Перейти к основному содержанию

Будинок з мезоніном: заміська нерухомість на тлі пандемії

пт, 06/26/2020 - 14:07

Марина Гуревич, керівниця відділу консалтингу NAI Ukraine

Марина Гуревич, керівниця відділу консалтингу NAI Ukraine

Карантинний період негативно вплинув на ринок заміської нерухомості. Початок року мав стандартну активність, проте з початком карантину більшість покупців були налякані, тож угоди мали тенденцію призупинятися. Втім, цей період тривав недовго, і вже у квітні загальна активність поступово почала відновлюватися.

За спостереженнями девелоперів, починаючи з другої половини березня різко впала кількість переглядів. Однак клієнти, які все ж до них “доїхали”, були більш “якісними”, ніж ті, що розглядають придбання “на майбутнє” або просто моніторять ринок.

“Ми все ж таки відчули наслідки короновірусу — наші продажі коливалися між 60-70% від запланованих”, — констатує CEO Smart Development Андрій Трухан.

Водночас заміська нерухомість опинилася у центрі уваги споживача, адже пандемія та зміна стилю життя, небувалий ажіотаж та ринок оренди заміських будинків змусили багатьох замислитися про квадратні метри за містом. Тому вплив на реальні продажі був короткочасним й не встиг відобразитися на ціні.

Відповідно до даних ЛУН Місто, середня ціна за 1 кв.м у Київській обл. у перші місяці 2020 р. зросла з 13 500 до 14 500 грн. Слід зазначити, що весна завжди супроводжується підняттям цін серед забудовників, це обумовлено завершенням проєктів та, відповідно, підвищенням попиту на них, тож, усі ці процеси мали місце і цього року. Забудовники ціну не знижують. Мотивований покупець це розуміє і купує нерухомість як і планував, кажуть гравці ринку.

Попит на заміську нерухомість значно виріс, у порівнянні з падінням попиту на багатоповерхові метри, кажуть експерти. І дійсно, забудовники помічають неочікувані для кризових періодів зміни трендів.

“Традиційно найбільш частим запитом покупця котеджу було житло площею 100-120 кв.м із середнім бюджетом у $50 тис. Із початком пандемії неочікувано і запит, і бюджет зросли — зараз це будинки площею 150-250 кв.м та бюджетом приблизно $150 тис. Найімовірніше, сегментом зацікавився більш заможний покупець, що раніше концентрувався на міській нерухомості, втім, нові умови життя привернули його увагу до переваг “свого подвір’я”, — розповідає директор девелоперської компанії Top Dom Олексій Бордунов.

Забудовники зазначають, що клієнт змінився, адже чималий їхній відсоток у докарантинний час він сплачував у розстрочку із зароблених протягом місяця коштів. Нинішній клієнт — інший, в нього є кошти і він вибирає розстрочку як менш ризикову інвестицію.

Проводячи під час карантину більше часу вдома, споживач мав можливість оцінити, наскільки комфорт житла важливий для життя, й побачити, наскільки його нинішне житло в задушливій столиці відповідає бажаному рівню, та заміслитись, які є шляхи підвищити цей рівень у процесі придбання нової нерухомості.

Зараз люди дуже цінують свободу та простір. Тому, вибираючи навіть маленьку однокімнатну квартиру, часто ключовим фактором покупки стають кухня-студія і вбиральня. Це важливі плюси для маленької площі. Крім того, нині забудовники часто отримують запити на квартиру з терасою. А на кінець квітня — початок травня з’явився клієнт, для якого навіть маленький, але свій двір став відігравати значущу роль.

Звичайно, прагнення до комфорту залишається обмеженим фінансовою спроможністю покупця. І тут ринок заміської нерухомості, завдяки нижчим цінам, ніж столичні, може запропонувати куди більше, привертаючи до себе все нові сегменти покупців.

