Перейти к основному содержанию

Фастфуд: перезавантаження

вт, 02/27/2018 - 09:16

Український ринок мережевих закладів швидкого обслуговування змінюється. Що переможе: вплив глобальних тенденцій чи локальні економічні особливості?

Майже за 10 років після масштабної економічної кризи світовий ринок закладів швидкого обслуговування відновився і збільшується значними темпами. В Україні з кризами все трохи складніше, тому навіть до показників рекордного 2008 р. ще далеко. Лідери глобальної фастфуд-індустрії, полишивши всі оптимістичні заяви, відклали розвиток українських напрямків на невизначений термін. Та й деякі вітчизняні компанії, наприклад, мережа McFoxy, схоже, згортають діяльність.  

Водночас ринок все ще далекий від насиченості, і, незважаючи на активність рестораторів у столиці, закладів швидкого обслуговування з помірним цінником ще недостатньо. Тому рано чи пізно варто очікувати появи нових гравців та зміцнення позицій існуючих. Хоча в якому форматі вони працюватимуть і на що робитимуть ставку — питання відкрите.

Відкладений бум фастфуду

Попри всі економічні негаразди, Україна залишається малоосвоєним та відносно привабливим ринком для мережевих закладів швидкого обслуговування. Перед світовою кризою, у 2008 р., він досяг рекордного обсягу — $725 млн. Відновлення після різкого падіння відбувалося поступово, але до 2013 р. обсяг ринку збільшився до $685 млн. На думку експертів, до насиченості було ще далеко. Потенціал розвитку оцінювали у $4,5-5 млрд. Можливо, це стало поштовхом до рекордного росту інтересу до України з боку глобальних мереж.  

Варто зазначити, що протягом довгих років одним з небагатьох світових гравців, що успішно розвивався в Україні, була американська компанія McDonald’s. Але наприкінці 2012 р. ситуація докорінно змінилася і почалися конкурентні перегони. У грудні в одному з найбільших торговельних центрів Києва відкрився перший заклад ще однієї американської компанії KFC, яка на той час була третьою за кількістю закладів “швидких” мереж у світі. За декілька місяців у тому ж ТЦ розмістилася ще одна величезна компанія родом зі США, Texas Chicken, яка опікувалася вже 1,7 тис. закладів по всьому світу. Менеджмент цього фастфуду озвучував оптимістичні плани захоплення ринку, очікуючи, що протягом п’яти років українська мережа розшириться до 40-50 закладів у найбільших містах. Але плани так і залишилися планами.

Крім того, 2013 р. на офіційні переговори до України прилетіли і топ-менеджери 38-тисячної мережі Subway, що спеціалізується на сандвічах. Підготовка до запуску йшла дуже активно, але плани по відкриттю закладів “заморозили” на декілька років. Інтерес Subway до України відновився 2015 р. Повідомлялося, що переговори про відкриття першого закладу у ТРЦ Respublika вийшли на фінішну пряму, попередній договір про оренду приміщень було майже підписано. Але будівництво ТРЦ призупинили, і плани Subway, як, до речі, й інших потенційних іноземних орендаторів, зокрема і довгоочікуваного ритейлора H&M, знову не втілилися в життя.  

Така ж доля спіткала й мережу Papa Johns. Амбітні плани з розвитку довелося дещо скоротити. Піцерію у Києві відкрили, але про розширення наразі не йдеться.

Так чи інакше, бум фастфудів не відбувся. На початку цього року з багатьох брендів, що анонсували стрімке освоєння України, зберегти присутність на ринку вдалося лише KFC. Хоча, знову ж таки, масштабну експансію мережа відклала до кращих часів.  

Таким чином, ринок ще більше “просів” за останні роки. За даними компанії Pro- Consulting, обсяг українського ринку закладів швидкого обслуговування наразі оцінюється приблизно в $488,7 млн, тож простір для розвитку є. Традиційно найжорсткіша конкуренція спостерігається у Києві, трохи менша насиченість — у містах-мільйонниках. Найбільше простору у регіонах, але обласні та районні центри менш урбанізовані, а рівень доходів, а разом з ним і купівельна спроможність, там значно нижчі, ніж у столиці. Загалом, ринок залишається ненасиченим, але глобальні гравці не поспішають знову придивлятися до України. Згадати хоча б історію із заявою мера Києва щодо переговорів із Starbucks та лаконічну реакцію представників компанії.

