Перейти к основному содержанию

Драконівський метод: Чи відновиться економіка КНР після кризи

чт, 05/14/2020 - 13:09

Уряд КНР звітує про  повернення економіки у нормальний режим роботи. Але відновленню китайської економіки заважає той самий фактор, який сприяв її зростанню, — тісний взаємозв’язок із глобальною економікою

Вагома “кісточка доміно”

За даними МВФ, 2019 р. ВВП Китаю склав 99 трлн юанів, що дорівнює $14,3 трлн. Номінально це друге місце в світі після США, а з урахуванням паритету купівельної спроможності — перше. В середньому економіка КНР щороку зростає на 6%, а її частка у світовому ВВП складає вагомі 19,24%. 2018 р. 12,9% всього експорту на планеті походили саме з Китаю.

Результати трансформації країни позначились не лише на макроекономічних показниках, а й на доходах громадян. За оцінками Світового банку, понад 850 млн китайців вже не належать до тих, хто живе за межею бідності, — їхня частка скоротилась з 88% 1981 р. до 0,5% 2017 р. Статки деяких громадян злетіли настільки, що Китай тепер посідає другу сходинку світового рейтингу за кількістью мільярдерів. За даними звіту компанії Wealth-X, опублікованого навесні 2019 р., 285 доларових мільярдерів країни мають сумарні статки у $996 млрд.

Хмари над Піднебесною

Посилення економічних позицій КНР завдяки торгівлі до вподоби не всім. Особливо США. І це справа не останніх років. Помилковою є думка, що саме Дональд Трамп звернув увагу на торговий дефіцит між Пекіном та Вашингтоном. Адже ця тема була однією з ключових ще під час президентських перегонів 2000 р. Мав запитання до торгової політики Китаю і Барак Обама.

1990 р. Китай експортував до США товарів та послуг на $10,4 млрд більше, ніж США до Китаю. Вже 2000 р. ця цифра зросла у 8 разів. За даними Департаменту торгівлі США, минулого року дефіцит торгівлі США з КНР сягнув $379 млрд. Крім того, у міру сил китайських виробників почав грати фактор ціни робочої сили. За даними американських дослідників, США тільки 2000-2001 рр. втратили 1-2 млн робочих місць через перенесення компаніями виробничих потужностей до Китаю.

Ще однією больовою точкою для США є питання інтелектуальної власності, адже деякі китайські виробники інколи просто використовують чужі дизайни, ноу-хау ба навіть просто назви брендів. За результатами 7-місячного розслідування Офіс торгового представника США оцінив втрати американських власників інтелектуальних прав від таких дій у солідні $225-600 млрд щороку.

Дональд Трамп лише став першим західним політиком, який почав у відповідь агресивно вводити тарифи на китайський імпорт, чим спричинив торгову війну. Про саму війну написано вже достаньо. Варто лише пригадати, що взаємне “накручування” тарифів обома країнами призвело до скорочення китайського експорту до США на 12,5%, а американського до Китаю — майже на 20%.

Торгова війна також стала однією з причин, чому 2019 р. Китай продемонстрував найнижчий ріст ВВП з 1990 р. — скромні 6,1%. Напередодні пандемії COVID-19 Піднебесна вже мала проблеми зі сповільненням економіки, адже темпи росту ВВП знижувались щороку починаючи з 2010 р.

Удар коронавірусу

За неперевіреною інформацією, перше захворювання на коронавірус нового типу було зафіксовано в місті Ухань ще в листопаді минулого року. Проте офіційні особи Китаю заговорили про вірус лише наприкінці грудня, а перші серйозні обмежувальні заходи запровадили тільки 23 січня, коли 11-мільйонний Ухань закрили на карантин. За офіційними даними, в країні на коронавірус захворіли майже 84 тис. осіб, з яких померли понад 4,6 тис.

