Перейти к основному содержанию

Без гуркоту та диму

вт, 02/27/2018 - 14:15

Українці все активніше пересідають в електромобілі. Але останні поки залишаються, радше, даниною моді. Відсутність підтримки з боку держави і слабка інфраструктура нівелюють зусилля автовиробників

У 18-му щорічному Звіті про сталий розвиток компанія Ford обнародувала плани щодо електрифікації модельного ряду і переходу на альтернативні види палива. Вже за три роки 40% моделей Ford матимуть електричні версії, а в модельному ряді з’явиться компактний електричний кросовер із запасом ходу на одному заряді акумуляторів у 480 км. А з 2030 р. усе виробництво перейде на електричний привід і двигуни на альтернативних видах палива. “Ми знаємо, що зміна клімату — це реальність, яка є критичною загрозою для людства, і ми продовжимо працювати з лідерами з усього світу над амбітними планами щодо зниження глобальних викидів парникових газів, — заявив голова правління компанії Білл Форд. — Водночас в нас є можливість зробити внесок у збереження навколишнього середовища завдяки тому, що ми вступаємо в новий світ — світ інтелектуальних автомобілів і інтелектуального середовища, каршерінга, мультимодального пересування, маршрутних таксі з викликом через додаток”.v2

Щоб полегшити прийняття ринком акумуляторних електромобілів масового сегмента, найбільші автовиробники торік підписали спільний Меморандум про взаєморозуміння. Під ним вже підписалися Ford, BMW Group, Daimler AG, Volkswagen Group, Audi і Porsche. Меморандум передбачає створення мережі станцій швидкої зарядки в Європі. Це дозволить власникам акумуляторних електромобілів подорожувати на далекі відстані. Початковий план передбачає створення 400 станцій потужністю до 350 кВт, згодом подібні проекти реалізовуватимуть по всьому світу. Крім того, здійснюються розробки в сферах систем управління корпоративними парками електромобілів, планування маршрутів і телеметрії, а також технологій бездротової зарядки. Нових електрокарів очікують навіть від виробників “люксових” авто — Rolls-Royce і Lamborghini.

В гонку включилися не лише глобальні автовиробники, але і найбільші технологічні компанії. Apple хоч офіційно і не заявляє про свої плани щодо розробки електричного автомобіля, однак видання “The Wall Street Journal” ще торік оприлюднило інформацію про те, що компанія працює над створенням власного автомобіля, випуск якого заплановано на 2019 р. Згідно з інформацією, опублікованою виданням “Frankfurter Allgemeine”, Apple має лабораторію з розробки транспортного засобу в Берліні і співпрацює в цьому проекті з виробничою компанією Magna.

Ринок електромобілів — це вже не майбутнє, а сьогодення. Навіть держави готові відкрито стимулювати громадян пересідати в електромобілі. Наприклад, влада Норвегії заявляє, що до 2025 р. продажі автомобілів з ДВЗ взагалі припиняться. За словами міністра з питань клімату Оли Ельвестуена, у Норвегії створюватимуться спеціальні умови для продажу електромобілів доти, доки мета не буде досягнута. Звіти показують, що населення добре ставиться до переходу на електромобілі: половина опитаних стверджують, що їх новий автомобіль буде електричним. Норвегія є лідером впровадження ініціатив, пов’язаних з електротранспортом. Кілька років тому тут був запущений повністю електричний паром Ampere. За два роки експлуатації було заявлено, що паром скоротив викиди СО2 на 95%, а витрати — на 80%. Хоча населення Норвегії складає всього 5 млн осіб, країна є третім в світі ринком збуту для гібридних автомобілів й електрокарів, поступаючись лише Китаю та США. А частка ринку електромобілів і гібридів, що підключаються, в Норвегії становить 32%, що виводить країну на перше місце в світі.

Український вектор

Використання електромобілів стає модним трендом. Попит на цей вид транспорту поступово збільшується й в Україні.

Але вона поки далека від середніх світових показників насичення ринку електрокарами, проте демонструє хорошу динаміку.v3

Як повідомляє Федерація роботодавців автомобільної галузі на основі аналізу даних МВС, торік в Україні було зареєстровано 3265 автомобілів з електричним приводом, що майже вдвічі більше (+91%), ніж попереднього року. При цьому первинні реєстрації склали майже 40% у загальній структурі реєстрації електромобілів. Найпопулярнішою маркою в Україні залишається Nissan, перевагу якому 2017 р. віддали 2666 автомобілістів (ринкова частка — 81,7%). На друге місце піднявся електромобіль BMW, який попереднього року посідав лише п’яту позицію (117 од., або 3,6% від усіх реєстрацій). Трохи відстає від нього Tesla, яка посіла третю сходинку рейтингу з показником 111 авто (частка на ринку 3,4%). На четвертому місці опинився Ford — 76 од. (частка на ринку 2,3%), а замикає Топ-5 ринку електромобілів Fiat, який збільшив реєстрації у сім разів, до 42 од. (ринкова частка — 1,3%).

До того ж наприкінці минулого року операції з ввезення електромобілів в Україну звільнили від сплати ПДВ та акцизу. Зміни до Податкового кодексу (законопроект #6776-д) Верховна Рада ухвалила 252 голосами. Це, за задумом уряду, має ще більше стимулювати продажі електромобілів. Лише з початку року, за словами в.о. голови Державної фіскальної служби Мирослава Продана, кількість електромобілів збільшилась у шість разів. “Я переконаний, що кількість електрокарів зростатиме щороку — громадяни почнуть переходити на екологічні авто. Збільшення попиту ми бачимо вже в січні: ввезено 793 електромобілі, що вшестеро більше, ніж у січні 2017 р.”, — зазначив пан Продан. Але податки — це лише один крок.