Хоча економічні проблеми та низька купівельна спроможність — не єдине, що стає на заваді великим світовим мережам. В Україні, як і в усьому світі, поступово набирає обертів тренд здорового способу життя.  

“Скорочення споживання “швидкої їжі” є однією з причин, з якої великі міжнародні мережі не поспішали виходити на український ринок 2017 р.”, — пояснив Олександр Соколов, генеральний директор компанії Pro-Consulting. За його словами, хоча протягом минулого року в закладах, що спеціалізуються на здоровій їжі, кількість чеків зменшилася, але обсяги виторгу не скоротилися завдяки підвищенню цін.

На думку експерта, тренд здорового харчування посилюватиметься. Корисніших позицій у меню фастфудів дедалі більшатиме, причому активно розвиватиметься вегетаріанський напрямок.

Курс на “оздоровлення”  

Асортимент таких закладів вже змінюється під впливом трендів здорового харчування. Навіть гіганти індустрії вимушені підлаштовувати своє меню під смаки аудиторії, доповнюючи його “здоровими” позиціями, або ж зовсім “змінювати курс”. Так, McDonald’s постійно публікує заяви про “оздоровлення”, зменшення вмісту шкідливих компонентів у стравах, а також доповнює стандартне меню традиційними для тієї чи іншої країни стравами. На цій же хвилі влітку минулого року мережа KFC запустила у Китаї перший заклад під назвою “K Pro”, де замість фірмової смаженої у фритюрі курятини подають салати, сандвічі, страви з риби та морепродуктів.

Втім ця тенденція помітна не лише в Азії, але й на “батьківщині” фастфуду — США, де майже 83% споживачів відвідують “швидкі” заклади мінімум один раз на тиждень. На зміну традиційним бургерним приходять веганські заклади. Один з прикладів — компанія Plant Power Fast Food, яка відкрила перший заклад у 2016 р. у Сан-Діего. Його меню складалося з бургерів, картоплі-фрі та коктейлів, але без використання м’яса, барвників, ароматизаторів та інших шкідливих компонентів. Станом на кінець 2017 р. обороти веганського фастфуду перевищили $1,8 млн. На хвилі такого успіху друге кафе з’явилося вже за півтора року на місці колишнього ресторану Burger King у Каліфорнії. Власники Plant Power Fast Food заявляють, що їх продукція — це здоровіша версія McDonald’s, In&Out, Burger King, Wendy’s та інших відомих американських брендів. Невдовзі засновники бізнесу планують створити мережу закладів на території штату та поступово завойовувати нові території.  

Крім веганських страв та інших варіацій на тему корисної їжі заклади швидкого обслуговування потроху шукають нові рішення у старих рецептах. Незвична колись італійська та мексиканська кухні зараз вже стали інтернаціональними і тому сприймаються як щось повсякденне. Натомість ресторатори експериментують з регіональним фастфудом Близького Сходу, що вже став доволі популярним у Європі.

Таким чином, переформатування під запити споживачів на здорову їжу не заважає закладам швидкого обслуговування стрімко зростати. За даними компанії Zion Market Research, у 2016 р. обсяг глобального ринку фастфуду досяг $539,63 млрд. На думку аналітиків, якщо теперішні темпи розвитку збережуться, до 2022 р. ринок зросте більш ніж на $150 млрд — до $690,8 млрд. 

Згідно зі звітом Statista, 2017 р. до рейтингу найдорожчих фастфуд-компаній потрапили “класичні” представники індустрії. На першому місці — McDonald’s, який оцінюється в $97,7 млрд. При цьому виторг компанії за підсумками 2017 фінансового року склала $22,28 млрд, чистий прибуток — $5,19 млрд. Другу позицію посідає Starbuks з вартістю $44,2 млрд та прибутком $2,25 млрд за результатами 2017/18 фінансового року, третю — Subway, який оцінили у $21,7 млрд.

Хто нагодує українців

На українському ринку теж почалося переформатування. Одні компанії продовжують зміцнювати позиції, інші припиняють діяльність. Так, схоже, що мережа McFoxy, яку просували як перший вітчизняний фастфуд, згортається. Зокрема, у Києві перестали працювати мінімум два заклади та корпоративний сайт. Ще у жовтні 2016 р. суд заблокував рахунки управляючої компанії через звинувачення у несплаті податків на 650 тис. грн Наразі ТОВ “Макфоксі” перебуває на обліку в податкових органах і має податковий борг.  