Окрім обмеження пересування країною Китай запровадив кримінальну відповідальність за приховування факту захворювання, систему розпізнавання осіб без масок та з високою температурою. Також активно відстежувались контакти хворих на коронавірус. Хоча оцінки ефективності цих заходів та правдивості статистики від китайської влади різняться, епідемію наразі вдалось зупинити. 31 березня Китай заявив, що за попередню добу не було виявлено ані нових інфікованих, ані випадків смерті від COVID-19. На початку квітня влада країни скасувала карантин в Ухані.

kitajska kniga zmin 1

Як пандемія вплинула на економіку Китаю? Цифри за І квартал 2020 р. вражають. За даними Державного статистичного управління КНР, ВВП скоротився на 6,8% в річному вимірі, експорт — на 6,6% (варто зазначити, що в січні-лютому 2020 р. він зменшився на 17,2%!), промислове виробництво — на 8,4%, а інвестиції в основний капітал — на 16,1%. Роздрібна торгівля втратила 19% обсягів, хоча онлайн-торгівля товарами через карантин зросла на 5,9%. На тлі економічного сповільнення доходи центрального уряду зменшились на 14,3%. Взагалі в усіх 16 провінціях та муніціпалітетах, які встигли подати статистику за І квартал, доходи місцевих бюджетів скоротились.

“Коронакриза” позначилась на робочій силі країни. Наприклад, 290 млн робітників у містах є трудовими мігрантами з сільських районів Китаю. Більшість з них мали проблеми з поверненням до роботи, оскільки пік кризи прийшовся на святкування Нового року за місячним календарем — після канікул люди просто не могли дістатись інших населених пунктів через карантин. Станом на середину березня низка роботодавців у приватних бесідах із західними журналістами зазначали, що на роботу повернулись 50-65% робітників.

Але вже зрозуміло, що доходи домогосподарств постраждали. За даними телеканалу CNBC, робітники-мігранти, яким вдалось зберегти робоче місце, зараз отримують на 8% менше доходів, ніж до карантину. Це без урахування десятків мільйонів людей, які не повернулися до роботи та могли втратити доходи. Власне, цим і пояснюється скорочення роздрібних продажів. Як вважає професор економіки Техаського університету A&M Ган Лі, без економічних стимулів з боку центрального уряду споживання в Китаї може зменшитись на 11%.

Марні сподівання?

Оцінки економістів щодо впливу пандемії на Китай у довгостроковій перспективі не сильно різняться. Про це, зокрема, свідчить опитування, проведене журналістами Reuters. Експерти вважають, що за різким скороченням ВВП у І кварталі слідуватиме кволе зростання. Всі вони відкоригували свої прогнози щодо росту ВВП КНР у бік зменшення. Наприклад, якщо японська фінансова холдингова компанія Nomura раніше прогнозувала зростання китайської економіки 2020 р. на 4,8%, то зараз — лише на 1,3%. Аналітики The Economist Intelligence зменшили оцінку з 5,4% до 2,1%.

Офіційний Пекін говорить про проходження піку пандемії та прагне якнайшвидше повернутись до “бізнесу як зазвичай”. Майже всі промислові виробничі компанії відновили роботу. Серед 6,9 тис. компаній з іноземними інвестиціями таких вже понад 70%, повідомляє Міністерство торгівлі КНР. За інформацією команди розробників штучного інтелекту китайського банку WeBank, яка аналізувала дані геолокації, 81% робітників уже повернулись на робочі місця.

Водначас Китай побоюється нових хвиль пандемії. 23 квітня Лі Кецян, прем’єр Державної ради КНР, заявив, що країна розпочне широкомасштабне тестування для профілактики “відскоку” COVID-19 і забезпечення економічного відновлення та соціального порядку.

Високі сподівання Піднебесної на відновлення пояснюються успішним досвідом подолання кризових явищ після епідемії SARS (тяжкого гострого респіраторного синдрому) 2003 р. До речі, причиною захворювання так само був коронавірус, але іншого штаму — SARS-CoV-1. Тоді економіка КНР швидко поновила зростання, оскільки решта світу практично не постраждала від вірусу.

Цього разу все буде інакше. “Незалежно від того що Пекін вигадуватиме всередині країни, темпи зростання будуть значно обмежені подіями у решті світу”, — сказав у коменарі для CNBC Леланд Міллер, директор аналітичної компанії China Beige Book.

Поговоримо про чотири ключові фактори, що заважатимуть відновленню економіки Китаю.

