Перейти к основному содержанию

Інвестиція року: Найпривабливіші у 2020-му будуть ОВДП, АПК, фармацевтика та рітейл

пн, 05/11/2020 - 16:13

Україна має шанси лишитися інвестиційно привабливою впродовж 2020 року.

На жаль, доводиться констатувати, що біржова торгівля акціями в Україні переживає занепад. Так, у країні діють розвинені фондові біржі з усією необхідною інфраструктурою, існують численні інвестфонди, інвестиційні компанії тощо. Але цифри кажуть самі за себе. За даними НКЦПФР, 2019 р. найбільший обсяг торгів на біржах припадав на операції з державними облігаціями України — 96,81% загального обсягу торгів. З початком цього року ситуація не змінилась. За січень-лютий 98,9% загального обсягу біржових торгів цінними паперами знову припали на операції з ОВДП. І це не дивно, адже зараз ОВДП є фактично найпопулярнішими цінними паперами, які протягом минулого року та початку поточного незмінно користувалися попитом як у вітчизняних, так і в іноземних інвесторів. Причин цієї популярності дві — папери гарантовані державою і дають таку дохідність, яку не знайдеш в інших суверенних емітентів. Тож маємо папери поза конкуренцією.

Проте біржова гра — лише частина інвестиційної галузі. Не менш важливою є сфера залучення прямих іноземних інвестицій у вітчизняні компанії. Поки що важко сказати напевно, як спрацюють ініціативи Президента Володимира Зеленського, заявлені на початку року. Серед них, зокрема, п’ятирічні податкові канікули для тих, хто під час приватизації купить підприємство більш ніж за $10 млн, а також окремий радник — “інвестиційна няня” — для тих, хто вкладе в Україні понад $100 млн. Чи буде це реалізовано та чи дасть потрібний ефект — покаже час.

Тим часом вже зараз ми бачимо компанії, що залучають мільйони доларів прямих інвестицій в Україну. Наприклад, Horizon Capital, яка на початку 2019 р. оголосила про те, що зібрала $200 млн для свого третього фонду — Emerging Europe Growth Fund III, L.P. (EEGF III, “Фонд”). Цікаво, що інвестиції від цього фонду серед інших отримали українськи компанії, пов’язані з медициною та фармацевтикою. Зокрема, мережа поліклінік та медичних центрів “Добробут”.

Звісно, на тлі падіння світових ринків та істерики навколо коронавірусу більшості іноземних інвесторів буде не до прямих інвестицій у реальний сектор української економіки. Втім, на думку Сергія Гончаревича, управляючого партнера компанії Capital Times, до кінця цього року ринок ще побачить кілька цікавих угод з іноземними “стратегами”. За даними аналітичного звіту Capital Times, минулий рік охарактеризувався збільшенням закритих угод M&A — їхня кількість зросла на 46,9% у порівнянні з показником 2018 р. Загалом, 2019 р. було закрито 144 угоди, а обсяг ринку склав $2,4 млрд. Ось лише декілька найпомітніших прикладів.

Підвищену M&A-активність продемонстрував американський інвестиційний фонд VR Capital, який закрив в Україні сім угод у сфері відновлюваної енергетики. Зокрема, компанія викупила частку інвестгрупи ICU в спільно реалізованих проектах. Ідеться про сонячну електростанцію “Кам’янець-Подільська” енергетичної компанії “Солар Капітал” і низку невеликих СЕС у Миколаївській області.

Також однією зі значущих подій в агросекторі минулого року стало залучення в Україну південнокорейських інвесторів. Компанія POSCO International придбала 75% зернового терміналу в Миколаївському морському порту у Групи Orexim.

Не менш примітною для галузі стала покупка азіатською агропромисловою групою DeltaVilmar 100% акцій компанії “Чумак”.

Ще одна гучна угода 2019 р. — придбання німецьким фармацевтичним концерном Stada частини української компанії Biopharma за $75 млн.

На думку пана Гончаревича, ключовими факторами, які підвищуватимуть інвестиційну привабливість України 2020 р., можуть бути: відкриття ринку землі, зміна “зеленого тарифу” для відновлюваної енергетики, зміна оподаткування для IT-компаній. Найімовірніше, особлива увага інвесторів буде прикута до медицини та ритейлу.

 

nomination osobistist inv rinku

I місце — Макар Пасенюк, ICU

II місце — Дмитро Леонов, Головуючий ради УАІБ

III місце — Олена Кошарна, Horizon Capital

nomination nayprof kompaniya

I місце — Capital Times

II місце — UMG Investments

III місце — Concorde Capital

Читайте також

Ландшафт для МСБ

пн, 11/02/2020 - 12:56
Українським МСБ опікуються міжнародні кредитори та уряд. Чи достатньо підприємцям такої підтримки?

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Корпоративні інвестиційні фонди — шлях МСБ до фінансування

пн, 10/26/2020 - 14:10
Сергій Позняк, власник заставного сервісу Cronvest Проблематика існуючої банківської системи давно відома. І обумовлена вона чіткими факторами, що утворилися всередині як окремо банківської, так і фінансової системи взагалі. Зокрема, це низький ступінь довіри до банківських установ у зв’язку з втраченими громадянами, за різними даними, від $50 млрд до $80 млрд тільки на депозитах під час “банкопаду”. Не кажучи вже про кошти компаній, що навіки згинули на розрахункових та кореспондентських рахунках компаній.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