Ми порахували, що, виходячи із середніх бюджетів на покупку житла, які нам називали покупці у рамках опитувань компанії NAI Ukraine, за містом споживач може знайти для себе двокімнатну квартиру замість однокімнатної у Києві, таунхаус — замість середньої квартири комфорт-класу в столиці, або ж повноцінний будинок зі своєю ділянкою замість трьох- або чотирьохкімнатної квартири.

Формат таунхаусів набирає неабиякої популярності на ринку, бо поєднує переваги життя у власному будинку та куди нижчі витрати. На тлі пандемії такі тренди тільки укріплюються. Таунхауси і дуплекси — давно вже не новий формат. Це відмінний варіант для заміського життя. У період карантину особливо зріс попит саме на цей сегмент.

Покупець може отримати заміське житло досить бюджетно, а тому коло попиту доволі широке. Проблема сегменту зараз — малі ділянки, зауважують експерти. Для таунхаусу має бути хоча б дві сотки, проте нині дуже багато пропозицій з ділянкою приблизно 0,5-1 сотка. Покупець хоче мати місце хоча б для столику із стільцями для компанії та грилю.

Водночас є фактори вибору заміського житла, що залишаються незмінними. І ключовим з них далеко не завжди є ціна. Людина насамперед звертає увагу на місце розташування комплексу, доступну інфраструктуру — школа, дитячий садок, магазини, парковка, транспортна розв’язка.

А тому забудовники дуже ретельно оцінюють локацію для існуючих та запланованих проєктів. Однозначно можна сказати, що це найближче передмістя до 20 км. Лівий берег: Бровари Бориспіль, Осокорки. Правий берег — всі можливі напрямки, що мають зручний під’їзд та мінімальну інфраструктуру, а саме Буча/Ірпінь/Гостомель, Горенка, Пуща-Водиця, Боярка, Вишгородський напрям, Обухівська та Одеська траси, Софіївська Борщагівка. Недооцінений Вишгородський район.

У середньостроковій перспективі ринок може ще більше прискорити ріст, поглинаючи частину попиту з київського ринку внаслідок зменшення бюджетів на покупку житла.

Автор: Марина Гуревич

Читайте також

Служу державі: Як бізнес може допомогти зростити унікальний сегмент справжньої української еліти

вт, 11/24/2020 - 08:00
Володимир Чеповий, шеф-редактор журналу БІЗНЕС, співзасновник платформи БІЗНЕС100

Втрата якості: нею обернеться податок на дорогу нерухомість

чт, 11/12/2020 - 14:15
Андрій Рижиков, СЕО і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution Днями голова комітету податкової, митної та фінансової політики Верховної Ради Данило Гетманцев представив зміни до Податкового кодексу України, які нібито удосконалять систему оподаткування.

Чужий серед своїх: як боротися з шахрайством в компанії

чт, 11/05/2020 - 13:57
Катерина Сафроненко, менеджер відділу управління ризиками, форензик KPMG в Україні

Складна простота: що очікує бізнес від Ради реформ і Офісу простих рішень

пт, 10/30/2020 - 14:30
Станіслав Таршин, засновник групи компаній "ГрадОлія", член Української ради бізнесу, співінвестор БІЗНЕС100

"Єдина школа": приклад об’єднання влади, бізнесу та освіти

пт, 10/30/2020 - 11:30
Олексій Луганський, співзасновник TATL Technology, керівник  проекту "Єдина Школа"

Корпоративні інвестиційні фонди — шлях МСБ до фінансування

пн, 10/26/2020 - 14:10
Сергій Позняк, власник заставного сервісу Cronvest Проблематика існуючої банківської системи давно відома. І обумовлена вона чіткими факторами, що утворилися всередині як окремо банківської, так і фінансової системи взагалі. Зокрема, це низький ступінь довіри до банківських установ у зв’язку з втраченими громадянами, за різними даними, від $50 млрд до $80 млрд тільки на депозитах під час “банкопаду”. Не кажучи вже про кошти компаній, що навіки згинули на розрахункових та кореспондентських рахунках компаній.