Натомість інші мережі мають наміри розвиватися та освоювати нові території. “Цьогоріч ми плануємо продовжувати розширювати мережу. Зараз в Україні працюють 83 заклади McDonald’s, — зазначив Гжегож Хмелярський, генеральний директор компанії McDonald’s в Україні. — Торік було відкрито чотири нових заклади (три в Києві та один у Запоріжжі) та реконструйовано п’ять (у Харкові, Дніпрі й Одесі)”. Стратегія світового гіганта зосереджена на зміцненні позицій на ринку бургерів та нарощуванні продажів кави.

За даними компанії Pro-Consulting, обсяг українського ринку закладів швидкого обслуговування оцінюється приблизно в  $488,7 млн

Не менш активно планує розгортатися мережа “Крила”, яка зараз має 42 заклади. Компанія однією з перших вирішила використовувати новий формат закладу — у МАФах. Таким чином український фастфуд вивільняє ресурси для відкриття нових точок у регіонах. “Можу припустити, що поточного року ми відкриємо в Україні не менше 50 ресторанів під нашим брендом, передусім у містах з населенням від 50 тис. осіб, а також в обласних центрах”, — зауважив Андрій Злуніцин, директор з розвитку мережі ресторанів “Крила”.  

На тлі зниження інтересу з боку глобальних компаній український ринок поступово завойовує фінська мережа Hesburger, яка у своїй країні відвоювала лідерські позиції у McDonald’s. Більше 400 закладів компанії розташовані у Литві, Латвії, Естонії, Туреччині, Казахстані, Росії. Hesburger проводить доволі агресивну маркетингову кампанію в Києві, але відмовляється озвучувати плани щодо відкриття нових закладів.

Ще одним відлунням нереалізованого буму фастфудів можна назвати мережу FreshLine, засновану бізнесменом Вадимом Бортником. Її концепція дуже нагадує Subway. Перший сандвіч-бар FreshLine відкрився у Харкові, а на столичний та міжнародний ринки компанія вийшла за декілька років. Наступним важливим кроком у стратегії розвитку значиться відкриття сотого закладу мережі.  

Також ближчим часом на вітчизняному ринку очікується поява декількох нових мереж. Зокрема, про заснування фастфуду W Lunch з доволі помірним цінником заявив київський ресторатор Микола Тищенко. Не слід забувати і про амбітні плани з розвитку власних ресторанних напрямків компаній “ОККО” та WOG. Тож “заморожені” наміри світових гігантів фастфуд-індустрії поки грають на руку українським компаніям. Як то кажуть, ненасичений ринок порожнім не буває.


 Гравці українського ринку фастфудів

mackMcDonald’s

Найдорожча в світі мережа швидкого харчування з’явилася у 1948 р. у Каліфорнії. 2017 р. бренд McDonald’s оцінювався у $97,7 млрд. Чистий прибуток компанії за підсумками 2017 фінансового року склав $5,19 млрд, що на 11% більше за аналогічний показник попереднього року. Майже 37 тис. закладів McDonald’s працюють більш ніж у 100 країнах. Компанія активно просувається на нових ринках, але час від часу стикається зі спротивом з боку місцевих бізнесів і представників влади. На законодавчому рівні McDonald’s заборонили у Ірані, Північній Кореї та на Бермудських остовах.

В Україні компанія присутня більше 20 років, перший ресторан було відкрито у 1997 р. На початок поточного року мережа розширилася до 83 закладів. Торік компанія інвестувала у розвиток українського напрямку близько 136 млн грн. Доля McDonald’s на вітчизняному ринку закладів швидкого обслуговування складає близько 11%.

CFS

KFC

Kentucky Fried Chicken — одна з найстаріших американських мереж закладів швидкого обслуговування, що з’явилася ще у 1950-х роках. За 10 років KFC вже набували популярності у Великобританії, Мексиці та інших країнах. Права на франшизу KFC належать компанії Yum! Brands, яка також володіє брендами Pizza Hut і Taco Bell. За підсумками минулого року чистий прибуток Yum! Brands склав $1,34 млрд, при цьому бренд KFC потрапив до п’ятірки найдорожчих у світі фастфудів і оцінювався у $13,5 млрд.

