на спільну заяву Ощадбанку, ПриватБанку та Райффайзен Банку Аваль від 2 квітня 2021 р. щодо врегулювання питання розміру комісії інтерчейндж в Україні представники українських бізнес-об’єднань, які представляють інтереси більш ніж 300 тисяч роботодавців, звернулись з публічною заявою. Шановні представники медіа!

Компанія KPMG оприлюднила підсумки дослідження «Погляд бізнес-лідерок в Україні. Спецвипуск 2021: COVID-19»

чт, 04/08/2021 - 12:00
На думку більшості учасниць опитування, криза може створити нові можливості для жінок

Китай створить найбільшу хімкомпанію світу

ср, 04/07/2021 - 09:22
Sinochem і ChemChina об'єднаються в межах однієї холдингової компанії, фінансувати і контролювати яку буде держава

В Мінекономіки допускають подальше розширення переліку заборонених до імпорту товарів із РФ

вт, 04/06/2021 - 09:33
Про це повідомив заступник міністра економіки - торговий представник України Тарас Качка

У 2021 році до програми президента України "Велике будівництво" додали новий напрямок

пн, 04/05/2021 - 17:44
Він передбачає реалізацію проектів, які створюватимуть нові робочі місця та зміцнюватимуть економіку України.