#1. Глобальна рецесія

Прогнози щодо сповільнення світової економіки лунають вже кілька років поспіль. Але коронавірус значно погіршив ситуацію. За словами директора-розпорядника МВФ Крісталіни Георгієвої, криза 2020 р. може стати настільки ж шкідливою, як глобальна фінансова криза 2008 р., ба навіть гіршою. Тоді світовий ВВП скоротився на 1,6%. Цього року світова економіка може зменшитись на 3%, вважає Гіта Гопінат, головний економіст МВФ. За її розрахунками, 2020-2021 рр. глобальна рецесія “спалить” близько $9 трлн світового ВВП.

Для КНР рецесія шкідлива тим, що скоротиться попит на її товари в найбільших торгових партнерів країни. Особливо небезпечною може стати рецесія в США (20% експорту Китаю). У лютому загальний експорт до США скоротився на $15 млрд, з них майже $11 млрд — з Китаю. За останні п’ять тижнів 26 млн американців подали заявки на допомогу з безробіття. Це вкрай небезпечно для країни, де майже 70% ВВП забезпечують споживчі витрати домогосподарств. Менше споживання — менше імпорту. Економісти очікують, що ВВП США знизиться на 4% у І кварталі 2020 р.

Ситуація в інших торгових парнерів не краще. МВФ прогнозує, що ВВП Японії (6% експорту) 2020 р. скоротиться на 5,2%. Країна вже імпортувала на 13,9% менше товарів у лютому та на 5% менше — у березні. Економіка Південної Кореї (4,5% експорту) поки зменшилась лише на 1,4%.

До речі, саме тому влада та бізнес Китаю не радіють через зниження цін на нафту, хоча за часткою у світовому її споживанні — 13% — КНР поступається тільки США. Навпаки, в країні дуже стурбовані такими тенденціями на ринку. “Ми повинні усвідомлювати ризик того, що нестабільна ціна на нафту може спричинити фінансову кризу”, — заявив Гуан Тао, головний економіст компанії BOC International, інвестиційного підрозділу Bank of China.

#2. Відтік виробництва

Різке падіння експорту з Китаю через закриття виробництв і карантинні заходи змусило багатьох бізнесменів замислитись над хиткістю своїх ланцюгів постачання. Як пише “The Wall Street Journal”, ще у жовтні минулого року 66% з 25 великих американських компаній зазначали, що не розглядають виключення китайських виробників зі свого ланцюга постачання. А в березні 2020 р. таких компаній стало в півтора раза менше.

Скажімо, в лютому експорт товарів з КНР в Японію (для якої Китай — найбільший торговий партнер) впав майже вдвічі. Багато японських виробників відчули “голод” через нестачу комплектуючих. Опитування 2600 японських компаній, проведене Tokyo Shoko Research, виявило, що 37% розпочали заходи з диверсифікації поставок з інших країн.

kitajska kniga zmin 2

Тому японський уряд вирішив стимулювати своїх виробників до виведення виробництв з Китаю. В рекордному пакеті заходів з порятунку економіки, який дорівнює 20% ВВП Японії, на це передбачено $2,2 млрд. З них $2 млрд підуть компаніям, які повертають виробництво в Японію, а решта — в інші країни Південно-Східної Азії. Прикладу Японії можуть послідувати інші країни.

#3. Позови інших країн

З кожним днем з’являється все більше інформації щодо COVID-19. Через деякі факти політики, передусім західні, натякають на провину Китаю у поширенні вірусу. Причиною є начебто його рукотворне походження та приховування Пекіном важливої інформації щодо нього. Пекін агресивно реагує на будь-які подібні закиди, адже це б’є по репутації країни. Зокрема, китайські урядовці протестують проти використання таких назв, як “китайський вірус” чи “уханьський вірус”. Але деякі факти, як-от: несподіване збільшення статистики загиблих в Ухані на 50% та зміна методології підрахунку кількості захворілих, яка покращує “картинку” епідемії, змушують іноземних лідерів сумніватись у щирості КНР.

Міністр закордонних справ Великобританії Домінік Рааб нещодавно застеріг Китай, що після пандемії стосунки між країнами зміняться: “Без сумніву, після цієї кризи ми вже не зможемо вести бізнес, як завжди, і нам доведеться ставити важкі питання про те, як це сталося і чому це не було зупинено раніше”.