Загалом у світі працює більше 20 тис. закладів. Перший KFC в Україні з’явився в грудні 2012 р. Протягом п’яти років компанія планувала розширити мережу до 100 точок, інвестувавши у кожну близько $2 млн. Але експансія виявилася не настільки агресивною. Зараз в Україні 11 закладів KFC: вісім у Києві та три у Дніпрі.

crilaКрила

Українська мережа “Крила” заснована 2011 р. як структурний підрозділ компанії “Миронівський хлібопродукт”, що належить бізнесмену Юрію Косюку. У перший рік існування було відкрито чотири заклади. 2015 р. “Крила” стала самостійною компанією та почала розвивати франчайзингову мережу. 2017 р. фастфуд започаткував новий формат — заклади у МАФах. Також керівництво компанії оголосило про вихід франшизи на міжнародний ринок. Станом на початок року працюють 42 заклади, ще сім готуються до відкриття. Компанія активно розвивається в регіонах, у тому числі й у районних центрах. Протягом поточного року планується розширити мережу більш ніж удвічі.

FreshlineFreshLine

Перший заклад під брендом FreshLine відкрився 2008 р. у Харкові. Засновник компанії Вадим Бортник не заперечує, що ідею власного бізнесу від підгледів у американського гіганта Subway. Купити франшизу не вдалося, тому бізнесмен почав створювати власний формат “з нуля”.

Другий сендвіч-бар з’явився вже за два роки. 2013 р. в Україні працювали вже 14 FreshLine, а керівництво серйозно зайнялося продажами франшизи.

2016 р. мережа розрослася до 25 закладів. А за рік розширилася більше ніж удвічі — до 55 сендвіч-барів. Один з найвідоміших працював у приміщенні колишнього Центрального гастроному на вул.Богдана Хмельницького у Києві. Але у червні 2017 р. в будинку сталася масштабна пожежа, і FreshLine разом з іншими закладами було знищено. Зараз заклади мережі працюють у Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі та інших містах. Крім того, два FreshLine працюють за франшизою у Мінську.

mcfMcFoxy

Перший заклад під назвою McFoxy відкрився 2009 р. на Вокзальній площі в Києві поряд із McDonald’s. Асортимент, бізнес-модель та дизайн нового гравця ринку багато у чому перегукувалися з багатьма відомими міжнародними мережами “швидкої їжі”. При цьому McFoxy просували як перший український фастфуд. 2016 р. в Україні налічувалося вже 10 закладів. Крім столиці мережа McFoxy освоїла Запоріжжя, Дніпро, Кропивницький, Суми та Хмельницький. Кінцевим бенефіціаром компанії значився співвласник страхової компанії “Арсенал” та Інвестбанку Олексій Котовський.

У жовтні 2016 р. суд заблокував роботу ТОВ “Макфоксі”, що управляло мережею. Рахунки компанії біли заблоковані через звинувачення у несплаті 650 тис. грн податку на додану вартість. Співробітники компанії організовували акції протесту з вимогою розблокувати роботу підприємства. Згідно із повідомленням на офіційній сторінці McFoxy у Facebook від 26 червня 2017 р. керівництво мережі звернулося за допомогою до народних депутатів. Завдяки їх втручанню кримінальне провадження було закрито, і рахунки розблокували.

Але про відновлення активної діяльності McFoxy, вірогідно, більше не йдеться. Заклади припиняють роботу, зокрема закрито і перший McFoxy на столичному залізничному вокзалі. Корпоративний сайт заблоковано, активність у соціальних мережах припинилася у серпні 2017 р. За даними з офіційного порталу ДФС, ТОВ “Максфоксі” перебуває на обліку в податкових органах та має податковий борг. Остання обставина дозволяє податковій службі використати право податкової застави на майно компанії. Офіційних заяв про припинення діяльності або продаж McFoxy не публікувалося.

Читайте також

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Прискорювачі росту: малих аграріїв почали підживлювати з декількох джерел

пт, 10/23/2020 - 14:14
Малі та середні сільгоспвиробники нині можуть отримувати фінансування за підтримки держави, банків та навіть великих українських агрохолдингів