Перейти к основному содержанию

Кому війна…

вт, 06/12/2018 - 11:28

Після заборони російських платіжних систем Western Union повертає монополію на транскордонні перекази

За підсумками 2017 р. обсяг коштів, отриманих в Україні з використанням міжнародних систем переказу коштів, у вісім разів перевищив обсяг коштів, відправлених за її межі, і склав майже $2,4 млрд. Це трохи менше, аніж у 2016 р.

 Перерозподіл ринку

 Найбільші обсяги “вхідних” транскордонних грошових переказів в Україну, що були здійснені за допомогою спеціалізованих систем, припадають на Росію та США — 21,7% ($517 млн) і 15,6% ($370 млн) відповідно. Далі йдуть Ізраїль ($264 млн) та Італія ($175 млн).

22 1Слід зазначити, що частка транскордонного трафіку грошових переказів через спеціалізовані платіжні системи не така вже й велика. Торік вона склала 24%, натомість частка переказів через банківські рахунки — 28%. Найпопулярнішими, за оцінками НБУ, лишаються неформальні канали (готівка), якими надходить майже половина вхідних переказів. До речі, впродовж останніх трьох років частка цього каналу збільшувалася. Якщо говорити про сумарні надходження приватних переказів, то 2017 р. вони становили майже $9,3 млрд, що на 23,3% більше, ніж роком раніше. Приватні грошові перекази торік склали 8,4% ВВП проти 8,1% 2016 р.

Надходження в Україну 79,3% загального вхідного грошового трафіку (як через спеціалізовані системи, так і неформальними каналами) 2017 р. було забезпечено з 10 країн, лідером серед яких є Польща (33,6% загального обсягу переказів). Друге місце належало Росії (14,1% загального обсягу переказів). Водночас надходження з Росії у звітному році порівняно з показником 2016 р. зменшилися на 6,1%, а порівняно з показником 2015 р. — на 28,6%. В цілому, з країн ЄС надійшло $5,7 млрд, що на 34,1% більше, ніж попереднього року. Частка країн ЄС у загальному обсязі грошових переказів становила 61,4%. З країн СНД надійшло $1,5 млрд, або на 5,5% менше, ніж торік. Їхня частка у загальному обсязі склала 15,8%.

Цікаві тенденції спостерігаються із платіжними системами, що обслуговують транскордонні перекази. Як відомо, впродовж 2008-2014 рр. свої частки ринку збільшували платіжні системи із російським корінням — “Золота Корона”, “Юністрім”, “Лідер” тощо. Вони поступово тіснили, особливо з російського напрямку, систему Western Union (WU). Наприклад, за підсумками 2012 р. частка WU складала всього 31%. Але це був лідируючий показник. Приблизно стільки ж сумарно належало російським системам “Золота Корона” та “Юністрім”.

У жовтні 2016 р. Україна заборонила діяльність російських платіжних систем на території країни. Через це частка іноземних систем за підсумками 2017 р. стрімко збільшилася: WU — майже до 55%, Money Gram — майже до 24%. Третє місце з 13% посідає грузинська Intel Express. За чутками, через цю систему в обхід санкцій продовжують працювати з Україною деякі російські системи. До речі, з травня 2017 р. WU зупинила перекази з Росії до України без відкриття банківського рахунку. Це сталося через відповідні контрсанкції з боку РФ.

Таким чином, у підсумку маємо ситуацію, коли майже 80% ринку вхідних грошових переказів контролюють дві іноземні платіжні системи — Western Union та Money Gram — з усіма можливостями антиконкурентних дій. Щоправда, слід зважати на конкуренцію із боку інших каналів переказу коштів.

Приватні грошові перекази торік склали 8,4%  ВВП проти 8,1% 2016 р

 Дозвольте поцікавитися

22 2 Хай там як, та Антимонопольний комітет України вже надіслав 51 банку запит на інформацію щодо тарифів на грошові перекази у межах комплексного дослідження ринку цих послуг. Під час перевірки відомство хоче дізнатися, чи не обмежуються права споживачів під час сплати комісійних. Про це на сторінці у Facebook повідомила державний уповноважений АМКУ Анна Артеменко: “Це комплексне дослідження, спрямоване в тому числі на вивчення питань, чи є обмеження прав споживачів, які платять комісійні під час переказів”. За її словами, з огляду на збільшення кількості перекладів з-за кордону АМКУ також досліджує питання про встановлення комісійних банками та платіжними системами.