Також КНР звинувачують у використанні пандемії для пропаганди свого політичного ладу та критики західних демократій, що обурює багатьох. Навіть обережний президент Франції Емманюель Макрон в інтерв’ю “The Financial Times” зазначив, що не можна порівнювати країни, де громадяни мають можливість вільно критикувати уряд, з тими, де правду утискають. “Давайте не будемо такими наївними, щоб вважати, що вони (Китай. — Ред.) значно краще впорались. Ми не знаємо. Є речі, які стались, але про які ми поки що не знаємо”, — сказав він.

Сенат США, своєю чергою, створив комісію, яка має розслідувати джерело походження коронавірусу та кроки щодо подолання пандемії з боку влади КНР та ВООЗ. Політики, особливо республіканці, говорять про можливі позови у випадку визначення провини Китаю. А генеральний прокурор штату Міссурі Ерік Шмітт уже подав судовий позов до уряду та відомств КНР, звинувативши їх у приховуванні та замовчуванні інформації про вірус і недостатності їхніх дій з контролю над захворюванням.

#4. Повернення вірусу

24 квітня цього року карантинні обмеження через новий спалах вірусу COVID-19 запровадили у Харбіні, столиці провінції Хейлунцзян. Отже, існує реальний ризик повторення сценарію січня-березня в інших провінціях Китаю. Провідні наукові радники урядів вже відкрито говорять про чергову хвилю пандемії восени та застерігають від занадто раннього зняття обмежувальних заходів.

Ворожіння по “І-Цзин”

Передбачення майбутнього зараз є справою невдячною. Тому навіть МВФ скоротив кількість прогнозованих показників на 2/3, а термін їхнього прогнозування — з п’яти років до одного. Буде цікаво подивитись за рік, чи справдились очікування економістів. Наразі майбутнє виглядає настільки примарним, що гадання за “І-Цзин”, китайскою Книгою змін, здається не менш раціональним за їхні оцінки.

Складно робити ставку на зростання Китаю 2020 р. Він став настільки вагомою “кісточкою доміно” в глобалізованому світі, що його економічні проблеми можуть повалити решту “кісточок”. І навпаки: тепер відновлення китайської економіки в усіх сенсах залежить від здоров’я інших країн.

Згадані вище чотири фактори — це лише верхівка айсберга. Кожен з них може радикально змінити баланс і порвати на шмаття всі прогнози. Українській владі та бізнесменам варто ретельно відстежувати ситуацію, оскільки навіть негативний для Китаю сценарій може стати корисним для нас — глобальні компанії захочуть скоротити ланцюги постачання та ризики. Але слід пам’ятати, що бажаючих замінити Піднебесну — безліч, тому все виршуватимуть швидкість реакції та інвестиційний клімат.

Читайте також

Виростити «єдинорогів»: Партнерство бізнесу та освіти розвиває культуру стартапів

пн, 11/09/2020 - 12:39
Партнери освітньо-стипендійної програми CIG R&D LAB — керівники «Львівської політехніки», компаній Tech StartUp School та Chernovetskyi Investment Group — про те, чим їх вразили проєкти-переможці, в чому синергія вишів та бізнесу та перспективи співпраці.

Експортні варіанти: хто і як просуває "Made in Ukraine"

вт, 09/29/2020 - 12:00
БІЗНЕС розібрався, хто в Україні займається лобіюванням інтересів експортерів-виробників, та яких успіхів та невдач вони досягли.

Операція “Локалізація”: пошуки золотої середини

вт, 09/22/2020 - 09:11
Підприємці готові до локалізації, а от замовники їхньої продукції побоюються зниження конкуренції

Коронна фаза: COVID-19 ставить політиків і бізнес перед надскладним вибором

пт, 09/18/2020 - 22:48
Людство сьогодні вирішує, що важливіше: рятувати економіку чи планету

Тютюновий бунт: вітчизняна тютюнова галузь з легкої руки влади тріщить по швах

пт, 09/04/2020 - 10:22
Боротьба держави за податки з виробників сигарет не дає відчутного ефекту, а лише підриває галузь

Сяйво чистого розуму: інформаційно-просвітницький проєкт АТ “Фармак” — “Екошкола”

вт, 09/01/2020 - 15:53
Журнал БІЗНЕС представляє першого учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення"   Виклик Допомогти в реалізації стратегії сталого розвитку держави, створивши освітню програму по усвідомленому використанню природних ресурсів і сталого розвитку шкіл.