Законодавчі мрії

Незважаючи на податкові пільги, в Україні електромобілі залишаються ще досить дорогим задоволенням. Наприклад, в Китаї при придбанні такої автівки держава субсидує власнику близько $8 тис. В Україні таких фінансових стимулів немає. Немає й непрямих заохочень у вигляді додаткових переваг, таких як дозвіл руху у смугах громадського транспорту та безкоштовне паркування у місті.v4

Міністр інфраструктури Володимир Омелян вважає, що, для того щоб інвестори перейшли до активних дій в цьому сегменті ринку, необхідно прийняти законопроект щодо стимулювання розвитку електричного транспорту в Україні. “Вже є зацікавлені іноземні інвестори, які готові локалізувати виробництво електромобілів в Україні. Наразі переговори на початковій стадії, оскільки потенційні інвестори чекають прийняття закону, щоб почати роботу”, — сказав пан Омелян. За його словами, інвестори готові вкладати у виробництво електромобілів, але їм потрібні гарантії розвитку ринку на 15 років. “Інтерес є високий, ми бачимо, що це може бути не одне виробництво. Але умовами інвесторів є чіткі законодавчі рамки, прозорий закон, який дасть їм гарантії розвитку ринку, які ми готові надати”, — розповів пан Омелян. Він розраховує, що законопроект “Про стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні” буде проголосований протягом першого півріччя поточного року. “Документ уже пройшов попередні обговорення як з керівниками фракцій, так і з керівниками профільних комітетів. Є підтримка, наша задача, щоб протягом першого півріччя він був проголосований”, — зауважив Володимир Омелян.


ostapenkoОлександр Остапович, комерційний директор MAN Truck & Bus Ukraine LLC

Щодо електромобілів, треба чітко усвідомлювати, чи маємо справу з реальною ситуацією, чи з рекламою. Можна запустити електромобіль в космос. Це неймовірна за масштабом і вартістю реклама. Але є реалії. А вони такі, що інфраструктура пристосована до того транспорту, що їздить зараз. Звичайно, електродвигун має високий ККД, це не двигун внутрішнього згоряння. Є потужність двигуна і є час зарядки. Питання: якою має бути потужність станції, щоб одночасно зарядити, скажімо, 100 автомобілів? Доки це справа окремих водіїв, нема проблем. Але якщо говорити в перспективі 10-15 років, щоб кількість електромобілів досягла чверті від загальної (про таке вже доводилось чути), можна лишень уявити, що станеться з мережею, якщо десь у передмісті, в кожному четвертому приватному будинку увімкнуть на ніч підзарядку для батареї авто. Щоб таке стало можливим, вже зараз потрібна державна стратегія з переобладнання електромереж та економічне обґрунтування. Запит в суспільстві є. Навіть на вантажівки. Автомобілі вже є, і виробники готові задовольняти попит. Але є конкретні експлуатаційні параметри, яких потрібно дотримуватись. Європа йде до цього і обов’язково прийде. Спочатку у розрізі великих міст, де з часом взагалі буде заборонено в’їзд авто з двигунами внутрішнього згоряння. Про це вже зараз багато пишуть і говорять. Звичайно, в такому випадку буде й економічний ефект, й екологічний. А як ми можемо зараз говорити про можливий екологічний ефект для України, якщо левова частка електроенергії в нас добувається спалюванням вугілля і на атомних електростанціях?


Denis LosДенис Лось, начальник відділу реклами та зв’язків із громадськістю ТОВ “Фалькон-АВТО”

Цього року інтерес українських споживачів до екологічно чистих автомобілів (як чисто електричних, так і гібридних) зростатиме. Проте потенціал збільшення продажів нових електромобілів вкрай обмежений у зв’язку з нерозвиненістю інфраструктури і низькою платоспроможністю населення.

Компанія “Фалькон-Авто”, офіційний дистриб’ютор Kia в Україні, наразі робить ставку на гібридні моделі. Зокрема, йдеться про Kia Niro. Автомобіль оптимально поєднує низьку витрату палива (за даними виробника, від 3,8 л на 100 км), забезпечену наявністю електромотора, а також великий запас ходу і насичене опціональне наповнення при збалансованій ціні. Завдяки цьому він позбавлений деяких недоліків електромобілів, обумовлених відсутністю належної інфраструктури для швидкої їх зарядки в масштабах країни.

Читайте також

Марина Харрісон: “Основні пріоритети для нас — різноманітність та інклюзивність”

пт, 12/04/2020 - 15:33
Віце-президентка з персоналу Carlsberg Ukraine Марина Харрісон — про шанси для молодих талантів, ДНК компанії та “Управління з турботою”.

Великий малий: відновлення економіки світ покладає на МСБ

чт, 10/29/2020 - 14:00
Попри руйнівні наслідки коронакризи малий та середній бізнес продовжує тримати економіку країн у всьому світі. Україна — не виключення

Код доступності: 5-7-9

пн, 10/26/2020 - 14:38
Запустивши програму доступного кредитування мікро- та малого бізнесу, влада зазнала критики і була змушена змінювати її формат.

Тримай кишеню ширше: де МСБ взяти кредит, якщо банки відмовили

пн, 10/26/2020 - 14:28
Рішення на будь-який смак пропонують фінансові компанії. В Україні бум небанківського кредитування бізнесу.

Безготівкова місія: банки підхоплюють бум e-комерс

пт, 10/23/2020 - 16:35
Торгівля переходить в онлайн, а банківникии пропонують нові варіанти безготівкових розрахунків для МСБ

Прискорювачі росту: малих аграріїв почали підживлювати з декількох джерел

пт, 10/23/2020 - 14:14
Малі та середні сільгоспвиробники нині можуть отримувати фінансування за підтримки держави, банків та навіть великих українських агрохолдингів