Загалом, станом на початок року в Україні працювали сім систем переказу коштів, створені нерезидентами. Крім майже $2,3 млрд перерахованих з їхньою допомогою в Україну $286 млн переказано з України за кордон. З цієї суми 41,3%, або $118 млн, було направлено до РФ, 9,1%, або $25,96 млн, — до Грузії. Тут монополія американських систем ще міцніша, вони контролюють понад 95% вихідного трафіку (WU — 75%, MG — 21%).

Але найбільшим сегментом ринку є внутрішні грошові перекази. Торік таких переказів було здійснено на еквівалент $4,6 млрд. Це — 63% всього “пирога” ринку грошових переказів, 33% — міжнародних “вхідних” переказів та 4% — міжнародних “вихідних”. Крім того, сегмент внутрішніх переказів зростає. 2017 р. приріст склав майже 22%. Проте варто зазначити, що крім типових грошових переказів між громадянами регулятор включає до цієї статистики також приймання платежів за допомогою, зокрема, платіжних терміналів.

Грошові листоноші

 На ринку збільшується присутність небанківських гравців. Так, у квітні Нацбанк надав “Укрпошті” ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків. Крім того, НБУ зареєстрував договори про участь “Укрпошти” в міжнародних платіжних системах Visa та MasterCard, а також почав процедуру вступу компанії до Національної платіжної системи “Український платіжний простір”. Тепер “Укрпошта” зможе здійснювати обслуговування клієнтів із використанням платіжних карток, зазначає регулятор. Це створить нові можливості доступу до фінансових послуг для населення в сільській місцевості та віддалених районах України, сприятиме збільшенню обсягів безготівкових розрахунків у країні й підвищенню якості на ринку платіжних послуг. Наразі ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків має 61 небанківська фінансова установа, а тепер і національний оператор поштового зв’язку “Укрпошта”.

22 3Раніше Нацбанк дозволив національним операторам поштового зв’язку брати участь у державних і міжнародних платіжних системах. Таким рішенням обурилися приватні перевізники. Публічно виступила “Нова Пошта”, яка позивається до банківського регулятора. “Рішення НБУ автоматично створює нерівні умови для ведення бізнесу. Виникає логічне запитання: чому національний оператор поштового зв’язку “Укрпошта” має право надавати всі послуги комплексно Анастасія Галущенко (поштову, кур’єрську, фінансову тощо), а всі інші учасники ринку цього робити не можуть?” — питає Інна Хомич, директор з правових питань компанії “Нова Пошта-Центр”. Нагадаємо: щоб здійснювати грошові перекази, “Нова Пошта” створила окрему фінансову компанію “Пост Фінанс”. Інші оператори поштового зв’язку співпрацюють з фінансовими компаніями, а це — додаткові витрати. До речі, згідно з даними НБУ, “Пост Фінанс” є лідером ринку за кількістю переказів. Через систему проходить 41,5% усіх внутрішніх переказів, тоді як через “Укрпошту” — 28%. Раніше “Укрпошта” надавала послуги грошових переказів, але у готівковій формі. Тобто кошти фізично пересилалися. Нацбанк відстоюватиме свою правову позицію у суді.

 

Читайте також

Кошти у європейських банках також потребують юридичного захисту

вт, 12/08/2020 - 12:54
Володимир Місечко, адвокат та керуючий партнер Misechko&Partners law firm Головний пріоритет українських підприємців — надійне збереження коштів. Чому європейські банки більш надійні? Будь-який рахунок фізичної особи у банку країни ЄС застрахований на €100 тис., юридичної особи — також на цю суму, хоча у деяких країнах можливі певні обмеження. Натомість в Україні гарантована сума складає лише 200 тис.грн (еквівалент EUR6 тис.) і поширюється виключно на фізичних осіб.

Депозитний туризм: тримати заощадження у європейських банках — реально як ніколи

вт, 12/08/2020 - 09:50
Через істотне падіння ставок останнім часом банківський депозит став далеко не найкращим варіантом зберігання заощаджень. Значна частина вільного ресурсу населення перекочувала на ринок нерухомості.

Рефінанс від НБУ: монетарна терапія

пт, 12/04/2020 - 09:06
Дай голодному рибу – і ти нагодуєш його на один день. Дай йому вудку, навчи його ловити рибу - і ти нагодуєш його на все життя.

Ландшафт для МСБ

пн, 11/02/2020 - 12:56
Українським МСБ опікуються міжнародні кредитори та уряд. Чи достатньо підприємцям такої підтримки?

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.