Перейти к основному содержанию

Чому потреба в юристах поступово зменшується

вт, 12/19/2017 - 10:36

Микита Смотров, компанія "Дом юриста", розробник і бренд-менеджер

На початку 2000-х років в світі почав відбуватися стрімкий розвиток інновацій в сфері юриспруденції, пізніше названий Legal Tech. Це поєднання новітніх технологій з юриспруденцією, аби дати людям альтернативу звичайним юристам.

Дане явище було покликано зробити юриспруденцію доступнішою та дешевшою для людей, адже більшість процесів можуть бути автоматизованими й не викликають потреби у зверненні до справжніх юристів. З Legal Tech правову допомогу можна отримати перед екраном свого ноутбуку, а переплачувати юристам за їх сленг або імідж просто немає сенсу.

Які ж можливості сьогодні відкривають такі інновації в світі, а також які сервіси можуть сміливо використовувати українські підприємці для юридичного супроводу власної діяльності?

Одним з напрямків Legal Tech є розробка інструментів, які дозволять самостійно вести юридичне обслуговування своєї діяльності, не будучи фахівцем в юриспруденції. Це робить великий крок до інформатизації суспільства та зменшення монополії на юридичні знання. Більшість інструментів орієнтовані на малий бізнес, який ще не має власних юристів в штаті.

Програмне забезпечення дозволяє без допомоги правників аналізувати і готувати правові документи, частково автоматизувати процеси прийняття рішень в юридичних питаннях, складати чернетки договорів, заповітів та інших документів. Впроваджуються теоретичні розробки, які спрямовані на машинне вирішення проблем.

В майбутньому це дозволить зменшити кількість помилок, які виникають під час вирішення юридичних питань, а комп’ютерні системи допоможуть швидше аналізувати великі масиви інформації, орієнтуватися у прецедентному праві та підвищити рівень юридичної обізнаності підприємців та громадян за рахунок зниження вартості послуг.

Такі зміни в світі відбуваються з декількох причин. По-перше, інформація стає загальнодоступною. Наразі доступ до законодавчих баз, аналітичних матеріалів і інструментів мають не тільки професійні правники, а й кожен бажаючий. Юристи вже починають конкурувати не тільки один з одним, а ще й з третіми особами, а саме — роботами. Ринок для них стає все важчим, а нам дозволяє використовувати інтернет-альтернативи їх послугам.

По-друге, більшість юридичних процесів, таких як пошук відповідних нормативних актів, перенесення інформації серед документів, пошук шаблонів для наповнення, є рутинними та можуть бути автоматизовані. Навіть вирішення сімейних спорів, які на перший погляд здаються дуже важкими, є звичайним набором рутинних дій, одразу ж коли закінчуються емоції.

По-третє, клієнти прагнуть отримувати таку ж саму якість за менші кошти. Порівняймо це з покупками в супермаркеті. Ви маєте певну суму та бачите перед собою список продуктів, які бажаєте купити. Ви б не платили за час, який перебуваєте в магазині, а просто обрали продукти та заплатили за них фіксовану плату. Те ж саме й на ринку юридичних послуг. Ми хочемо платити за результат, а не за сам процес.

Ще на початку 2000-х років в Америці з’явилися такі компанії, як Legal Zoom та Rocket Lawyer. Вони почали працювати за рахунок динамічних документів, які формувалися самостійно людиною та автоматично в залежності від того, які дані вводили користувачі.

Наприклад, завдяки Legal Zoom громадяни змогли виконати більше 60 юридичних процесів самостійно — online та за доступні гроші. Реєстрація бізнесу, реєстрація торгівельної марки, створення заповіту, аналіз контрактів та ще багато-багато чого стало доступним для кожної людини прямо перед екраном комп’ютера.

І не дивно, що у 2016 р. Legal Zoom була визнана однією з найбільш інноваційних компаній Америки з доходом за 2015-2016 рр. в $200 млн.

В одному з інтерв’ю CEO Legal Zoom Джон Са заявив, що “компанія, з’явившись у 1999 р., з самого початку мала навчити всіх підприємців використовувати сервіси та довести, що це все прозоро, ефективно та набагато дешевше. Спочатку в це мало хто вірив. Тільки у 2001 р. Legal Zoom почали використовувати перші користувачі. Сьогодні ж їх більше трьох мільйонів”.

Юридичні технології не оминули й Україну. Приблизно рік тому на українському ринку почали з’являтися інноваційні сервіси, які пропонують підприємцям і власникам малого бізнесу інструментарій для юридичного супроводу їх діяльності.

Наприклад, сервіс “Дом юриста”, який сьогодні використовують понад 150 тис. людей в місяць, вже дозволяє в online-режимі, абсолютно без допомоги юристів, підготувати повний пакет документів для реєстрації бізнесу, перевіряти договори на захищеність інтересів, автоматично формувати документи та використовувати понад 6 тис. існуючих шаблонів.

Юридичним технологіям потрібно довіряти, адже всі вони можуть бути розроблені виключно юристами. Так, це зовсім інший підхід до отримання юридичних послуг, в якому не передбачена можливість “бачити перед собою очі правника”. Це не погано, це просто інакше.

Як ми вже визначились, такі можливості відкривають перед нами нові способи споживання послуг. Якісні, ефективні, а головне — набагато дешевші. Наша команда впевнена, що єдиною проблемою до впровадження ще більших технологій є ставлення людей до них.

Це все з часом буде пройдено, адже Legal Tech зробить юриспруденцією доступнішою. Чим раніше ми це зрозуміємо, тим раніше зможемо отримувати всі його переваги. Особисто наша команда йде до своєї основної мети — допомогти підприємцям заощаджувати гроші на юридичному обслуговуванні їх діяльності. Ми віримо, що саме на бізнесменах тримається вся економіка нашої країни.

Читайте також

Виростити «єдинорогів»: Партнерство бізнесу та освіти розвиває культуру стартапів

пн, 11/09/2020 - 12:39
Партнери освітньо-стипендійної програми CIG R&D LAB — керівники «Львівської політехніки», компаній Tech StartUp School та Chernovetskyi Investment Group — про те, чим їх вразили проєкти-переможці, в чому синергія вишів та бізнесу та перспективи співпраці.

Експортні варіанти: хто і як просуває "Made in Ukraine"

вт, 09/29/2020 - 12:00
БІЗНЕС розібрався, хто в Україні займається лобіюванням інтересів експортерів-виробників, та яких успіхів та невдач вони досягли.

Операція “Локалізація”: пошуки золотої середини

вт, 09/22/2020 - 09:11
Підприємці готові до локалізації, а от замовники їхньої продукції побоюються зниження конкуренції

Коронна фаза: COVID-19 ставить політиків і бізнес перед надскладним вибором

пт, 09/18/2020 - 22:48
Людство сьогодні вирішує, що важливіше: рятувати економіку чи планету

Тютюновий бунт: вітчизняна тютюнова галузь з легкої руки влади тріщить по швах

пт, 09/04/2020 - 10:22
Боротьба держави за податки з виробників сигарет не дає відчутного ефекту, а лише підриває галузь

Сяйво чистого розуму: інформаційно-просвітницький проєкт АТ “Фармак” — “Екошкола”

вт, 09/01/2020 - 15:53
Журнал БІЗНЕС представляє першого учасника ТОП-10 спецпроекту "Ековідповідальне рішення"   Виклик Допомогти в реалізації стратегії сталого розвитку держави, створивши освітню програму по усвідомленому використанню природних ресурсів і сталого розвитку шкіл.